Poludnica je prírodná rezervácia a zároveň vďačný výhľadový skalný vrchol v Muránskej planine. Miesto je dobre dostupné z Veľkej lúky pri obci Muráň, neďaleko ktorej sa nachádza i obľúbený Muránsky hrad. Spojiť návštevu týchto dvoch atraktivít do jedného výletu vrelo odporúčame.

Poludnica - Muránska planina

Kde sa nachádza Poludnica

Poludnica sa nachádza v južnej časti Spišsko-gemerského krasu, konkrétne v podcelku Muránska planina. Leží severne, nad obcou Muráň, kam sa najrýchlejšie dostanete z mesta Revúca. Relatívne dobre sem však viete prísť i od Telgártu, či Šumiacu. Miesto je však v rámci Slovenska o čosi horšie dostupnejšie.

Ako sa dostať na Poludnicu

Na Poludnicu sa najrýchlejšie dostanete z oblasti Veľkej lúky, kam sa viete dopraviť autom, ak máte povolenie (to si vybavíte v informačnom centre v Muráni). Obľúbenou východiskovou destináciou je i obec Muráň a alternatívne Sedlo Predná Hora, či Muránska Huta. Výlet z týchto miest na Poludnicu je však o poznanie dlhší. Z týchto lokalít je fajn výlet z Muráňa, keďže s drobnou zachádzkou máte po ceste Muránsky hrad a tak isto sa môžete zastaviť v chate pod Muránskym hradom. Z Muráňa sa dokonca až takmer na Poludnicu dostanete po cyklotrase.

Zo Sedla Predná Hora nie je výlet na Poludnicu najpraktickejší, vzhľadom na to, že po ceste sa toho veľa zaujímavého nenachádza. Azda tak Weselényiho jaskyňa. K nej sa však bez problémov dostanete aj z trasy z Muráňa. Ak by ste si chceli pozrieť Muránsky hrad z Prednej Hory, tak je to o niečo väčšia zachádza, ako je tomu v prípade trasy z Muráňa.

Čo sa týka Muránskej Huty tak táto výstupová trasa na Poludnicu tiež nemá toho veľa čo ponúknuť. Ak teda nerátame prechod Veľkou lúkou. Tou však budete prechádzať, aj v predchádzajúcich prípadoch.

Poludnica - Muránska planina

Trasa z Veľkej lúky na Poludnicu

Z Veľkej lúky vedie na Poludnicu červená turistická značka. Zväčša pôjdete po asfaltovej, alebo štrkovej ceste. Spočiatku sa vydáte na miesto Jaskova Muka a z tade smerom na Maretkinú. Po ceste sme si všimli zopár lavičiek. Oddychovať v týchto miestach však nie je treba, keďže trasa je nenáročná.

V oblasti Maretkinej si a nachádza zopár budov. Jedná sa o bývalú horáreň Maretkiná. Tu sa budete musieť oddeliť od štrkovej cesty a vybrať sa na Poludnicu. Nájdete tu smerovník, ktorý vás odnaviguje južným smerom. Po krátkej prechádzke lesom sa dostanete do oblasti skalných útesov Poludnice. Výlet z Veľkej lúky na Poludnicu sa dá absolvovať za zhruba 1 hodinu. Výlet je vhodný aj pre deti. Technické pasáže sa na trase nenachádzajú.

Poludnica - Muránska planina

Na Poludnici

Oblasť Poludnice predstavuje zoskupenie skalných útesov. Jeden z nich dobre slúži ako výborná vyhliadka. Jedná sa o skalný výbežok, ktorý je z jednej strany obkolesený lesom a z druhej strany sú strmé zrázy. Hoci je tu skalnatejší terén, pohyb tu je bez väčších ťažkostí. Treba však dávať pozor, aby ste nezleteli z útesu. Vyhliadka totiž nie je zabezpečená.

Poludnica - Muránska planina

Výhľady

Výhľady z Poludnice sú polkruhové a dozaista potešia väčšinu turistov. Orientované sú najmä južným smerom, čo môže byť na poludnie mierne nepríjemné. Slnko vám totiž bude svietiť priamo do očí. Každopádne výhľady určite stoja za to.

Z Poludnice budete mať veľmi dobré výhľady na oblasť v okolí Muráňa a do doliny, ktorá sa tiahne od obce až smerom k Revúcej. Zaujme tiež pohľad na kopcovitý terén Muránskej Planiny a protiľahlých Stolických vrchov.

Poludnica - Muránska planina

Otváracie hodiny a vstupné

Poludnica je prístupná bez obmedzení a poplatkov počas celého roka. Ak sa na Poludnicu vyberiete z Veľkej lúky, musíte si pred tým vybaviť vstup v informačnom stredisku v Muráni.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Poludnica
 • Obec / Mesto: Muráň
 • Ulica / Lokalita: Prírodná rezervácia Poludnica
 • Okres: Revúca
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.76354,20.03007
 • Geomorfologický celok: Muránska planina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Vrchy a kopce, Výhľady