Veľký Lysec je výhľadová skalnatá kremencová hôrka v pohorí Tribeč, ktorá predstavuje vďačný tip na menej náročný výlet. Lokalita, nachádzajúca sa neďaleko obce Kostoľany pod Tribečom zaujme najmä svojimi skalnými bralami a atraktívnymi výhľadmi. Miesto je tiež obľúbené medzi lezcami. Zaujímavosťou Veľkého Lysca je, že sa tu v minulosti rozkladalo keltské hradisko.

Veľký Lysec - Tribeč

Ako sa dostať na Veľký Lysec

Lokalita Veľkého Lysca sa rozkladá na kopcovitom výbežku v pohorí Tribeč v podcelku Jelenec. Prísť sem môžete z obce Kostoľany pod Tribečom, prípadne z Velčíc. Z týchto obcí sem vedie žltá turistická značka. Obce sú dobre dostupné smerom z Nitry, alebo Zlatých Moraviec. Neďaleko tiež prechádza rýchlostná cesta. Aj vďaka tomu je Veľký Lysec vcelku rýchlo dostupnou lokalitou v rámci juhozápadného Slovenska.

Trasa z obce Kostoľany pod Tribečom na Veľký Lysec

Na Veľký Lysec vedie z centra obce Kostoľany pod Tribečom žltá turistická značka. Ak ste sem prišli autom, môžete ho nechať odparkované pri prastarom kostolíku sv. Juraja. Ten sa nachádza vo východnej časti obce, pri turistickej značke. Ľudia tu zvyknú parkovať popri príjazdovej ceste. Na konci dediny prechádza trasa okolo menších vinohradov a lúk. Následne sa vnára do lesa, kde začína i o niečo prudšie stúpanie.

V lese sa nič zaujímavé na trase nedeje. Jediné na čo narazíte je rázcestie s názvom Sedlo pod Lyscom. V týchto miestach sa výstupových chodník stočí smerom na východ a za zhruba 15 minút sa ocitnete pred skalami Veľkého Lysca. Tesne pred skalami bola kedysi vybudovaná útulňa, no tá pred niekoľkými rokmi vyhorela. Mali sme však šťastie tu byť ešte v tom čase keď stála a preto si ju môžete pozrieť na niektorých našich fotografiách.

Výlet z Kostolian pod Tribečom na Veľký Lysec patrí medzi tie jednoduchšie. A hoci je výstup prevažne do kopca, netrvá extrémne dlho. Výlet je preto vhodný aj pre menej zdatných turistov, prípadne pre deti. Výstupový chodník je dobre schodný, technickejšie úseky sú až v oblasti samotnej skaly. Nie je to však nič náročné. Jedine na čo si treba dávať pozor, aby ste nezleteli zo skaly. Túra z Kostolian pod Tribečom na Veľký Lysec zaberie približne 50 – 60 minút. Nastúpate pri tom okolo 270 výškových metrov.

Veľký Lysec - Tribeč

Pod Veľkým Lyscom

Skaly Veľkého Lysca môžete obdivovať zospodu i zvrchu. Spodnou časťou prechádza užší chodník, ktorý vás prevedie popod skalné bralá. Tie sú mimochodom veľmi fotogenické, keďže sú tu zaujímavé skalné výbežky rôznych tvarov. Natrafíte tu i na skalné okno. Vzhľadom na to, že Veľký Lysec je obľúbenou lezeckou lokalitou, narazíte tu na viacero zaistených lezeckých ciest.

Veľký Lysec - Tribeč

Na Veľkom Lysci

Ak ste si pozreli spodnú časť skál, určite nevynechajte návštevu vrcholových partií. Vedie na ne užší chodníček do prudšieho svahu. Na vrchole je drobná trávnatá plošina a viacero skalných výčnelkov. Najväčším lákadlom tohto miesta sú však výborné výhľady. Tie sú polkruhové a vcelku vzdušné.

Z výhľadov azda najviac zaujme pohľad na neďaleký hrad Gýmeš. Pod ním dobre vidno do obce Kostoľany pod Tribčom a tiež na viacero priľahlých kopcov. Viac v úzadí sa potom čnie masív Žibrice a Zobora (ak máte dobrý zrak uvidíte i časť z vysielača). Všeobecne sú z tade dobré výhľady na južnú časť pohoria Tribeč.

Veľký Lysec - Tribeč

Otváracie hodiny a vstupné

Veľký Lysec je prístupný bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Veľký Lysec
 • Obec / Mesto: Kostoľany pod Tribečom
 • Ulica / Lokalita: Veľký Lysec
 • Okres: Zlaté Moravce
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.4183,18.2688
 • Geomorfologický celok: Tribeč
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Hradiská, Lezecké lokality, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady