Medzi najkrajšie výhľadové miesta v oblasti Novej Bane patrí bezpochyby majestátna rozhľadňa Háj, postavená na rovnako mennom vrchole v pohorí Vtáčnik. Výlet k rozhľadni však nie je zadarmo. Treba zdolať isté prevýšenie, našťastie výstup nie je technický náročný. Cestou k rozhľadni Háj navyše narazíte na viacero zaujímavostí.

Rozhľadňa Háj nad Novou Baňou

Samotná rozhľadňa Háj má robustnú konštrukciu. Základy sú kamenné a zvyšok rozhľadne je drevený. Má výšku okolo 21 metrov a zvládne i väčší nápor turistov. Výhľady z najvyššej plošiny sú síce 360 stupňové, no v jednej časti zakrýva výhľady les. Do ostatných smerov sú však výhľady fantastické. Tešiť sa tak môžete na výhľady na časť Pohronského Inovca a pohoria Vtáčnik. Vidno veľmi dobré i značnú časť Novej Bane. Z rozhľadne Háj sa dajú dobre pozorovať západy slnka.

Výlet k rozhľadni je ideálne zahájiť v Kohútove, čo je obľúbené pútnické miesto nad Novou Baňou. Z tade sa potom môžete vydať smerom k Zvoničke – oddychovému areálu uprostred lesa, ktorému dominuje zvonica z 19. storočia. Ďalšími zaujímavosťami po ceste na rozhľadňu Háj sú Červená skala a Havrania skala s výbornými výhľadmi na časť Štiavnických vrchov a na dolinu v okolí rieky Hron. V týchto miestach môžete tak isto naraziť na banícku šachtu. Po zdolaní strmšieho kopca sa následne dostanete k samotnej rozhľadni. Naspäť, do Kohútova sa dá potom vrátiť severnou trasou, ktorá síce neposkytuje žiadne zaujímavosti po ceste, je však o niečo rýchlejšia. Takže ak chcete ušetriť čas, výstup môžete realizovať aj z tejto strany.

Spomínaný okruh so zavŕšením na rozhľadni Háj určite odporúčame podstúpiť. Jedná sa o príjemnú niekoľko hodinovú turistiku. Sprevádzať vás bude náučný chodník, prípadne žltá turistická značka. Fajnšmekri si výlet môžu naplánovať tak, že na rozhľadni Háj budú pred západom slnka a za šera potom zbehnú dole do Kohútova, kde sa dá mimochodom bez problémov zaparkovať auto. Akurát v zime tu trochu šmýka.

rozhladna haj 210215 16 40 IMG 2796

Náročnosť výstupu

Výstupová trasa na rozhľadňu Háj je technicky nenáročná. Stúpate však neustále do kopca, ktorý má poväčšinou prijateľný sklon. Prudší sklon je najmä v záverečnej časti. Výstup z Kohútova severnou trasou priamo, zaberie zhruba 60-70 min. času. V prípade, že sa vyberiete južnejšou trasou cez Zvoničku a následne so zastávkami na Červenej a Havranej skale, či neďalekej šachty Klingsbittner, počítajte so zhruba 2 hodinami času výstupového času. Trasu by mali zvládnuť i deti, ktoré sú aspoň trocha zvyknuté zdolávať menšie kopce. V prípade, že sa po ceste chcete zastaviť na Červenej skale, pripravte sa na strmejší terén v závere.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Háj
 • Obec / Mesto: Nová Baňa
 • PSČ: 96801
 • Okres: Žarnovica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.43346, 18.65688
 • Geomorfologický celok: Vtáčnik
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady