Zádielska tiesňava, resp. Zádielska dolina v Slovenskom krase je z turistického hľadiska jedna z najatraktívnejších dolín na Slovensku. Monumentálne skalné zrázy o výške niekoľko sto metrov, či fantastické výhľady zo skalných plošín robia zo Zádielskej tiesňavy skutočný magnet pre všetky kategórie turistov. Zádielska tiesňava je tiež obľúbená medzi lezcami, na ktorých tu často narazíte, ako zdolávajú strmo zvažujúce sa skalné steny. Od roku 1954 je oblasť Zádielskej tiesňavy Národnou prírodnou rezerváciou.

Zádielska tiesňava - Slovenský kras

Výhodou Zádielskej tiesňavy je jej dobrá dostupnosť. Nachádza sa nie až tak ďaleko od Košíc, pár kilometrov od mesta Turňa nad Bodvou. Väčšina výletov do doliny, prípadne na vrchol skál sa absolvuje z obce Zádiel, ktorá leží priamo pri ústi do Zádielskej doliny. Nachádza sa tu i jedno väčšie (platené) parkovisko. Po prejdení niekoľko sto metrov sa ocitnete priamo v doline. Pohyb dolinou je navyše bezproblémový, keďže tade vedie asfalto-štrková cesta.

Najkrajšie miesta v dolinnej časti, sú v oblasti jej najužších miest. Zaujme tiež Blatný potok, pretekajúci dolinou. Na viacerých miestach vytvára kaskády a drobné vodopádiky. Počas prechodu tiež narazíte na miesta s nakopenými balvanmi – skalnými moriami. V lete je v doline príjemný chládok, čo dozaista oceníte počas horúcich letných dní. Na konci doliny, za lokalitou Zádielska dolina, horáreň – sa nachádza občerstvenie v podobe Zádielskej chaty. O jej otvorení je však lepšie sa informovať, keďže je možné, že bude otvorená len počas víkendov. Je tu aj menšie ihrisko pre deti.

Ak ste už v Zádielskej doline, určite vybehnite na jej okolité vrcholy, ktoré majú charakter rozsiahlej planiny. V tomto je Slovenský kras, kde sa Zádielska tiesňava nachádza veľmi špecifickým pohorím, keďže jeho mnohé časti predstavujú rozsiahle plošiny. Zo skalných zrázov nad dolinou sú výborné výhľady na protiľahlé svahy, či smerom do Turnianskej kotliny a samozrejme do samotnej doliny.

Možno si tiež všimnete špecificky tvarovanú skalu s názvom Cukrová homoľa, ktorá je často vyhľadávaná medzi lezcami. Výhľadové miesta sú napríklad nad obcou Zádiel v lokalite Krkavčie skaly, či na konci Zádielskej doliny, keď sa vyberiete po modrej značke smerom k miestu s názvom „na Skale“. Pokiaľ máte času nazvyš môžete si prejsť celú Zádielsku planinu, čo je časť pohoria, rozprestierajúca sa z východnej strany doliny. Prechádzka ponúka viacero zaujímavých zákutí. Vrelo tiež odporúčame spraviť okruh Zádielskou tiesňavou zo Zádiela a následne cez Zádielsku planinu vrátiť sa naspäť. Takto si užijete samotnú dolinu a tiež výhľady nad ňou. Jedná sa však o zhruba 3-4 hodinovú turistiku.

zadielska tiesnava slovensky kras 191007 10 34 P2290590

Náročnosť

Zádielska tiesňava je vďaka ľahkej dostupnosti vhodná pre všetky výkonnostné typy návštevníkov. Po chodníku, ktorý vedie dolinou sa dá dokonca prejsť s detským kočiarom. Prechod je nenáročný a po koniec s názvom Zádielska dolina, horáreň trvá zhruba 1 hodinu. Bežne sem chodia rodiny s malými deťmi, V tomto smere je to ideálne miesto, kde môžete zobrať dieťa do prírody. V prípade, že by ste sa chceli prejsť vrcholom doliny po Zádielskej planine a užiť si nejaké výhľady, počítajte s tým že budete musieť prekonať vyše 350 metrové prevýšenie.

Výstup priamo z obce Zádiel na vrchol planiny je značne vyčerpávajúci kvôli strmému stúpaniu a zaberie zhruba 1,5 hodinu. Ak máte radi prijateľnejšie sklony, môžete prejsť celou dolinou a následne sa vybrať na vrchol cez lokality Na skale a Okrúhly laz. Ide však o dlhší, príbližne 2 hodinový výstup. Priemerne zdatný turista by mal výstup zvládnuť, no zaisto sa zapotí. Technicky náročnejšie sú len úseky počas výstupu nad obcou Zádiel.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Zádielska tiesňava
  • Obec / Mesto: Zádiel, Háj, Bôrka
  • Okres: Rožňava
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.62738, 20.8311
  • Geomorfologický celok: Slovenský kras
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
  • Kategórie: Kaňony a tiesňavy, Lezecké lokality, Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Výhľady