Drienovská jaskyňa (niekde udávaná aj ako Drienovecká jaskyňa) je výverová riečna jaskyňa, nachádzajúca sa pri Drienovských kúpeľoch, neďaleko Moldavy nad Bodvou. Jaskyňu, hoci nie je verejnosti prístupná, je možné pozrieť si aspoň zvonku. Výlet sem z kúpeľov je krátky a tak návšteva miesta vhodne poslúži ako súčasť prechádzky po okolí.

Drienovská jaskyňa

Ako sa dostať k jaskyni

K Drienovskej jaskyni sa najrýchlejšie dostanete z Drienoveckých kúpeľov, ktoré ležia severne nad obcou Drienovec, neďaleko Moldavy nad Bodvou. Miesto je dobre dostupné z oblasti juhozápadnej časti Košickej kotliny, prípadne z Turnianskej kotliny v Slovenskom krase. Výlet môžete začať z odstavných plôch na príjazdovej ceste priamo v kúpeľoch. Drienovecké kúpele mimochodom v súčasnosti slúžia ako zariadenie sociálnych služieb pre seniorov. Nachádza sa tu Reštaurácia Zlatý páv, takže návštevu jaskyne môžete spojiť s občerstvením.

K Drienovskej jaskyne sa potom dostanete po modrej turistickej značke, ktorá priamo prechádza kúpeľmi. Z počiatku prejdete popri parku, niekoľkých zariadeniach v kúpeľoch a tiež okolo zaujímavej fontánky. Na konci kúpeľov sa rozkladá menšie jazero. Kúsok za ním potom natrafíte na odbočku k jaskyni.

Po kratučkej prechádzke lesom sa následne ocitnete pred jaskyňou. Po ceste ešte zistíte, že sa nachádzate v prírodnej rezervácii Palanta, ktorej je jaskyňa súčasťou. Krátky výlet z Drienoveckých kúpeľov k Drienovskej jaskyni trvá 5 – 10 minút, v závislosti od rýchlosti vášho kroku. Trasa je vhodná skutočne pre všetkých. Dotlačíte sem aj detský kočiar, ktorému nevadí trocha lesného terénu.

Pri Drienovskej jaskyni

Drienovská jaskyňa, resp. jej vchod leží v skalnej stene, z ktorej vyteká potok Miglinc. Vytvára tu pár metrov široké jazierko. Skala jaskyne je porastená plazivou vegetáciou. Neďaleko sa nachádza menšia čistinka. Okolie jazierka je sčasti ohraničené betónovou stenou s menšou hrádzou. Z jej okraja máte na jaskyňu dobrý výhľad, hoci nie je problém prejsť aj na druhú stranu jazierka, takmer až ku vchodu jaskyne.

Drienovská jaskyňa

O Drienovskej jaskyni

Drienovská jaskyňa je od roku 1996 národnou prírodnou pamiatkou. V roku 1995 bola spolu s ďalšími jaskyňami v oblasti zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, pod spoločným názvom jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu.

Drienovská jaskyňa patrí medzi riečne výverové jaskyne. Na dĺžku meria 1,348 km. Bola vytvorená v druhohorných vápencoch silického príkrovu. Jaskyňou preteká podzemný tok, pričom na niektorých miestach tu vytvára podzemné jazerá, kaskády a menšie vodopády. Jaskynnú výzdobu tvoria rôzne sintrové záclony, stalaktity, stalagmity, či stalagnáty. Nájdeme tu monokryštály kalcitu a kôry kryštalického sadrovca.

Jaskyňa bola objavená v druhej polovici 19. storočia, odstránením sutinového kužeľa pri vyvieračke. Jaskyňa bola preskúmaná v rokoch 1984 a 1985. Našli sa tu i rôzne archeologické nálezy z neolitu a doby bronzovej. Drienovská jaskyňa, spolu s neďalekou Jasovskou jaskyňou patrí medzi významné zimovisko netopierov, ktorých sa tu zistilo 13 druhov.

Drienovská jaskyňa

Otváracie hodiny a vstupné

Drienovská jaskyňa nie je prístupná verejnosti, je však možné bez obmedzení prísť až k jej vchodu, ktorý je zaplavený vodou.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Drienovská jaskyňa
 • Obec / Mesto: Drienovec
 • Ulica / Lokalita: Palanta
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.62499,20.95236
 • Geomorfologický celok: Slovenský kras
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Jaskyne, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti