Nitriansky kraj
Travertínová kopa v obci Santovka je prírodná pamiatka v podobe približne 5 metrov vysokej a 30-40 metrov širokej travertínovej skaly. Tá vznikla usadzovaním minerálov z miestneho prameňa. Lokalita je ľahko dostupná, keďže sa nachádza priamo pri ceste, ktorá prechádza obcou a vedie ďalej smerom na Levice. Nachádza sa tu i prameň, z ktorého si môžete načerpať vodu.
Vozokanský lev je pomník, resp. pamätník v podobe bronzového leva na mramorovom podstavci pri obci Veľké Vozokany. Pripomína víťaznú bitku nad Turkami z obdobia protitureckých bojov. Miesto je ľahko prístupné z obce.
Veľký Lysec je výhľadová skalnatá kremencová hôrka v pohorí Tribeč, ktorá predstavuje vďačný tip na menej náročný výlet. Lokalita, nachádzajúca sa neďaleko obce Kostoľany pod Tribečom zaujme najmä svojimi skalnými bralami a atraktívnymi výhľadmi. Miesto je tiež obľúbené medzi lezcami. Zaujímavosťou Veľkého Lysca je, že sa tu v minulosti rozkladalo keltské hradisko.
Rozhľadňa a zároveň pamätník na vrchu Vápnik je venovaný maršalovi R.J.Malinovskému, veliteľovi 2. ukrajinskému frontu. Pôvodne pamätník, ktorý v súčasnosti slúži ako rozhľadňa s peknými výhľadmi bol postavený na travertínovej kope, južne od Levíc. Lokalita je vďačná na krátku zastávku, ak prechádzate okolo autom, prípadne si sem môžete spraviť peší výlet z Levíc, alebo neďalekej obce Mýtne Ludany.
V obci Svodín nájdeme ruinu niekdajšieho Kostola sv. Michala z prvej polovice 13. storočia. Ruina kostola sa nachádza v oplotenej záhrade v južnejšej časti obce. Miesto odporúčame navštíviť, ak prechádzate obcou, keďže prehliadka ruiny nezaberie veľa času.
Rozhľadňa na Panskej Javorine predstavuje skvelý tip na o niečo náročnejšiu turistiku. Vrchol Panskej Javoriny sa rozkladá pri hlavnom hrebeni Považského Inovca a patrí medzi najvyššie vrcholy tohto pohoria. Vrchol je osadený rozhľadňou, vďaka ktorej si z tade užijete veľmi dobré výhľady. Výlet sem odporúčame skôr turistom a deťom s dobrou kondíciou.
Skalné obydlia v Brlhovciach tvorí súbor skalných obydlí vytesaných do tufovej skaly. Obydlia sa nachádzanú neďaleko seba, na uličke s názvom „Šurda“, ktorá zároveň predstavuje pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Nachádza sa tu viacero objektov, ktoré je možné si pozrieť, či už zvonka, alebo z vnútra. Bolo tu zriadené dokonca vysunuté pracovisko Tekovského múzea v Leviciach so stálou expozíciou.
Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády v Štúrove patrí medzi najväčšie vojnové cintoríny na Slovensku. Na cintoríne je pochovaných vyše 5000 sovietskych vojakov. Cintorín sa oplatí navštíviť ak sa v meste nachádzate, keďže sa nachádza priamo v centre. Jeho návšteva tiež nezaberie príliš veľa času. Môžte tu minútou ticha vzdať hold vojakom, ktorí v oblasti Štúrova zvádzali kruté boje s nacistickou armádou.
Rozhľadňa Parížske močiare je zasadená do unikátneho prírodného prostredia Parížskych močiarov na pri obci Gbelce. Rozhľadňa ponúka výhľady na oblasť močiarov a vhodne poslúži napríklad i na pozorovanie vtáctva. Výhodou návštevy rozhľadne je jej ľahká dostupnosť, keďže sa nachádza priamo na okraji obce.
Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom je dizajnovo zaujímavá rozhľadňa s dobrými výhľadmi na Dunaj a okolie. Je súčasťou menšieho voľnočasového areálu, v jej blízkosti však nájdete viacero ďalších zaujímavostí. Návšteva rozhľadne nezaberie veľa času a tak sa tu môžete zastaviť, ak prechádzate okolo. Výlet sem z centra obce navyše netrvá vôbec dlho.
Protiturecká pevnosť v Komárne predstavuje jednu z najvýznamnejších pamiatok mesta a tak isto patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu na Slovensku. Pevnosť je súčasťou rozsiahlejšieho obranného systému, ktorý sa nachádza nielen v Komárne, ale aj v susednom meste Komárom, kde nájdete ďalšie stavby podobného charakteru.
Pamätník sovietskej armády pri obci Kamenín predstavuje monumentálny pamätník, ktorý je venovaný pripomienke bojov jednej z najväčších tankových bitiek v II. svetovej vojne v niekdajšom Československu. Lokalita sa nachádza neďaleko Štúrova a je veľmi ľahko dostupná autom.
Tak trocha netradičný areál predstavuje Nádvorie Európy, ktoré sa nachádza v Komárne uprostred mesta. Miesto je typické svojou rozmanitou architektúrou, keďže sa tu nachádza viacero kópií historických budov z rôznych kútov Európy. Miesto má svoje špecifické čaro, takže oplatí sa sem pozrieť, ak sa nachádzate niekde v centre mesta.
Jednou z netradičných a tak trocha záhadných zaujímavostí na ktoré narazíte neďaleko Štúrova sú katakomby v pohorí Burda, občas nazývané aj ako Katakomby Štúrovo. Jedná sa o spleť tunelov zrejme vybudovaných nacistami, ktorých pôvod a najmä účel nie je stále úplne objasnený. Lokalita katakomb je vcelku ľahko dostupná, takže ak máte radi trocha vzrušenia a nachádzate sa niekde pri Štúrove alebo v oblasti Burdy, určite sa tu zastavte.
Kastel Kelemantia je rímsky vojenský tábor pri obci Iža, ktorý nájdete neďaleko hrádze rieky Dunaj. Natrafíte tu na zvyšky ruín opevnenia niekdajšieho vojenského tábora ešte z čias Rímskej ríše. Jedná sa o pomerne významnú historickú lokalitu – v súčasnosti národnú kultúrnu pamiatku. Spolu s rímskym vojenským táborom Gerulata v Rusovciach je rímsky vojenský tábor v Iži zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako súčasť rímskeho opevnenia v oblasti Dunaja.
Jednou z atraktivít v meste Kolárovo je krytý drevený most, ktorý bol vybudovaný na jednom z mŕtvych ramien Malého Dunaja. Nie je to však obyčajný drevený most. Vďaka svojej dĺžke 86 metrov je jedným z najdlhších celodrevených mostov v Európe. Drevený most je ľahko dostupný a hneď vedľa neho sa nachádza ďalšia zaujímavosť v podobe vodného plávajúceho mlyna. Návštevu oboch atraktivít určite odporúčame, ak sa už v Kolárove nachádzate.
Pomerne atraktívne výhľady v pohorí Burda ponúka vyhliadka s názvom Skaly, ktorá sa nachádza v južnej časti tohto mini pohoria. Výhľady sú vcelku podmanivé smerom na neďaleký Dunaj, maďarský Ostrihom a slovenské Štúrovo. Výlet sem nie je príliš náročný a je vhodný aj pre deti. Nevýhodou je relatívna odľahlosť pohoria Burda v rámci Slovenska a tak výlet sem je skôr určený pre tých, čo majú chuť na ľahšiu turistiku a nachádzajú sa v oblasti Štúrova.
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove je unikátna technická pamiatka v podobe zrekonštruovaného lodného mlyna na jednom z mŕtvych ramien Malého Dunaja. Vodný mlyn v Kolárove nie je len vodný, ale zároveň i lodný a plávajúci. V prípadne posledných dvoch prívlastkov je dokonca jediný na Slovensku. Sídli v ňom Múzeum vodného mlynárstva a je súčasťou atraktívneho prírodného areálu, kde sa nachádza viacero ďalších zaujímavostí.
Tribečské múzeum v Topoľčanoch je pokladnicou poznania o prírode, histórii a kultúre tohto regiónu. Už od roku 1961 zhromažďuje a chráni cenné prírodovedné, archeologické, historické a etnografické artefakty. Múzeum sa venuje aj jedinečnej téme chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku, čím obohacuje svoju zbierku o fascinujúce exponáty. Navyše, návštevníkov poteší aj zaujímavá zbierka výrobkov bývalej sklárne v Uhrovci, historických zbraní a vzácna numizmatická zbierka baróna Stummera.
Vstúpte do kúzelného sveta rastlín a zrelaxujte sa v útulnom prostredí Botanickej záhrady, ktorá sa rozprestiera v srdci areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ponúka vám nekonečné množstvo exotických rastlinných druhov z rôznych kútov sveta a miesto, kde si môžete oddýchnuť od ruchu každodenného života.
Arborétum Mlyňany je výnimočným chráneným areálom, ktorý sa rozprestiera na území obcí Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. Jeho rozloha má plochu 67 ha a vyhlásený za chránený areál bol už v roku 1951. V súčasnosti slúži ako významné vedecké pracovisko SAV. Pre verejnosť je toto miesto prístupné celoročne, s výnimkou niektorých sviatkov.
Hrad Gýmeš je rozložitejšia ruina hradu, rozprestierajúca sa na skalnom výbežku pohoria Tribeč, nad obcami Jelenec a Kostoľany pod Tribečom. Hrad, napriek tomu že leží na kopci uprostred lesa, je dobre dostupný z oboch obcí a preto predstavuje atraktívny tip na výlet, pokojne i pre celú rodinu. Okrem svojej historickej hodnoty ponúka hrad svojim návštevníkom i veľmi dobré výhľady.
Studený hrad predstavuje menší skalný výbežok, nachádzajúci sa neďaleko hradu Gýmeš nad obcou Jelenec. Jedná sa o tzv. kremencovú hôrku, ktorých je v tejto časti Tribča viacero. Skala je vďačným tipom na výlet, vďaka skvelým výhľadom, ktoré ponúka. Je to tiež obľúbené miesto pre lezcov, či predstavuje vhodnú medzizastávku počas výstupu na hrad Gýmeš. Zaujímavosťou miesta je i to, že sa tu v minulosti pravdepodobne nachádzalo hradisko.
Nitriansky hrad bol postavený na skale nad riekou Nitra už v 9. storočí. V 10. storočí sa stal sídlom Nitrianskeho kniežatstva a potom aj Uhorska. V priebehu storočí bol hrad viackrát prestavaný a rozširovaný, ale aj viackrát dobytý a zničený. Počas tureckých vpádov sa tento hrad využíval ako pevnosť, ale aj ako miesto posledného útočiska. V 18. a 19. storočí bol hrad opustený a pomaly chátral. V 20. storočí sa ale začal rekonštruovať a v súčasnosti slúži pre návštevníkov ako múzeum a turistická atrakcia v jednom.
V nádhernej kulise dubových lesov na južnom Slovensku, v blízkosti Topoľčianok, môžete nájsť jedno z mála miest na Slovensku, kde je príležitosť na vlastné oči obdivovať, prípadne si aj vyfotiť, európskeho zubra. Predstavuje nášho najväčšieho cicavca a „bratranca“ známejšieho amerického bizóna.
Hrad Hrušov je stredne rozložitá ruina gotického hradu, nachádzajúca sa medzi obcami Hostie, Topoľčianky a Skýcov v pohorí Tribeč. Je vďačným tipom na menej náročný výlet pre celú rodinu. Hrušovský hrad je z veľkej časti prístupný verejnosti, hoci na niekoľkých miestach ešte stále prebieha rekonštrukcia. Na hrade je viacero zaujímavých zákutí a tiež zopár miest s peknými vyhliadkami. Pri hrade sa nachádza drobný skalný hrebeň, ktorý tak isto ponúka zaujímavé výhľady na hrad a okolitú krajinu.
Levický hrad je ruina hradu z 13. storočia, ležiaca uprostred mesta Levice. Hrad, rozkladajúci sa na nevysokom skalnom brale je ľahko dostupný priamo z centra. Súčasťou areálu, kde sa hrad nachádza je i Dobóovský renesančný kaštieľ a Tekovské múzeum, ktoré je správcom hradu. Levický hrad sa určite oplatí navštíviť, ak už sa v Leviciach nachádzate, keďže jeho prehliadka nezaberie veľa času.
Rozhľadňa na Vápennom vrchu je drevená rozhľadňa v pohorí Tribeč, postavená na jednom z kopcov, ktorý ohraničuje obec Skýcov. Rozhľadňa je nenáročná na výstup, ktorý navyše netrvá dlho. Ponúka tiež obstojné výhľady na okolitú krajinu. V jej blízkosti sa navyše nachádzajú zaujímavosti v podobe krížovej cesty, či neďalekej skalnej vyhliadky. Dobrou správou je, že výlet sem je vhodný pre celú rodinu.
Rozhľadňa Radošinka je 15 metrov vysoká rozhľadňa, ležiaca pri ceste, ktorá spája obce Nové Sady a Šurianky, neďaleko Nitry. Najväčším lákadlom rozhľadne sú samozrejme kruhové výhľady do diaľav. Pod rozhľadňou sa nachádza niekoľko prístreškov, takže je možné si tu spraviť i menší piknik. Návšteva rozhľadne Radošinka je skvelý tip na výlet ak brázdite tieto končiny autom, na motorke, alebo bicykli. Spraviť si tu krátku oddychovú prestávku určite stojí za to.
Studnička je pútnické miesto, ležiace na okraji obce Nová Ves nad Žitavou. Pokojné miesto, schované v tieni stromov je zasvätené úcte Panny Márii Kráľovnej. Súčasťou areálu je vybudovaná krížová cesta, nachádza sa tu prameň, klenbová jaskyňa so sochou Panny Márie a neďaleko ďalšia socha Panny Márie Kráľovnej na vyššom podstavci. Zaujímavosťou je prítomnosť Tureckého mosta – národnej kultúrnej pamiatky z 15. až 16. storočia.
Prírodná pamiatka Jaskyňa Čertova pec je voľne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa pri obci Radošina. Jaskyňa slúžila v minulosti ako sídlisko lovcov v staršej dobe kamennej. Dnes predstavuje ľahko dostupnú atraktivitu pre celú rodinu. Neďaleko sa navyše nachádza motorest a menšia mini-zoo so zvieratkami.
Kultúrna pamiatka Dražovský kostolík (Kostol svätého Michala archanjela) je jeden z najstarších kostolov na Slovensku. Pochádza z prvej polovice 11. storočia. Nachádza sa nad obcou Dražovce, čo je jedna z mestských častí Nitry. Kostolík okrem svojej historickej hodnoty a spirituálnej funkcie tiež poteší turistov, vzhľadom na to, že z jeho okolia sú veľmi dobré výhľady. Návštevu Dražovského kostolíka tiež uľahčuje pomerne dobrá dostupnosť.
Atraktívny tip na výlet neďaleko Nitry predstavuje Vyhliadková veža na Hôrke nad obcou Podhorany. Rozhľadňa ponúka zaujímavé výhľady, navyše je dobre dostupná z obce. V jej tesnej blízkosti sa nachádza altánok, hojdačky a gril. V tomto smere je Vyhliadková veža na Hôrke vďačným miestom, kde môžete vziať i deti a stráviť tu s nimi pekné chvíle. Rozhľadňa bola postavená na mieste, kde medzi rokmi 1940 – 1960 stála iná vyhliadková veža. Ta súčasná bola do užívania daná dňa 24.9.2011 a posvätená miestnym farárom.
Pútnické miesto Kalvária Šahy, tiež nazývané ako Hontianska kalvária leží v juhovýchodnej časti mesta Šahy. Postavená bola v roku 1907. Okrem spirituálnej funkcie predstavuje i miesto, vhodné na nenáročnú prechádzku, či príjemný relax v pekne upravenom areáli. Z miesta sú navyše dobré výhľady na okolie mesta.
Slovanské Hradisko Bojná-Valy je jedným z najzaujímavejších hradísk na Slovensku, aj vďaka zrekonštruovanej drevenej vstupnej bráne, spolu s viacerými drevenými budovami, ktoré v hradisku nájdete. Miesto navyše patrí medzi jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na území Slovenska. Celý areál hradiska sa nachádza uprostred lesov Považského Inovca, čo jeho atraktivitu ešte zvyšuje.
Jedným z najlepších výhľadových miest v Nitre a blízkom okolí je bezpochyby Nitrianska kalvária. Kalvária z prelomu 18-19. storočia, v súčasnosti kultúrna pamiatka, sa nachádza v južnej časti mesta na kopci s rovnakým názvom. Miesto okrem spirituálnej funkcie ponúka fantastické, kruhové výhľady na celú Nitru a jej okolie. To všetko s kulisou majestátneho vrchu Zobor.
Svoradova jaskyňa je voľne prístupná, menšia jaskyňa, nachádzajúca sa nad Nitrou. Môžete si k nej spraviť krátku zachádzku, keď sa vyberiete na výlet od Špecializovanej nemocnice sv. Svorada smerom na Zobor, prípadne na Zoborskú lesostep.
Meškov vrch je výhľadový, čiastočne odlesnený vrchol v pohorí Tribeč, konkrétne v časti Zoborské vrchy. Rozprestiera sa nad Nitrou, na západnom hrebeni Zobora. Lokalita je tak trocha v tieni vrchu Zobor, čo je však dobrá správa pre tých, čo nemajú radi davy turistov. Z vrcholu sú navyše fantastické výhľady. Miestom tiež prechádza turistická trasa a cyklotrasa, takže vrchol je vďačný aj v tejto oblasti.