Banskobystrický kraj
Halda šachty Maximilián je najlepšie zachovaná banská halda v Španej Doline. Tento človekom vytvorený umelý „kopec“, resp. svah z vyťaženého materiálu v súčasnosti predstavuje atraktívne výhľadové miesto nad obcou. Najvyššie časti haldy ponúkajú fotogenické výhľady na obec a blízke okolie. Miesto je veľmi rýchlo dostupné z obce.
Vysoká pec v Sirku v miestnej časti Červeňany predstavuje jeden zo symbolov železorudného baníctva na Gemeri. V minulosti sa tu tavili železné rudy z neďalekého Železníka a z bane Rákoš, až do roku 1903. V súčasnosti nefunkčné zariadenie, uvedené do prevádzky v roku 1871, aspoň čiastočne pripomína banícku slávu tohto regiónu. Miesto vhodne poslúži na krátky výlet sem, ktorý ideálne môžete spojiť s návštevou ďalších banských zaujímavostí v oblasti.
Jedným z najnavštevovanejších miest v oblasti Muránskej planiny je bezpochyby Muránsky hrad. Jeho zvyšky nájdeme nad obcou Muráň na vápencovom skalnom brale s názvom Cigánka. Na hrad Muráň si viete spraviť pekný výlet z obce Muráň, Prednej hory, Muránskej Huty, alebo ak máte povolenie tak z neďalekej Veľkej Lúky s časti Piesky. Túra, najmä z Veľkej Lúky nie je extrémne náročná a tak je vhodná i pre sviatočnejších turistov.
Nevšednú prírodnú zaujímavosť v obci Vyhne predstavuje Vyhniansky travertín, nazývaný aj ako Travertín mamut. Jedná sa o travertínovú kopu, cez ktorú preteká voda a vytvára tu niekoľko metrov vysoký vodopád. Návšteva miesta nezaberie veľa času. Určite sa sem oplatí prísť, ak ste do obce prišli za kúpaním do neďalekého termálneho kúpaliska, prípadne sa išli pozrieť na ďalšiu prírodnú zaujímavosť v obci – kamenné more. Samozrejme je fajn si tu spraviť i krátku medzizastávku, ak len obcou prechádzate.
Atraktívny prírodný útvar, uprostred Sklených Teplíc predstavujú travertínové kopy, tzv. Teplické travertíny. Tie sa rozkladajú v šírke desiatok metrov popri potoku Teplá, ktorý prechádza naprieč obcou. Cez jednu travertínovú kopu preteká voda vo väčšom objeme, vďaka čomu tu vytvára menší vodopád.
Tajch Ottergrund patrí medzi najromantickejšie tajchy v oblasti Banskej Štiavnice. Miesto vás očarí svojou pokojnou atmosférou a zároveň podmanivými výhľadmi smerom k Banskoštiavnickej kalvárii. Tajch Ottergrund tiež patrí medzi najvyššie položené tajchy v Štiavnických vrchoch. Výlet sem si môžete spraviť či už z Banskej Štiavnice, alebo ideálne od Sedla Červená studňa po náučnom chodníku.
Štôlňa Glanzenberg prechádza pod centrum mesta a uvidíte v nej unikátne schody vytesané do kameňa tzv. cisárske schody. Prechádzali ňou aj mnohé vzácne návštevy v meste Banská Štiavnica, ktoré tu majú umiestnené aj svoje pamätné tabule. Príďte sa sami presvedčiť dychberúcej atmosfére tejto štôlne. Ústie dedičnej odvodňovacej štôlne Glanzenberg sa nachádza pri pamätníku padlým v 2. sv. vojne na Kammerhofskej ulici.
Starý zámok sa nachádza nad Námestím sv. Trojice, pod úpätím vrchu Paradajs v Banskej Štiavnici. Patrí k najstarším stavebným pamiatkam mesta a dokumentuje románsky, gotický, renesančný a barokový výtvarný sloh.
Expozícia v Novom zámku je zameraná na protiturecké boje na Slovensku. Stretne tu Turkov v ich reálnej podobe. A pri pohľade z okna sa vám naskytnú krásne výhľady na mesto Banská Štiavnica.
