Socha anjela v obci Háj je bývalá rekvizita z filmu „Za nepriateľskou líniou“. V súčasnosti predstavuje nevšednú atraktivitu, ktorá sa nachádza na obecnom cintoríne. Sochu anjela sa oplatí spojiť s návštevou neďalekých Hájskych vodopádov, keďže tieto miesta sa nachádzajú blízko seba.

Socha anjela - Háj

Ako sa dostať k soche

Socha anjela sa nachádza na cintoríne, ktorý sa rozkladá v južnej časti obce Háj, neďaleko jej začiatku. Obec je vcelku dobre dostupná z Turnianskej kotliny od Turne nad Bodvou. Spraviť si sem môžete i výlet autom, napríklad z Košíc, alebo Rožňavy, ktoré nie sú až tak vzdialené. Počas výletu môžete navštíviť i neďaleké Hájske vodopády, Turniansky hrad, prípadne Zádielsku tiesňavu, ktorá sa nachádza na opačnej strane kopca.

Socha anjela s odtrhnutým krídlom sa týči v samom závere cintorína, za miestnym kostolom. Pred cintorínom je i menšia odstavná plocha pre niekoľko áut. Do priestorov cintorína sa dostanete cez bránu, ktorá zvykne byť otvorená. Aspoň my sme ju vždy zažili otvorenú a to sme tu už boli veľa krát.

Pri soche anjela

Socha anjela bola umiestnená na drobnej vyvýšenine na okraji cintorína. Pred ňou sa nachádza infopanel, kde si môžete prečítať informácie o soche a aj niečo o filme Za nepriateľskou líniou. Vedľa sochy sa nachádza časť krídla, ktoré bolo vo filme odlomené, resp. „odstrelené“. Na mieste sa nachádza i zopár lavičiek, ktoré sú čiastočne v tieni stromov. To poteší najmä počas letných dní, keď by ste tu chceli na chvíľu zrelaxovať.

Areál cintorína je pekne upravený. Je tu pomerne veľa trávnatej plochy, kde sa ešte nenachádzajú hroby. Miestu dominuje Kostol sv. Jozefa, kde sa pravidelne konajú omše.

Socha anjela - Háj

O soche anjela

Socha anjela meria na výšku 15 metrov. Pôvodne slúžila ako rekvizita vo filme „Za nepriateľskou líniou“, ktorého viaceré scény sa natáčali aj na Slovensku, napríklad aj v oblasti Slovenského krasu, v neďalekej Zádielskej doline. Socha anjela sa nachádza vo viacerých scénach filmu. Natáčanie filmu sa uskutočnilo v priebehu roku 2000 a premiéru mal v roku 2001.

Počas nakrúcania mal americký filmový štáb na futbalovom štadióne v obci Háj svoje dielne a zariadenie na výrobu umelého filmu, po skončení natáčania preto sochu anjela darovali obci. Zaujímavosťou je, že o sochu anjela sa pôvodne uchádzali 3 obce, ktoré sa nevedeli dohodnúť, komu bude socha patriť. Nakoniec spor vyhrala obec Háj, keďže ponad obec oddávna viedla Anjelská cesta.

Samotná socha anjela je vyrobená z polystyrénu a zvonku je stvrdená cementáciou, aby vyzerala ako skutočná socha, vytesaná zo skaly. Socha anjela bola v minulosti opravovaná a z času na čas je aj udržiavaná.

Socha anjela - Háj

Otváracie hodiny a vstupné

Socha anjela v obci Háj je prístupná počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pred cintorínom.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Socha anjela
 • Obec / Mesto: Háj
 • Ulica / Lokalita: Cintorín
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.62873,20.85727
 • Geomorfologický celok: Slovenský kras
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Sochy