V oblasti Hrhovských rybníkov sa nachádzajú 2 pozorovateľne vtáctva. V tomto článku sa budeme venovať pozorovateľni, ktorá sa nachádza na najvýchodnejšom okraji rybníka. Drevená rozhľadňa okrem možnosti pozorovania vtákov ponúka i atraktívne výhľady do južnej časti Slovenského krasu v oblasti Turnianskej kotliny.

Pozorovateľňa vtáctva - Hrhovské rybníky

Ako sa dostať k pozorovateľni

Rozhľadňa, ako už bolo spomenuté vyššie, leží na východnom okraji Hrhovských rybníkov. Tie sa nachádzajú južne od obce Hrhov, kam sa dá bez problémov dostať autom, alebo autobusom. K rozhľadni vedie cesta, ktorá sa odpája od hlavnej cesty ešte pred obcou Hrhov.

Auto môžete nechať zaparkované pri rozhľadni, na okraji cesty. Miestom mimochodom prechádza i cyklotrasa, takže prísť sem na bicykli je vcelku dobrý nápad. Pokiaľ sa sem chcete vybrať pešo z Hrušova, tak trasa sem je v podstate zhodná s cyklotrasou. Alternatívne sa k rozhľadni dostanete aj chodníkom, ktorý vedie naprieč rybníkmi, ktoré potom treba obísť z južnej strany.

Pri vtáčej pozorovateľni

Vtáčia pozorovateľňa sa rozkladá len pár metrov od rybníka. Blízke okolie rozhľadne je pokosené (aspoň v našom prípade tak bolo), obďaleč sa však už nachádzajú vyššie trávy. Okrem rozhľadne a samotného rybníka sa tu už nič ďalšie zaujímavé nenachádza.

Na rozhľadni

Pozorovateľňa vtáctva predstavuje nevysokú drevenú rozhľadňu s vyhliadkou. Rozhľadňa má jedno medziposchodie, ktoré núdzovo tiež môže poslúžiť ako čiastočná vyhliadka. Na vrch rozhľadne sa potom dostanete po drevených rebríkových schodoch, osadených zábradlím.

Vyhliadka pozorovateľne nie je krytá a tak sa tu neschováte pred rozmarmi počasia. Je aspoň prijateľne veľká, takže ak sem príde niekoľko ľudí naraz, nebudú sa tu vyslovene tlačiť. Škoda len, že schody vystupujú na vyhliadku v časti z kade sú najlepšie výhľady na vodnú hladinu a tak tu značne minimalizujú priestor.

Pozorovateľňa vtáctva - Hrhovské rybníky

Výhľady

Rozhľadňa je určená na pozorovanie vtáctva, ktoré sa zhromažďuje v tejto oblasti. V oblasti bolo dokopy zaznamenaných viac ako 120 druhov vtákov. Z rozhľadne máte možnosť sledovať vtáky, ako napr. potápka chocholatá, volavka popolavá, či kaňa močiarna, prípadne orliaka morského.

Každopádne výhľady do okolia tiež nie sú k zahodeniu. Výhľady z vtáčej pozorovateľne sú kruhové a pomerne ďaleké, ak si so sebou pribalíte ďalekohľad, alebo teleobjektív. Uvidíte z tade celú Turniansku kotlinu, do ktorej sa zvažujú okolité strmé svahy kopcov Slovenského krasu. Tak isto tu budete mať ako na dlani východnú časť Hrhovských rybníkov s blízkym okolím.

Pozorovateľňa vtáctva - Hrhovské rybníky

Otváracie hodiny a vstupné

Vtáčia pozorovateľňa pri Hrhovských rybníkoch je otvorená celoročne, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Pozorovateľňa vtáctva Hrhovské rybníky
 • Obec / Mesto: Hrhov
 • Ulica / Lokalita: Hrhovské rybníky
 • Okres: Rožňava
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.59492,20.77514
 • Geomorfologický celok: Slovenský kras
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady