Tajch Ottergrund patrí medzi najromantickejšie tajchy v oblasti Banskej Štiavnice. Miesto vás očarí svojou pokojnou atmosférou a zároveň podmanivými výhľadmi smerom k Banskoštiavnickej kalvárii. Tajch Ottergrund tiež patrí medzi najvyššie položené tajchy v Štiavnických vrchoch. Výlet sem si môžete spraviť či už z Banskej Štiavnice, alebo ideálne od Sedla Červená studňa po náučnom chodníku.

Tajch Ottergrund

Ako sa dostať k tajchu Ottergrund

Tajch Ottergrund leží na západnom okraji mesta Banská Štiavnica. Toto nádherné historické banské mestečko je síce ukryté v horách Štiavnických vrchov, jeho dostupnosť však nie je úplne najhoršia. Za rozumný čas sem viete prísť z hlavného ťahu – rýchlostnej cesty, ktorá prechádza od Žarnovice, cez Žiar nad Hronom, smerom na Banskú Bystricu a Zvolen. Alternatívne je mesto vcelku prístupne z juhu od Krupiny.

Samotný tajch Ottergrund ja situovaný pod hrebeňom vrchu Paradajs, ktorý ohraničuje Banskú Štiavnicu zo západnej strany. Viete si sem spraviť výlet priamo z centra Banskej Štiavnice po kombinácii rôznych uličiek a turistických trás. My odporúčame vyraziť sem cez sedlo a tajch Červená studňa. Prísť sem viete z mesta po zelenej turistickej značke, prípadne sa tu môžete dopraviť autom.

Zo sedla Červená studňa sa potom treba vybrať po náučnom chodníku (Náučný chodník Milana Kapustu po žile Terézia). Náučný chodník sa čiastočne prelína s náučným chodníkom Paradajs, ktorý sa však oddeľuje od trasy a ďalej pokračuje na Paradajs a Rosniarky. Zhruba 0,5 kilometra pred tajchom natrafíte na vcelku peknú vyhliadku smerom k Banskej Štiavnici.

Výlet zo Sedla Červená studňa k tajchu trvá približne 30 minút. Prevýšenie je mierne, viac v úvode trasy. Túra je nenáročná, vhodná aj pre deti.

Tajch Ottergrund

Pri tajchu Ottergrund

Lokalita tajchu vás očarí svojou pokojnou atmosférou. My sme tu v čase našej návštevy nestretli žiadneho turistu. Nebola však turistická sezóna a tak je možné, že napríklad počas prázdnin je tu väčšia „premávka“.

Okolo tajchu Ottergrund a pod ním je roztrúsených niekoľko usadlostí. Striedajú sa tu lúky so skupinkami stromov a najmä zo západnej časti je miesto obkolesené lesom. Z chodníčku pri tajchu si potom užijete aj nejaké tie výhľady.

Tajch Ottergrund nie je príliš veľký, v podstate sa jedná o menšie jazierko. Tajch si viete s trochou šikovnosti prejsť po obvode. Súčasťou tajchu je menšia búdka, na ktorej nájdete informačnú tabuľu náučného chodníka. Dočítate sa z tade niečo o lokalite a o banskom vodohospodárskom systéme.

Za tajchom sa nachádza trávnatý kopček z ktorého sú potom krásne výhľady na tajch s kulisou Banskoštiavnickej kalvárie. Nás tu mimochodom „naháňal“ väčší pes z domu čo je pri tajchu (našťastie sa to dobre skončilo). Je možné, že je trávnatý kopček za tajchom súkromný pozemok. Viaceré webstránky vás sem pozývajú za fotkami, majte sa tu preto radšej na pozore.

Tajch Ottergrund

O tajchu Ottergrund

Tajch Ottergrund je najvyššie položená vodná nádrž v Štiavnických vrchoch. Postavený bol v roku 1746 a jeho hĺbka je 6,6 m. Voda z tajchu bola vypúšťaná do náhorného jarku vedúceho od tajchu Červená studňa a dala sa prepustiť do tajchu Klinger, alebo použiť v šachtách Widen a Amália. Neskôr sa tajch využíval ako zdroj vody pre potreby Kammerhofu (sídlo banskej komory a hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici).

Tajch Ottergrund

Otváracie hodiny a vstupné

Tajch Ottergrund je prístupný bez obmedzení a poplatkov po celý rok.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Tajch Ottergrund
 • Obec / Mesto: Banská Štiavnica
 • Ulica / Lokalita: Tajch Ottergrund
 • Okres: Banská Štiavnica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.46114,18.88013
 • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Banské diela a pamiatky, Jazerá, Vodné nádrže, Výhľady