Vilmošove vodopády predstavujú sústavu menších vodopádikov, resp. kaskád, na potoku Drmolez pri Marianke. Vodopádov v Malých Karpatoch nie je veľa a tak aj takáto hydrologická zaujímavosť dozaista poteší nejedného turistu.

vilmosove vodopady 210526 17 57 DSCF6235

Na Vilmošove vodopády narazíte východne od obce Marianka. Ležia uprostred lesa, na potoku Drmolez, ktorý sa neskôr vlieva do Marianskeho potoka. Napriek tomu, že samotné kaskády Vilmošovych vodopádov nie sú až tak vysoké, tvoria vizuálne vcelku hodnotnú atraktivitu a to najmä v časoch, keď je potok rozvodnený.

K Vilmošovym vodopádom sa najidálnejšie dostanete z Marianky, kde môžete po ceste navštíviť pútnické miesto a kalváriu. Pri vstupe do pútnického miesta sa dá odparkovať auto, je tu niekoľko parkovísk, ktoré však v čase pútnických akcií môžu byť preplnené. Počas výletu k vodopádom sa môžete zdržať na lúke Stánisko, či dokonca navštíviť neďaleký kameňolom Bazgovič, z ktorého sú zaujímavé výhľady. Spojiť návštevu Vilmošovych vodopádov s ostatnými zaujímavosťami sa určite oplatí. Trasa k vodopádom sa preto dá naplánovať aj tak, že prejdete všetky zaujímavosti naraz. Samozrejme k Vilmošovym vodopádom sa môžete vydať priamo. Vtedy skôr ako o turistiku, pôjde o príjemnú prechádzku prevažne lesom.

Pri Vilmošovych vodopádoch narazíte na drevenú ceduľu na ktorej je nápis Vilmošove vodopády. Samotné vodopády sú hneď vedľa. Vodopády tvoria kaskády o rôznej výške, ktorá je zväčša do 1 metra. Kaskád je však viacero, hádam aj zo 10. Dokopy tak tvoria veľmi zaujímavý celok, ktorého prevýšenie môže mať aj viac ako 10 metrov. Vilmošove vodopády sú najkrajšie po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu. Ideálne je tiež prísť sem keď nie je rozkvitnutá vegetácia. Na vodopády tak budete mať o niečo krajšie výhľady.

Trasa z Marianky k Vilmošovým vodopádom

Vilmošove vodopády nie sú až tak známou atraktivitou, navyše tade neprechádza žiadna oficiálna turistická trasa. Dostať sa sem však nie je až taký problém. Neďaleko totiž vedie značená trasa smerom z Marianky na Stánisko a Malinský vrch. Stačí z turistickej trasy zísť v mieste kde začínajú lúky Stániska a pokračovať lesným chodníkom do doliny potoka Drmolez. Zhruba po 300 metroch narazíte na značku na strome, ktorá informuje o prítomnosti vodopádov. Značku si však nemusíte všimnúť, keďže ju môžu zakrývať konáre. My sme ju zbadali až po ceste naspäť. Každopádne poniže je drevená ceduľa pod strieškou s názvom Vilmošove vodopády, tú by ste si mali dozaista všimnúť.

Alternatívna trasa k Vilmošovym vodopádom potom vedie z Marianky po Lesnej ulici. Po nej pôjdete stále rovno, neskôr prejdete do lesa. Budete sa pohybovať zaujímavou dolinou s výhľadmi na potok Drmolez. Po chvíli sa sa dostanete k stromu, spomínanému vyššie. Vodopády sú potom asi 50 metrov od stromu ďaleko. V oboch prípadoch by výlet k vodopádom z pútnického miesta nemal zabrať viac ako 35-45 minút. Trasa dolinou potoka Drmolez nám prišla o niečo menej náročná z hľadiska stúpania. Po ceste je však menej zaujímavostí. Môžete si tu však spraviť pekný okruh a prísť sem jednou trasou a vrátiť sa naspäť trasou druhou.

vilmosove vodopady 210526 17 27 DSCF5473

Náročnosť

Vilmošove vodopády sú dobre dostupnou atrakciou, výlet sem z Marianky v podstate predstavuje príjemnú prechádzku, pokojne i pre celú rodinu. Strmejší kopec je len v úvode trasy, keď pôjdete popri kalvárii v Marianke. O kúsok menej strmejšia je trasa dolinou potoka Drmolez. Ak sa vám nechce príliš šľapať kopce, zvoľte druhý variant. Tu sme akurát v niektorých miestach museli preskakovať rozvodnený potok, čo sa môže stať ak čerstvo napršalo.

vilmosove vodopady 210526 17 57 DSCF6226

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Vilmošove vodopády
  • Obec / Mesto: Bratislava
  • Okres: Bratislava
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.23991, 17.07742
  • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Kuriozity, Prírodné zaujímavosti, Rieky a vodné toky, Vodopády