Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici už 50 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

banske muzeum v prirode 1

Kde sa nachádza Banské múzeum v prírode?

Banské múzeum v prírode sa nachádza približne 1 km od centra mesta Banská Štiavnica. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger. Prísť sem môžete autom, prípadne pešo od Nového zámku po ulici Jozefa Karola Hella, alebo po Staronovej ulici. Pred múzeom sa nachádza platené parkovisko.

Čo sa tu dá vidieť?

Objavte podzemný poklad Slovenska! Vstúpte s nami do hlbín času najstaršej sprístupnenej bane. Uvidíte a zažijete:

 • Slovenský unikát - Preskúmajte jedinečnú expozíciu geologického vývoja Slovenska.
 • Históriu baníctva - Obdivujte nástroje a techniky, ktoré používali baníci v dávnej minulosti, spoznajte ich odvahu, dômyselnosť a stretnutia s prírodnými výzvami.
 • Ťažný gápeľ - Objavte posledný zachovaný ťažný gápeľ na konský pohon v podzemí.
 • Kachelmanov vodnostĺpcový stroj - Zastavte sa pri majstrovskom diele banského inžinierstva – poslednom stroji tohto typu na svete.

A to nie je všetko....

Na objavovanie všetkých tajomstiev, ktoré expozícia ukrýva budete potrebovať min. 2 hodiny. Pre silnejší zážitok z expozície odporúčame pred návštevou navštíviť expozíciu v Kammerhofe - najrozsiahlejšiu expozíciu v meste, nie je len o banskej technike.

banske muzeum v prirode 2

O expozícii

Prehliadka povrchovej expozície predstaví jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu, ale aj Náučno geologickú expozíciu, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Z podzemných častí si zas budete môcť pozrieť útroby Štôlne Bartolomej. Na vlastnej koži tu zažijete podmienky v akých kedysi baníci ťažili.

banske muzeum v prirode 4

Najvzácnejšie exponáty

Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

V podzemnej expozícii patrí medzi najvzácnejšie exponáty Gápeľ na konský pohon, ktorý je jediný stroj-motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval.

Ako prebieha prehliadka?

Návštevník si pri vstupe do múzea zakúpi lístok, ktorý ho oprávňuje k prehliadke povrchovej a podzemnej expozície.

Na úvod prehliadky si vás lektor prevezme na presne vyznačenom mieste vedľa vstupného objektu expozície. Následne absolvujete vystrojenie správnou veľkosťou prilby a plášťa a prípadne dostanete aj lampu. Následne sa s lektorom presuniete pred portál štôlne Bartolomej, kde vás lektor poinformuje o bezpečnostných pravidlách, pokynoch a vstúpite do podzemia, kde absolvujete komentovanú prehliadku.

Približná dĺžka prehliadky je 90-100 minút. Prehliadku odporúčame rezervovať vopred a absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení.

banske muzeum v prirode 5

Hravý skanzen - Tvorivá minibrožúra pre malých objaviteľov

Špeciálna ponuka pre najmenších! Jedinečná možnosť obohatiť zážitok vašich detí pomocou tvorivej minibrožúry. Je navrhnutá tak, aby z prehliadky urobila zábavnú a vzdelávaciu dobrodružnú hru.

Čo minibrožúra obsahuje?

 • Zábavné úlohy a hádanky spojené s expozíciou, ktoré podporujú pozorovacie a logické myslenie.
 • Kreatívne aktivity ako kreslenie, ktoré deti nielen zabavia, ale aj kreatívne vyživia.
 • Edukačné informácie prispôsobené detskému veku, ktoré pomôžu deťom lepšie pochopiť a zapamätať si zaujímavosti o expozícii.

Prečo si vybrať našu tvorivú minibrožúru?

 • Urobí z návštevy dobrodružstvo: Vaše deti budú nadšené z možnosti byť malými detektívmi a objaviteľmi.
 • Vzdelávacie a zábavné: S kombináciou hry a učenia sa zvýši schopnosť detí absorbovať a pamätať si nové informácie.
 • Skvelý spomienkový darček: Minibrožúra slúži ako krásna pamiatka na návštevu múzea, ktorú si vaše dieťa môže odniesť domov.

Zaistite svojim deťom nezabudnuteľný zážitok! Minibrožúru si môžete zakúpiť pri vstupe do expozície za malý poplatok. Nechajte svoje deti objavovať, tvoriť a učiť sa, zatiaľ čo vy si môžete vychutnať expozíciu vo vlastnom tempe.

banske muzeum v prirode 3

Predajňa suvenírov

V priestoroch expozície sa nachádza suvenírový obchod, kde sa dajú zakúpiť rôzne zaujímavé darčekové predmety.

Individuálny vstup

Mimoriadny vstup pre skupinu záujemcov min. 10 osôb. Poplatok určuje aktuálny cenník zverejnený na webovej stránke https://www.muzeumbs.sk/sk/cennik

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny sú zverejnené na webovej stránke https://www.muzeumbs.sk/sk/otvaracie-hodiny. V súvislosti so zmenou sezóny a mimo sezóny sú aktualizované.

Kontakt: https://www.muzeumbs.sk/sk/banske-muzeum-v-prirode

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Banské múzeum v prírode
 • Obec / Mesto: Banská Štiavnica
 • Ulica / Lokalita: J. K. Hella 12
 • PSČ: 96901
 • Okres: Banská Štiavnica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.45122,18.88864
 • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Banské diela a pamiatky, Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Šachty a štôlne