Nenápadná atraktivita v podobe kameňolomu Prepadlé pri Borinke, v katastri obce Stupava za osadou Medené Hámre, skrýva pomerne veľa zaujímavostí. Okrem kameňolomu sa tu totiž nachádza aj vodopád a v zime dokonca ak máte šťastie vyše 10 metrový ľadopád. Okrem iného je lokalita obľúbená aj medzi lezcami.

Kameňolom Prepadlé

Kameňolom Prepadlé leží na okraji Borinky, pri bývalej osade Medené Hámre. Pohodlne sa sem dostanete autom, prípadne na bicykli. Je tu i menšie parkovisko, avšak nie vždy postačuje. Dá sa však odparkovať auto pred začiatkom osady Medené Hámre. Prísť sa sem dá mimochodom aj z Košarísk od severu z Lozorna, cesta je však na viacerých miestach rozbitá. Autobusy sem nechodia, maximálne, že by ste sa sem vybrali pešo z Borinky, kde je autobusová zastávka.

Kameňolom Prepadlé má dve poschodia a vrchnú časť, z ktorej sú i nejaké tie výhľady. V súčasnosti bývalý kameňolom postupne zarastá. V jeho spodnej časti sa vytvára zaujímavý ekosystém, ktorý je ovplyvnený i vodopádom, ktorý tu vytvára v čase zrážok rozsiahle kaluže, ba dokonca až jazierko. V čase dažďov, či topenia snehu je niekedy na mieste prísť sem dokonca v gumákoch. Okrem vodopádu a zelenej trávičky tu narazíme na menší lesík a roztrúsené stromy.

Stredná časť kameňolomu je odlesnená, nájdeme tu ale menšie kamenné more, vzniknuté z napadaných kusov kamenia. Na jeho vrchole v zime občas vznikne fotogenický ľadopád. Teploty však musia byť skutočne mrazivé a preto sa jedná skôr o náhodu ako pravidlo. Na kameňolom Prepadlé si môžete vyliezť, nie však priamo, ale obkľukou, napríklad po neznačených chodníkoch cez Dračí hrádok, alebo od Košarísk. Z kameňolomu sú potom výhľady najmä do doliny pod kameňolomom a priľahlé kopce.

Náročnosť

Kameňolom je veľmi ľahko prístupný, najmä ak sem prídete autom. Vtedy nemusíte vynaložiť žiadnu námahu. Jedine, ak by ste sa rozhodli vybehnúť si na jeho vrchol. V takom prípade ho treba obísť napríklad cez Dračí Hrádok, alebo Košariská. Počítajte však s približne hodinovým výletom. Teoreticky sa dá vyškriabať aj po strmých svahoch v jeho okolí, ale to je už na zváženie. Lokalita je vhodná i pre deti, avšak nechoďte s nimi k okraju stien kameňolomu. Pravidelne z tade padajú kamene, často veľké ako človek. To robí z kameňolomu vcelku nebezpečné miesto. V tomto smere je dobré mať sa tu naozaj na pozore.

kamenolom prepadle 210214 14 47 IMG 2779

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Kameňolom Prepadlé
  • Obec / Mesto: Stupava
  • Okres: Malacky
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.26576, 17.11831
  • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Kameňolomy, Kuriozity, Lezecké lokality, Prírodné zaujímavosti, Výhľady