Nevšednú prírodnú zaujímavosť v obci Vyhne predstavuje Vyhniansky travertín, nazývaný aj ako Travertín mamut. Jedná sa o travertínovú kopu, cez ktorú preteká voda a vytvára tu niekoľko metrov vysoký vodopád. Návšteva miesta nezaberie veľa času. Určite sa sem oplatí prísť, ak ste do obce prišli za kúpaním do neďalekého termálneho kúpaliska, prípadne sa išli pozrieť na ďalšiu prírodnú zaujímavosť v obci – kamenné more. Samozrejme je fajn si tu spraviť i krátku medzizastávku, ak len obcou prechádzate.

Vyhniansky travertín

Ako sa dostať k Vyhnianskemu travertínu

Vyhniansky travertín je situovaný uprostred obce Vyhne. Tá sa nachádza neďaleko miest Žiar nad Hronom, či Žarnovica. Okolo nich prechádza rýchlostná cesta, z ktorej môžete zísť pri Lehôtke pod Brehmi, alebo pri Revištskom Podzámčí. Následne sa vyberiete do Bzenice, za ktorou sa nachádza obec Vyhne. Samozrejme, nie je sem problém prísť aj autobusovou dopravou.

Ak ste do Vyhní prišli autom, tak to môžete nechať zaparkované pri hlavnej ceste, pri termálnom kúpalisku. Nachádza sa tu niekoľko parkovísk. My sme tu zväčša s parkovaním problém nemali, závisí to však aj od sezóny. Parkovanie je tu zatiaľ bezplatné (2024).

Od parkovísk sa potom k Vyhnianskemu travertínu dostanete za pár minú pešo. Stačí sa vybrať po ceste smerom na juh, okolo Vodného raja Vyhne a po chvíli natrafíte na niekoľko ihrísk. V čase našej poslednej návštevy vyzerali byť ihriská nepoužívané a do značnej miery i zarastené.

Vyhniansky travertín sa nachádza za ihriskami. Mali by ste ho vidieť i od cesty. Bránky do areálu ihrísk boli otvorené. Jedna bránka je pri ceste a ďalšia je potom pri chodníku, ktorý vedie zo severu ponad ihriská.

Vyhniansky travertín

Pri Vyhnianskom travertíne

Vyhniansky travertín leží v mierne nevábnom prostredí a to najmä vďaka zarastajúcim ihriskám. Ťažko povedať či sa o miesto niekto stará. Potešilo nás však aspoň to, že trasa k travertínu bola v šírke niekoľkých metrov pokosená.

Samotný Vyhniansky travertín potom vytŕča zo svahu, za ktorým sa rozkladá areál Vodného raja Vyhne. Predstavuje výbežok, resp. terasu po ktorej preteká voda, ktorá následné padá dole niekoľko metrov a ďalej odteká kanálom pod zem. Pod vodopádom sú dve drobné, prepojené jazierka v ktorých sa koncentruje voda do výšky niekoľkých centimetrov. Jazierka boli vytvorené ohradením pomocou kameňov.

Okolie travertínu je porastené trávou a na samotnom travertíne i machom. Na Vyhniansky travertín sa dá vyjsť z boku strmším vyšľapaným chodníkom. My sme tu prišli tesne po výdatnom daždi a tak sme sa na neho ani nedriapali, keďže sa tu dosť šmýkalo a najmä sme už boli značne premočení :).

Vedľa Vyhnianskeho travertínu nájdete drobnú tabuľku s veľmi stručnými informáciami o tomto prírodnom úkaze. Tak isto pred ihriskami natrafíte na drevené tabuľky kryté strieškou so zopár informáciami o mieste.

Nad travertín si potom viete vyjsť bočnou cestičkou, kde natrafíte na úzky žliabok, ktorý križuje chodník. Preteká ním voda z termálneho kúpaliska, ktorá „napája“ Vyhniansky travertín.

Vyhniansky travertín

Zaujímavosti o Vyhnianskom travertíne

Vyhniansky travertín bol vytvorený vyzrážaním vápnika z mineralizovanej vody termálneho prameňa, ktorý napája priľahlé termálne kúpalisko Vodný raj Vyhne. Vďaka tomu sa tu vytvoril vysunutý žľab, ukončený travertínovou kopou, z ktorej padá voda do hĺbky 3,5 metra.

Vápnik prerástol zvyškami listov a machov a vytvoril tak objekt, ktorý svojim tvarom pripomína hlavu a chobot mamuta. Aj preto sa Vyhniansky travertín často nazýva aj ako Travertín mamut. Pod travertínom vznikol v roku 1950 drobný bazénik.

Vyhniansky travertín je mimochodom v rámci Štiavnických vrchov pomerne zriedkavý úkaz, keďže vo vulkanických pohoriach, akými sú aj Štiavnické vrchy je výskyt travertínov zriedkavý. Ďalšou zaujímavosťou Vyhnianskeho travertínu je, že tu boli prvý krát v Európe popísané železité baktérie rodu Gallionella.

Vyhniansky travertín bol v roku 1986 vyhlásený za prírodnú pamiatku. Tá však bola v roku 2011 zrušená, keďže sa tu v dôsledku silných antropogénných tlakov nedali podmienky ochrany udržiavať.

Pri Vyhnianskom travertíne sa nachádzajú antukové dvorce, ktoré tu boli vybudované v roku 1952. Postavené boli mieste niekdajšieho smetiska odpadovej trosky a zlievarenskych pieskov miestnych strojární. Konali sa tu dokonca medzinárodné majstrovstvá SR vo volejbale – Memorial Júliusa Moru, zakladateľa volejbalových kurtov.

Vyhniansky travertín

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhniansky travertín bol v čase našej návštevy (2024) voľne prístupný verejnosti, hoci na internete sa dá dočítať, že miesto je ohradené a nedá sa sem vojsť. Počas našej návštevy však boli všetky bránky na ihriská otvorené, prípadne sa dalo vôjsť cez dieru v plote.

Chodník ku travertínovej kope bol vykosený, čo značí, že minimálne o prístup k Vyhnianskemu travertínu sa niekto „stará“. Či je však takýto stav bežný a k travertínu sa dá normálne dostať vám nevieme zaručiť.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhniansky travertín
 • Obec / Mesto: Vyhne
 • Ulica / Lokalita: Vyhniansky travertín
 • Okres: Žiar nad Hronom
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.50400,18.78729
 • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády