Veľmi pekné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť v Slovenskom Krase sú určite Hájske vodopády. Ide o systém väčších a menších vodopádov na Hájskom potoku. Samotný potok má dĺžku 14km a prechádza Hájskou dolinou, ktorej dĺžka je 6,5km. Hájska dolina je menej známou obdobou Zádielskej doliny.

Hájske vodopády

Poloha

Hájske vodopády (niekedy nazývané aj ako Vodopády Hlboký jarok) nájdete medzi obcami Háj a Hačava, na východnom úpätí Zádielskej planiny v Slovenskom krase. Miesto sa nachádza západne od mesta Moldava nad Bodvou, čo je menšie mestečko v juhovýchodnej časti Slovenska. V rámci Slovenska je možno lokalita odľahlejšia, avšak v rámci regiónu Košíc, či Rožňavy sú vodopády vcelku ľahko dostupnou atraktivitou.

Hájske vodopády

K Hájskym vodopádom

K Hájskym vodopádom sa dostanete buď z obce Háj, alebo z obce Hačava. Väčšina ľudí však vyrazí z Hája. Do dedinky sa dostanete vedľajšou cestou z obce Turňa nad Bodvou. Po chvíli sa ocitnete v obci. Tu si môžete pozrieť rekvizitu anjela z filmu Za nepriateľskou líniou. Ak ste sem prišli autom odporúčame ísť ešte ďalej smerom na Hačavu až narazíte na prvý vodopád.

V závislosti od toho či chcete začať túru proti prúdu Hájskeho potoka, alebo po prúde, môžete zaparkovať pri prvom vodopáde, alebo pri poslednom. K vodopádom sa dá dostať hneď od cesty, trvá to len pár minút. Dobrá správa pre vodičov je aj tá, že pri niektorých z nich je maličké parkovisko.

My sme sa rozhodli ísť najprv k poslednému a pešo sme prešli až k prvému. K vodopádom sa od cesty dostanete vždy tak že narazíte buď na parkovisko, alebo vstup s označením vodopádu, kde sa následne zídením niekoľkometrového strmšieho svahu dostanete k potoku. Potok sa v podstate nachádza hneď popri ceste a aj vodopády na ňom.

Hájske vodopády

Pri vodopádoch

Systém Hájskych vodopádov tvorí viacero vodopádov. Hájske vodopády sú preto rôzne. Niektoré sú vyššie a užšie, iné zas nižšie prípadne širšie. Pri každom vás teda čaká nový zážitok. Najvyšší vodopád má výšku až 7 metrov, ostatné majú potom okolo 1,5-5 metrov.

Najväčším a aj najširším vodopádom je Veľký Hájsky vodopád, ktorý má výšku približne 7 metrov. Je to vcelku impozantný kúsok. Ak nie je veľa vody v potoku tak sa dá dostať úplne pod neho. Navyše sa vodopád z nedostatku vody rozdelí na viacero menších vodopádov. Keď je však v plnej sile, tak sa máte na čo tešiť :) Veľmi pekný je aj Dolný Hájsky vodopád, ku ktorému sa nedá dostať úplne a tak si ho budete musieť obzrieť z niekoľkometrovej vzdialenosti. Dolný Hájsky vodopád má výšku 5 metrov.

Medzi jednotlivými vodopádmi sa dá s trochou šikovnosti prechádzať popri potôčiku, keďže je tu vyšľapaný chodník. Vodopády sú však dostupné aj chodníkmi, ktoré sa napájajú na hlavnú cestu, čo bude pre väčšinu ľudí asi praktickejší prístup. Počas potuliek v oblasti vodopádov narazíte i na altánky s posedením a upravenými ohniskami. Prísť sa sem dá preto i opekať. I keď na opekačku je sem asi lepšie prísť v časoch, keď tu nie je veľa ľudí, keďže Hájske vodopády sú značne populárnou turistickou atrakciou.

Hájske vodopády

Kedy navštíviť Hájske vodopády

Návštevu vodopádov je najlepšie naplánovať si po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu, keď je Hájsky potok najviac rozvodnený a teda vodopády sú najkrajšie. V období sucha naopak vodopády mierne strácajú na atraktivite. Veľmi pekné sú však aj zamrznuté v zime, keď vytvárajú pozoruhodné zamrznuté objekty od cencúľov až po ľadové steny.

Hájske vodopády

Náročnosť

Hájske vodopády sú ľahko prístupné, vhodné ako tip na výlet pre celú rodinu, pokojne i s malými deťmi, na ktoré tu narazíte pomerne často. Pri väčšine vodopádov je terén technicky nenáročný. K niektorým vedie krátky strmejší chodník. Pozor si ešte treba dávať ak je vlhko, kedy sa môže na niektorých miestach šmýkať. Ak ste tu s deťmi, je lepšie k vodopádom chodiť od hlavnej cesty, ako sa pohybovať popri potoku medzi vodopádmi.

Hájske vodopády

Zaujímavosti v blízkom okolí

Výhodou Hájskych vodopádov je to, že ležia v lokalite, ktorá je bohatá na rôznorodé zaujímavosti, či už vybudované prírodou, alebo človekom. Tak napríklad najbližšou atraktivitou je socha anjela v obci Háj. Jedná sa o rekvizitu z filmu Za nepriateľskou líniou. Kúsok ďalej po hlavnej ceste smerom do Zádielskej doliny narazíte na ruiny Turnianskeho hradu, ktorý leží na Turnianskom hradnom vrchu, čo je významná floristická prírodná rezervácia. Samozrejmosťou je aj návšteva Zádielskej doliny, čo je asi najväčším lákadlom v tejto oblasti. Zaujímavých miest v okolí je oveľa viac, takže návšteva Hájskych vodopádov môže byť príjemnou medzizastávkou pri poznávaní tohto kúta Slovenska.

Hájske vodopády

Otváracie hodiny a vstupné

Hájske vodopády sú prístupné po celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie na menších parkoviskách pri vodopádoch.

Hájske vodopády

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hájske vodopády
 • Obec / Mesto: Háj
 • Ulica / Lokalita: Hájska dolina
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.63810,20.84966
 • Geomorfologický celok: Slovenský kras
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Prístrešky a ohniská, Vodopády, Voľnočasové lokality