Medené Hámre, bývalá osada v katastri obce Borinka v okrese Malacky, sú ako poklad uprostred krásnej prírody Malých Karpát. Toto kúzelné miesto, pomenované po niekdajšom výrobnom podniku na spracovanie medi, sa stalo obľúbenou turistickou lokalitou a cieľom vychádzok pre mnohých.

Medené Hámre - Borinka

História Medených Hámrov

Okrem krásnej prírody sú Medené Hámre známe aj svojou zaujímavou históriou. V 20. rokoch 18. storočia tu bol vybudovaný výrobný podnik na spracovanie medi, ktorý slávil svoje úspechy nielen v blízkom, ale aj vzdialenejšom okolí. V podniku sa vyrábal medený riad a ďalšie výrobky z medi. V roku 1930 bola ukončená prevádzka podniku v Medených Hámroch a budovy továrne boli zbúrané.

Súčasnosť

V súčasnosti sú Medené Hámre obľúbeným výletným miestom obyvateľov širokého okolia, ktorí sem radi zavítajú a užijú si čas strávený v lone prírody. Nachádza sa tú tiež nefunkčný kameňolom, ktorí s obľubou navštevujú lezci, a za istých okolností i lezci ľadov. Medené Hámre sú prístupné asfaltovou cestou a turistickými chodníkmi z bratislavskej Rače, Borinky a Stupavy. Na mieste, resp. v jeho blízkom okolí sa dá zaparkovať auto.

Medené Hámre - Borinka

Zaujímavosti

Po nie veľmi náročnom výstupe do Medených Hámrov si môžete oddýchnuť pri neveľkej vodnej nádrži, ktorej breh stráži socha svätého Jána Nepomuckého z roku 1731. Pri prístupovej ceste do osady narazíte na Kaplnku sv. Michala archanjela. Na okraji osady sa nachádza dnes už nefunkčný kameňolom Prepadlé, ktorý má niekoľko poschodí a dá sa navštíviť. Treba si však dávať pozor na padajúce kamene.

V kameňolome si tiež môžete pozrieť vodopád, ktorý vznikol prepadom miestneho potoka. Má niekoľko metrov. Po dažďoch vie byť vcelku výdatný a odtekajúca vodna z neho formuje menšie jazierko. Ak máte šťastie a je treskúca zima, tak na vyššom poschodí kameňolomu sa zvykne formovať vyše 10 metrový ľadopád, ktorý s obľubou navštevujú lezci ľadov.

Medené Hámre - Borinka

Kaplnka sv. Michala archanjela

Medené Hámre sa môžu pochváliť aj nádhernou barokovou Kaplnkou svätého Michala archanjela, ktorá bola postavená v roku 1743. Túto malú stavbu pre potreby obyvateľov a zamestnancov miestnych hámrov inicioval sám zakladateľ hámrov Johann Mayer. Žiaľ, po zániku hámrov kaplnka, ako aj mnohé ďalšie objekty, ktoré unikli zbúraniu, chátrala. Avšak dôkladná rekonštrukcia v rokoch 1990 až 2003 zachránila túto kaplnku pred úplným zánikom. Dnes je táto kaplnka úchvatným príkladom malej vidieckej stavby. Jej najvýraznejším prvkom je pedimentová fasáda a drevená vežička s cibuľovitou strechou.

Medené Hámre - Borinka

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Medené Hámre
 • Obec / Mesto: Borinka
 • Ulica / Lokalita: Medené Hámre
 • Okres: Malacky
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.25738,17.11738
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, História
 • Kategórie: Kuriozity, Lezecké lokality