Kamenné more je prírodná rezervácia a rozsiahle kamenné suťovisko pri obci Vyhne v Štiavnických vrchoch. Miesto je charakteristické nahromadením množstva väčších, či menších kamenných blokov a kamenia na pomerne rozsiahlom území. Z obce Vyhne sem môžete podstúpiť krátky, pokojne i rodinný výlet. Z hornej časti kamenného mora si dokonca užijete i nejaké tie výhľady.

Kamenné more - Vyhne

Poloha

Kamenné more sa nachádza na severnom okraji obce Vyhne v okrese Žiar nad Hronom, do ktorej sa bez problémov dostanete z rýchlostnej cesty medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom. Odbočiť sem môžete napríklad z Bzenice, dá sa sem však bez väčších ťažkostí prísť aj smerom od Banskej Štiavnice. Vďaka prítomnosti neďalekej rýchlostnej cesty sú Vyhne v rámci stredného Slovenska dobre dostupnou lokalitou. Zachádzka sem navyše nezaberie až tak veľa času a tak si tu môžete pokojne spraviť krátku medzizastávku, ak už prechádzate okolo.

Trasa z Vyhní ku kamennému moru

Výlet ku Kamennému moru môžete zahájiť od parkoviska pri hlavnej ceste, ktorá prechádza naprieč Vyhňami. Parkovisko sa nachádza neďaleko vstupu do Vodného raja Vyhne. Neďaleko parkoviska potom narazíte aj na turistické značenie. Okolo spodnej časti kamenného mora vedie chodník a tak si túto celú časť viete aj pekne obísť.

Ku Kamennému moru vedie zelená turistická značka, ktorou sa dostanete do strednej časti kamenného mora. V podstate sa jedná o menej náročnú, krátku prechádzku najprv medzi domami a potom v lese, prevažne do kopca. Výlet si však môžete predĺžiť a vyjsť až na vrch Kamenná, pod ktorým sa kamenné more rozkladá. V takomto prípade sa pripravte na raz tak dlhé stúpanie a raz tak dlhý výstupový čas. Nám výlet do strednej časti kamenného mora zabral približne 15 minút. V prípade, že by ste chceli vyjsť až na Kamennú, počítajte s minimálne 30 minútami výstupového času.

Kamenné more - Vyhne

Náročnosť

Výlet ku Kamennému moru vo Vyhniach nie je náročný, keďže je veľmi krátky. Výlet je vhodný aj pre deti. Náročnosť je však ťažšia, ak sa vyberiete až na vrchol Kamennej, nad kamenným morom. V takom prípade si užijete viac stúpania. Technický výstup nie je moc náročný, treba si však dávať pozor, ak sa budete pohybovať po, resp. naprieč suťoviskom. Väčšie kamenné bloky síce sú stabilné, no tie menšie nemusia byť a môže sa vám na nich noha pošmyknúť.

Kamenné more - Vyhne

Na Kamennom mori

Kamenné more môžeme rozdeliť na dve časti. Spodná časť nám prišla o čosi zaujímavejšia a viete si ju celú obísť po vyšľapanom chodníku. Terén je tu navyše prijateľnejší a tak nie je až taký problém prejsť sa napríklad v spodnej časti aj po suťovisku. Vrchná časť je zas v prudšom kopci, takže nie je až taká praktická na chodenie. Viete si tu však vybehnúť na vrch Kamenná, ktorý poskytuje i nejaké tie výhľady. Výhľady si však užijete aj z chodníka medzi spodnou a vrchnou časťou, za kade si budete môcť prezrieť obe časti Kamenného mora. Každopádne, ak ste sem prišli aj za výhľadmi, určite si vybehnite na Kamennú.

My sme na návštevu Kamenného mora nemali príliš veľa času a tak sme sa ponevierali najmä spodnou časťou. Prešli sme si ju vďaka chodníku, ktorý vedie po jej obvode. Na jej spodnom okraji je zaujímavé miesto s výskytom briez a borovíc. Dá sa tu dobre ukryť pred slnkom a navyše sú tade i dobré výhľady na kamenné more. Terén tu nie je príliš prudký a tak si viete vybehnúť aj na nejaký ten balvan. Poniže tohto miesta, už smerom k obci sme potom ešte natrafili na jeden prameň.

Kamenné more - Vyhne

Prírodná rezervácia Kamenné more

Prírodná rezervácia Kamenné more bola vyhlásená v roku 1937 na návrh Metskej rady Banskej Štiavnice. Lokalita však už od roku 1923 patrila medzi chránené územia. Rozloha prírodnej rezervácie Kamenné more je okolo 13,3 ha, z ktorej samotné Kamenné more zaberá zhruba 5 hektárov. V tomto smere je Kamenné more vo Vyhniach najväčším ryolitovým kamenným morom vo vulkanickej časti Karpát.

Predmetom ochrany prírody je okrem kamenného mora i množstvo chránených a zriedkavých druhov živočíchov, najmä plazov. Toto územie vďaka svojmu vedeckému no i študijnému a edukačnému významu bolo chránené už počas I. Československej republiky.

Kamenné more - Vyhne

Zaujímavosti o Kamennom mori

Kamenné more vzniklo pravdepodobne pri zemetrasení. Pri pohľade na kamenné more si môžeme všimnúť, že na úpätí svahu sú väčšie kamenné bloky a balvany a smerom na hor sa zmenšujú. V odbornom žargóne ide o gravitačné triedenie balvanov. Samotné kamenné more je potom budované fialovým ryolitom, utvoreným vulkanickou činnosťou v mladších treťohorách. Na niektorých balvanoch sú viditeľné vystupujúce červené – jaspisové a biele – kremencové žilky.

V minulosti sa v týchto miestach ťažil ryolit, ktorý sa niekoľko desaťročí používal aj na výrobu mlynských kameňov. Táto činnosť silne poškodila strmý svah a vyššie položená sutina preto zavalila značnú časť svahu. Ťažba kameňa tu bola zastavená v roku 1936, vďaka vyhláseniu Kamenného mora za prírodnú rezerváciu.

Kamenné more - Vyhne

Otváracie hodiny a vstupné

Kamenné more je prístupné po celý rok bez obmedzení. Neplatí sa tu za vstup. Neplatili sme ani za parkovanie pri ceste vo Vyhniach.

Fotografie

 

  • Mapa:
  • Názov: Kamenné more
  • Obec / Mesto: Vyhne
  • Ulica / Lokalita: Kamenné more
  • Okres: Žiar nad Hronom
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.50896,18.79117
  • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Kuriozity, Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Výhľady