Jednou z baníckych atraktivít v obci Hodruša-Hámre, konkrétne v časti Banská Hodruša je Hodrušská banícka Klopačka. Jedná sa o jednu z piatich dochovaných klopačiek na území Slovenska. Banícka klopačka v Banskej Hodruši bola postavená v roku 1521 a spolu so skupinou pamiatkových objektov banskoštiavnického okolia je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Hodrušská banícka klopačka v obci Hodruša Hámre v časti Banská Hodruša

Banícka klopačka v minulosti slúžila na vysielanie dôležitých zvukových signálov pre obyvateľov obce. Signál bol vytvorený klopaním dreveného kladiva na drevenú dosku, vyrobenú z jaseňového dreva. Doska mala z bokov navŕtané rôzne hlboké diery, ktoré zabezpečovali špecifický zvuk a aj dobré šírenie zvuku. Klopaním sa oznamovali rôzne udalosti, napr. ranný budíček, začiatok či koniec šichty, prípadne rôzne časy súvisiace s fáraním. Oznamovali sa tiež informácie ohľadom vojenského nebezpečenstva, pohrebov, či vzniku požiaru.

Ku klopačke v Banskej Hodruši sa dá jednoducho dostať. V prípade, že ste prišli autom, stačí odbočiť z hlavnej cesty v Hodruši-Hámre, smerom ku kostolu v Banskej Hodruši. Odbočka je pri miestnom penzióne. Stoja tu i autobusy. Parkovať sa potom dá priamo pod kostolom. Z tade je to ku klopačke už len kúsok. Stačí prejsť úzkym chodníkom do svahu, okolo rodinných domov a ste tam.

Od klopačky sú dobré výhľady na časť Banskej Hodruše, najmä smerom do doliny. Pokiaľ by ste chceli prehliadku objektu, je potrebné sa najprv telefonicky informovať a dohodnúť si termín návštevy. Banská klopačka sa mimochodom nachádza na náučnom chodníku v Banskej Hodruši, ak teda máte viac času, môžete si prejsť celý náučný chodník a spoznať tak zaujímave zákutia tejto časti obec Hodruša-Hámre.

Fotografie

Poloha na Mape