Priestor Kammerhofu v Banskej Štiavnici ponúka skutočne unikátnu expozíciu zameranú na baníctvo, banskú vedu, techniku, školstvo a knižnú kultúru. Môžete tu vidieť modely banských strojov v ich zmenšenej podobe. Viaceré z nich aj reálne fungujú. Príďte si ich vyskúšať.
Súčasťou Slovenského banského múzea je aj Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Galéria Jozefa Kollára je zbierkotvorná galéria, ktorá zhromažďuje, spracováva a sprístupňuje diela vizuálneho umenia od 13. storočia po súčasnosť.
Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici už 50 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.
Poludnica je prírodná rezervácia a zároveň vďačný výhľadový skalný vrchol v Muránskej planine. Miesto je dobre dostupné z Veľkej lúky pri obci Muráň, neďaleko ktorej sa nachádza i obľúbený Muránsky hrad. Spojiť návštevu týchto dvoch atraktivít do jedného výletu vrelo odporúčame.
Hrad Dobrá Niva (Dobronivský hrad) je drobná ruina hradu, nachádzajúca sa v obci Podzámčok, neďaleko Zvolena. Z hradu sa do súčasnosti toho veľa nedochovalo, len pozostatky hradnej steny. Tá je však dobre zakonzervovaná. Vzhľadom na to, že hrad Dobrá Niva je ľahko dostupný, určite sa tu oplatí na chvíľu zastaviť, ak už prechádzate okolo.
Trnovník je málo známy vrchol so skalnou vyhliadkou, ktorý nájdeme medzi obcou Kremnické Bane a Krahule pri meste Kremnica. Miesto sa vyznačuje prekvapivo atraktívnymi a hlavne neopozeranými výhľadmi. Ak máte auto, tak dá sa parkovať neďaleko vrcholu, vďaka čomu výlet sem oceníte, ak na dlhšiu turistiku nemáte príliš veľa času.
Gavurky sú chránený areál v podobe panónskeho dubového hája, ktorý leží pri obci Dobrá Niva, neďaleko Zvolena. Jedná sa o jedno z najvýznamnejších chránených území v strednej Európe. Toto unikátne miesto vás očarí fotogenickými dubovými stromami, ktorých tu napočítate na stovky. Lokalita je skvelým miestom na nenáročné prechádzky a relax v atraktívnom prírodnom prostredí.
Vhodný tip na kratší výlet v oblasti Zvolena predstavuje návšteva Turovského vodopádu. Turovský vodopád sa nachádza v Kremnických vrchoch pri obci Turová a pomerne rýchlo sa k nemu dostanete z obce. 15 metrov vysoký vodopád sa rozkladá na konci menšieho kaňonu a keď je v ňom veľa vody ponúka nádherné prírodné divadlo.
Szabóova skala je výhľadové skalné bralo a zároveň prírodná rezervácia, ktoré nájdeme neďaleko Žiaru nad Hronom v Štiavnických vrchoch. Jedná sa o unikátnu prírodnú lokalitu, ktorú môžete navštíviť kratším výstupom z obce Lehôtka pod Brehmi.
Šibeničný vrch v Žiari nad Hronom je výborným výhľadovým miestom a vďačný tip na kratší výlet z mesta. Vrchol je známy najmä medzi obyvateľmi mesta, pre ktorých je i tak trocha kultovým miestom. Počas druhej svetovej vojny sa na Šibeničnom vrchu odohrávali ťažké boje, po ktorých tu môžete nájsť ešte stopy v podobe pozostatkov zákopov.
Besník je horské sedlo pri Telgárte, ktoré sa nachádza na rozhraní Spišského raja, Stolických vrchov a Horehronského podolia. Miesto je atraktívne najmä svojou vyhliadkou. Môžete však z tade podstúpiť i výlet na neďaleký vrchol Ondrejisko, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji. Sedlo je ľahko dostupné autom.
Koprášsky viadukt (uvádzaný aj ako Mníšanský viadukt) je železničný most na Gemeri, ktorý mal byť súčasťou železničnej trate, ktorá sa nikdy nedostavala. V súčasnosti je Koprášsky viadukt technickou pamiatkou a zároveň nevšednou atrakciou, ktorá sa dá pomerne jednoducho navštíviť. Neďaleko mosta sa nachádza Koprášsky tunel a o niečo ďalej Slavošovský tunel, takže návštevu viaduktu, môžete spojiť aj s návštevou týchto miest.
Koprášsky tunel je nedostavaný, avšak priechodný železničný tunel, ležiaci neďaleko Magnezitoviec pri Jelšave. V súčasnosti technická pamiatka mala byť v minulosti súčasťou železničnej trate, budovanej v čase 2. svetovej vojny, ktorá však nikdy nebola dostavaná. Neďaleko tunela, nájdeme ešte dve ďalšie stavby s podobným osudom – Koprášsky viadukt a Slavošovský tunel.
Poľana predstavuje najvyšší vrchol pohoria Poľana, ktorý sa rozprestiera severozápadne od mesta Hriňová. Vrchol nie je síce výhľadový, no nachádza sa v peknom prírodnom prostredí. Oplatí sa ho navštíviť v rámci menej náročného výletu, napríklad od neďalekého Horského hotela Poľana.
Prírodná pamiatka vodopád Bystré (niekde uvádzaný aj ako vodopád Bystrô) patrí medzi najkrajšie vodopády na Slovensku. Nájdeme ho neďaleko Hriňovej v pohorí Poľana. Vodopád predstavuje vďačný tip na nie až tak náročný výlet. Odmenou za vynaloženú námahu vám bude pohľad na majestátny vodopád, stekajúci po stenách 23 metrov vysokého skalného stupňa.
Steblová skala je prírodná rezervácia a zároveň sopečná skala, ktorá leží uprostred pohoria Cerová vrchovina. Steblová skala predstavuje vhodný tip na stredne dlhý výlet z niekoľkých smerov. Vyššie časti skaly ponúkajú pekné výhľady na okolie.
Soví hrad je výrazné skalné bralo v obci Šurice, na ktorom sa kedysi rozkladal hrad. V súčasnosti ako prírodný výtvor predstavuje významnú prírodnú pamiatku. Lokalita je veľmi ľahko dostupná z obce, navyše návšteva miesta nezaberie príliš veľa času.
Hrad Hajnáčka predstavuje pomerne netradičnú ruinu hradu, situovanú na vrchu čadičového brala. Ruinu hradu nájdeme uprostred obce Hajnáčka. Výlet na hrad je krátky, vhodný aj pre malé deti. Z hradu sa toho až tak veľa nedochovalo a tak si jeho zvyšky pozriete vcelku rýchlo. Z miesta sú však dobré výhľady do okolia.
Medzi najzaujímavejšie objekty v Lučenci patrí bezpochyby židovská synagóga, ktorá sa nachádza v južnejšej časti mesta. V súčasnosti synagóga v Lučenci plní kultúrno-spoločenské účely. Mimo kultúrnych akcií je však i sprístupnená verejnosti a tak sa sem môžete prísť pozrieť. Synagóga je veľmi pekne zrekonštruovaná a tak prísť si ju pozrieť je jednoducho povinnosť, ak už sa v Lučenci nachádzate.
Rozhľadňa Opavská hora je zhruba 20 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa vypína na vrchu nad obcou Opava, neďaleko Veľkého Krtíša. Rozhľadňa je vcelku rýchlo dostupná z obce a tak si sem môžete spraviť nie moc náročný výlet. Z vyhliadky rozhľadne sú potom výborné výhľady na šíre okolie.
Atraktívne miesto na oddych a nenáročné prechádzky predstavuje mestský park v Lučenci. Jedná sa o rozsiahlejší park s jazierkom v západnej časti mesta. Park je veľmi pekne upravený a určite sa sem oplatí prísť, najmä ak ste s deťmi. Nachádza sa tu totiž viacero ihrísk, mini zoo a viacero ďalších „rozptýlení“ nielen pre deti, ale i dospelých. Mestský park v Lučenci je zapísaný v štátnom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
Kamenný vodopád v oblasti Šomošky predstavuje unikátny prírodný útvar v podobe čadičového vodopádu, ktorý je tvorený päť a šesťbokými čadičovými stĺpcami. Lokalita sa nachádza neďaleko hradu Šomoška a kamenného mora a tak sa miesto oplatí spojiť s návštevou aj týchto zaujímavostí. Trasa ku kamennému vodopádu navyše nie je príliš náročná a tak sem pokojne môžete prísť aj s deťmi.
Kamenné more v oblasti Šomošky je jedna z viacerých zaujímavosti na ktoré tu narazíte. Jedná sa o množstvo nahromadeného kamenia vo svahovitom teréne. Kamenné more sa nachádza neďaleko kamenného vodopádu a zrejme tade budete prechádzať ak ste sa vybrali na hrad Šomoška. Oplatí sa preto spojiť návštevu všetkých týchto zaujímavostí, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko seba.
Hrad Šomoška je veľmi zaujímavá ruina hradu, rozkladajúca sa na sopečnom vrchu na slovensko-maďarských hraniciach v katastri obce Šiatorská Bukovinka. Lokalita je paradoxne lepšie dostupná z maďarskej strany, no pomerne nenáročný výlet si sem viete spraviť aj zo Slovenska. Po trase sa navyše nachádza viacero prírodných zaujímavostí v podobe kamenného mora, či vodopádu. Prísť sem sa preto určite oplatí.
Hrad Divín je ruina gotického hradu, ktorá sa nachádza na sčasti zalesnenom kopci, nad obcou Divín. Predstavuje najvýraznejšiu dominantu obce. Hrad je voľné prístupný verejnosti. Z centra Divína ste tu doslova za pár minút.
Fiľakovský hrad predstavuje azda najvýraznejšiu dominantu mestečka Fiľakovo. Vcelku rozložitý hrad sa rozkladá sa na sopečnej skale uprostred mesta. V hrade bolo zriadené múzeum, ktorého expozíciu si môžete pozrieť vo vnútri zrekonštruovanej Bebekovej bašty.
Rozhľadňa Prašný vrch je drevená rozhľadňa, nachádzajúca sa neďaleko menšej osady pri obci Hrušov v Krupinskej planine. Rozhľadňa ponúka pomerne atraktívne výhľady na okolitú krajinu. Výlet sem môžete podstúpiť z miestnej osady, alebo priamo z obce Hrušov v závislosti od toho koľko máte času.
Javor (821 m n.m.) je druhý najvyšší vrch v pohorí Ostrôžky a zároveň predstavuje atraktívne výhľadové miesto s výhľadmi najmä smerom na oblasť Podpoľania. Výhodou miesta je jeho dobrá dostupnosť, najmä z oblasti Budinských lazov, hoci prísť sem môžete aj smerom z Podkriváňa.
Jasenie (771 m n. m.) je vrchol v málo známom pohorí Ostrôžky. Tento ľahko dostupný vrchol, ležiaci neďaleko trasy medzi Detvou a Lučencom ponúka vcelku zaujímavé výhľady. Oplatí sa tu preto zastaviť, ak už prechádzate okolo. Keďže sa dá parkovať kúsok pod vrcholom, kratučký výlet sem je vhodný doslova pre celú rodinu.
Jaskyňa Mara medvedia je menšia, verejnosti voľne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa na kopci Dúpa pri obci Divín. K jaskyni sa dá podstúpiť krátky výlet z obce, ktorý nie je náročný fyzicky, ale skôr mierne orientačne. K jaskyni totiž nevedie turistický chodník, je však možné sledovať značenie na stromoch, ktoré vás k samotnej jaskyni privedie, takže zas až tak veľký problém to nebude.
Prírodná pamiatka jaskyňa Jánošíkova skrýša je verejnosti voľne prístupná jaskyňa, ležiaca v pohorí Ostrôžky, západným smerom od obce Budiná. Ak máte auto, môžete si sem spraviť krátky peší výlet. Okrem samotnej jaskyne, môžete obdivovať aj atraktívne sopečné skalné útvary, ktoré sa okolo nej nachádzajú. Odskočiť si tiež môžete na vyhliadku na neďalekej Budinskej skale.