Levický hrad je ruina hradu z 13. storočia, ležiaca uprostred mesta Levice. Hrad, rozkladajúci sa na nevysokom skalnom brale je ľahko dostupný priamo z centra. Súčasťou areálu, kde sa hrad nachádza je i Dobóovský renesančný kaštieľ a Tekovské múzeum, ktoré je správcom hradu. Levický hrad sa určite oplatí navštíviť, ak už sa v Leviciach nachádzate, keďže jeho prehliadka nezaberie veľa času.

Levický hrad

Levický hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Mal ochraňovať južný prístup k banským mestám, nachádzajúcim sa na strednom Slovensku. Hrad bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. V roku 1388 sa dostal pod správu rodu Levikovcov. Po roku 1529 sa tu vystriedalo viacero majiteľov, vrátane Dobóovcov, Koloničovcov, Čákyovcov a Esterháziovcov. Hrad bol v priebehu času viac krát poškodený a následne opravený. Počas obdobia kuruckých vojen slúžil hrad ako významný strategický bod. Od roku 1709, keď sa jeho bašty značne poškodili, postupne strácal význam vojenskej pevnosti.

V súčastnosti je Levický hrad súčasťou pekne upraveného hradného areálu, kde sa okrem hradu ešte nachádza Dobóovský kaštieľ zo 16. storočia a kapitánsky dom so západnou baštou. Od roku 1958 v ňom sídli Tekovské múzeum, kde sa dozviete rôzne informácie o Levickom hrade a histórii regiónu. V hradnom areáli sa ešte nachádza menší amfiteáter, slúžiaci na rôzne kultúrno-spoločenské udalosti, vrátane Levických hradných slávností, ktoré sa v hradnom areáli každoročne konajú. Na hrade je i možnosť občerstviť sa. Na jeho okraji sa nachádza rotunda s vinárňou. Ak máte času nazvyš, môžete si skočiť do menšieho parku, ktorý obklopuje hrad a kaštieľ v jeho južnej, vonkajšej časti.

Čo sa týka samotného Levického hradu, tak ten vizuálne pôsobí „relatívne“ zachovalo, no po bližšom preskúmaní to nie je až taká sláva. Hrad by si určite zaslúžil nejakú tu rekonštrukciu, minimálne aby človek nemal pocit, že mu padne niečo na hlavu. Zrejme aj z toho dôvodu je pohyb po hrade zakázaný a viac menej ho môžete obdivovať len z vonkajšej časti. Šplhať sa po hrade je zakázané, čo občas niektorí návštevníci nedodržujú. Hradu by určite prospelo vybudovanie zabezpečených chodníkov, aby sa dalo prejsť do vyšších častí hradu a možno nejaká vyhliadka ako bonus k tomu. Každopádne Levický hrad, aj vďaka tomu, že sa v jeho tesnej blízkosti nachádza viacero zaujímavostí v nás zanechal pozitívny dojem. Určite sa tu oplatí zastaviť, ak ste na potulkách niekde v tomto regióne.

Levický hrad

Ako sa dostať na Levický hrad

Levický hrad je ľahko dostupná ruina hradu. Nachádza sa neďaleko centra Levíc – severo-západnejším smerom. K hradu sa dá dostaň priamo autom. V jeho východnej časti pri hradbách, kde sa nachádza rotunda sa rozkladá i parkovisko. Z parkoviska sa potom dostanete k hradu za pár minút. Po ceste najprv narazíte na synagógu, pri ktorej treba zabočiť doprava a po chvíli sa dostanete k vstupnej bráne hradu. V prípade, že sa sem vyberiete z centra Levíc, stačí sa držať hlavnej cesty, ktorá vedie od hlavného námestia (Námestie hrdinov) smerom k Tescu. Po pár minútach chôdze si všimnete hradby a vežu hradu po ľavej strane, nemali by ste to minúť.

Levický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Ešte pred návštevou Levického hradu je dobré zistiť si otváracie hodiny. Hradný areál totiž nie je otvorený po celý deň. Okrem leta sú navyše otváracie hodiny pomerne krátke. Nám sa tu niekoľkokrát stalo, že sme z tade odchádzali zároveň so zamestnancom múzea, ktorý zatváral bránu. Čo sa týka vstupného, tak do hradného areálu a k hradu sa dostanete bezplatne (2022). Platí sa len, ak by ste chceli ísť na prehliadku do Tekovského múzea. Čo sa týka parkovania pri hradbách, tak to je tiež bezplatné (2022).

Levický hrad

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Levický hrad
 • Obec / Mesto: Levice
 • Ulica / Lokalita: Sv. Michala 40
 • PSČ: 93405
 • Okres: Levice
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.22151,18.60140
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Amfiteátre, Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie