Atraktívny prírodný útvar, uprostred Sklených Teplíc predstavujú travertínové kopy, tzv. Teplické travertíny. Tie sa rozkladajú v šírke desiatok metrov popri potoku Teplá, ktorý prechádza naprieč obcou. Cez jednu travertínovú kopu preteká voda vo väčšom objeme, vďaka čomu tu vytvára menší vodopád.

Travertínové kopy - Sklené Teplice

Ako sa dostať k Teplickým travertínom

Travertínové kopy sa nachádzajú v kúpeľnej obci Sklené Teplice, priamo v jej centre, medzi kúpeľnými domami. Prísť do kúpeľov viete vcelku rýchlo od rýchlostnej cesty smerom od Žarnovice, či Žiaru nad Hronom cez obce Lehôtka pod Brehmi, prípadne Hliník nad Hronom. Do Sklených Teplíc sa potom dostanete atraktívnou dolinou potoka Teplá. Z týchto miest sa sem dostanete i autobusom.

Na južnom okraji obce sa nachádza záchytné parkovisko. Z neho sa potom k travertínom vyberiete popri ceste smerom na sever. Po chvíli dorazíte k jednej z brán do areálu kúpeľov. Nachádza sa tu poliklinika a tiež infocentrum so suvenírmi. Za týmito budovami je potok s travertínovými kopami. Miesto poznáte aj podľa prítomnosti budovy „Parenice“ - čo je obľúbený parný kúpeľ v jaskynných priestoroch.

Ak by ste sa chceli vybrať k Teplickým travertínom zo severnej časti obce, tak odporúčame prejsť sa menším kúpeľným parkom. Na jeho konci je Kursalón s denným barom a Goeteho kúpeľný dom. Za nimi je drobný parčík, ktorý keď prejdete, dostanete sa k potoku a k travertínovým kopám.

Travertínové kopy

Travertínové kopy ohraničujú pravý breh potoka Teplá v dĺžke niekoľko desiatok metrov. Je tu viacero travertínových útvarov, zväčša zaguľatených tvarov. Dokopy vytvárajú jeden zaujímavý celok. Líšia sa tiež svojimi farbami – od bielej, cez žltú, až po sýto oranžovú. Na viacerých miestach sú porastené machom.

Vizuálne najzaujímavejší objekt je kopa, pripomínajúca travertínový vodopád. Ten je vysoký niečo vyše dvoch metrov. Preteká tade pramienok teplejšej vody, čo poznáte podľa pary, ktorá z vody vychádza.

Travertínové kopy si viete pozrieť z promenády popri potoku, prípadne viete aj k potoku zísť. Stačí prekonať nižšie zábradlie. Nad potokom je menší most, ktorý tak tak trocha kazí dojem z miesta, podobne ako ostnatý plot nad travertínmi.

Travertínové kopy v Sklených Tepliciach sú stále živé. Za ich zafarbenie môžeme vďačiť baktériám žijúcim a tiež minerálom a železu, rozpusteného vo vode. Najznámejší travertín v obci nesie názov Parenica, ktorý v súčasnosti slúži ako jaskynný kúpeľ. Nachádza sa v uzavretej miestnosti jedného z kúpeľných domov, priamo pri travertínoch.

Travertínové kopy - Sklené Teplice

Otváracie hodiny a vstupné

Travertínové kopy v Sklených Tepliciach môžete obdivovať po celý rok. V prípade jaskynného kúpeľa Parenica bude nevyhnutné si za poplatok zarezervovať návštevu dopredu na webovej stránke kúpeľov, prípadne v budove na mieste. Čo sa týka parkovania, tak záchytné parkovisko na okraji kúpeľov je bezplatné.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Travertínové kopy
 • Obec / Mesto: Sklené Teplice
 • Ulica / Lokalita: Teplické travertíny
 • Okres: Žiar nad Hronom
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.52690,18.86491
 • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády