Medzi najkrajšie výhľadové miesta v oblasti Novej Bane patrí bezpochyby majestátna rozhľadňa Háj, postavená na rovnako mennom vrchole v pohorí Vtáčnik. Výlet k rozhľadni však nie je zadarmo. Treba zdolať isté prevýšenie, našťastie výstup nie je technický náročný. Cestou k rozhľadni Háj navyše narazíte na viacero zaujímavostí.

Rozhľadňa Háj nad Novou Baňou

Samotná rozhľadňa Háj má robustnú konštrukciu. Základy sú kamenné a zvyšok rozhľadne je drevený. Má výšku okolo 21 metrov a zvládne i väčší nápor turistov. Výhľady z najvyššej plošiny sú síce 360 stupňové, no v jednej časti zakrýva výhľady les. Do ostatných smerov sú však výhľady fantastické. Tešiť sa tak môžete na výhľady na časť Pohronského Inovca a pohoria Vtáčnik. Vidno veľmi dobré i značnú časť Novej Bane. Z rozhľadne Háj sa dajú dobre pozorovať západy slnka.

Výlet k rozhľadni je ideálne zahájiť v Kohútove, čo je obľúbené pútnické miesto nad Novou Baňou. Z tade sa potom môžete vydať smerom k Zvoničke – oddychovému areálu uprostred lesa, ktorému dominuje zvonica z 19. storočia. Ďalšími zaujímavosťami po ceste na rozhľadňu Háj sú Červená a Havrania skala s výbornými výhľadmi na časť Štiavnických vrchov a na dolinu v okolí rieky Hron. V týchto miestach môžete tak isto naraziť na banícku šachtu. Po zdolaní strmšieho kopca sa následne dostanete k samotnej rozhľadni. Naspäť, do Kohútova sa dá potom vrátiť severnou trasou, ktorá síce neposkytuje žiadne zaujímavosti po ceste, je však o niečo rýchlejšia. Takže ak chcete ušetriť čas, výstup môžete realizovať aj z tejto strany.

Spomínaný okruh so zavŕšením na rozhľadni Háj určite odporúčame podstúpiť. Jedná sa o príjemnú niekoľko hodinovú turistiku. Sprevádzať vás bude náučný chodník, prípadne žltá turistická značka. Fajnšmekri si výlet môžu naplánovať tak, že na rozhľadni Háj budú pred západom slnka a za šera potom zbehnú dole do Kohútova, kde sa dá mimochodom bez problémov zaparkovať auto. Akurát v zime tu trochu šmýka.

Náročnosť výstupu

Výstupová trasa na rozhľadňu Háj je technicky nenáročná. Stúpate však neustále do kopca, ktorý má poväčšinou prijateľný sklon. Prudší sklon je najmä v záverečnej časti. Výstup z Kohútova severnou trasou priamo, zaberie zhruba 60-70 min. času. V prípade, že sa vyberiete južnejšou trasou cez Zvoničku a následne so zastávkami na Červenej a Havranej skale, či neďalekej šachty Klingsbittner, počítajte so zhruba 2 hodinami času výstupového času. Trasu by mali zvládnuť i deti, ktoré sú aspoň trocha zvyknuté zdolávať menšie kopce. V prípade, že sa po ceste chcete zastaviť na Červenej skale, pripravte sa na strmejší terén v závere.

rozhladna haj 210215 16 40 IMG 2796

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Háj
 • Obec / Mesto: Nová Baňa
 • PSČ: 96801
 • Okres: Žarnovica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.43346, 18.65688
 • Geomorfologický celok: Vtáčnik
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady