Rozhľadňa Radošinka je 15 metrov vysoká rozhľadňa, ležiaca pri ceste, ktorá spája obce Nové Sady a Šurianky, neďaleko Nitry. Najväčším lákadlom rozhľadne sú samozrejme kruhové výhľady do diaľav. Pod rozhľadňou sa nachádza niekoľko prístreškov, takže je možné si tu spraviť i menší piknik. Návšteva rozhľadne Radošinka je skvelý tip na výlet ak brázdite tieto končiny autom, na motorke, alebo bicykli. Spraviť si tu krátku oddychovú prestávku určite stojí za to.

Rozhľadňa Radošinka

Rozhľadňa Radošinka má pomerne netradičné umiestnenie, keďže leží uprostred polí medzi obcami Čab, Nové Sady a Šurianky. Dá sa sem prísť po poľnej ceste, ktorá sa napája na neďalekú cestu pre motorové vozidlá. Po poľnej ceste sa sem dostanete za pár minút. Prechádzka je príjemná. Budete chodiť medzi políčka, ktoré budú počas leta plné úrody - čo je v tomto smere asi najlepší čas, kedy sem prísť. Rozhľadňa je súčasťou menšieho areálu so živým plotom, kde sa okrem rozhľadne Radošinka nachádza i niekoľko prístreškov. Všetky prístrešky sú pomerne dobré kryté a tak sa tu dá schovať pred slnkom, prípadne nepriazňou počasia. Ohnisko sme si tu nevšimli (i keď rozkladať oheň uprostred polí nie je moc dobrý nápad, navyše tu nie je z kadiaľ brať drevo). My sme prístrešky využili na kratšiu oddychovú zastávku počas cesty naprieč Podunajskou pahorkatinou smerom z Nitry na Partizánske. Na tento účel je lokalita ako stvorená.

Samotná rozhľadňa má drevenú konštrukciu s výškou 15 metrov. Malo by sa jednať o vzhľadovo rovnaký typ rozhľadne ako je na Marháte či Panskej Javorine. Aj tieto rozhľadne sme navštívili a môžeme potvrdiť, že naozaj vyzerajú rovnako :). Ak nerátame spodnú časť, tak rozhľadňa ma 2 poschodia a vyhliadku. Výhľady si užijete aj z nižších poschodí. Vyhliadka rozhľadne je osadená výhľadovými ružicami, budete mať teda prehľad akým smerom a na čo sa pozeráte. Na vyhliadku sa pohodlne zmestí tak možno 4-5 ľudí.

Čo sa týka výhľadov z rozhľadne, tak tie sú panoramatické, na všetky svetové strany. Vo výhľade nič nebráni, keďže v najbližšom okolí sa rozkladajú len rozsiahle polia. Vďaka tomu sú však najbližšie viditeľné kopce relatívne vzdialené. Preto je lepšie si so sebou zobrať ďalekohľad, alebo teleobjektív, ak ste prišli fotiť. Z rozhľadne vidno do Nitrianskej pahorkatiny a na priľahlé vrchy Tribča a Považského Inovca. Trochu vzdialené, no stále ešte viditeľné voľným okom sú Strážovské vrchy. Juhozápadné pohľady sú zväčša rovinaté a maximálne uvidíte zvlnený terén Podunajskej pahorkatiny.

Rozhľadňa Radošinka

Ako sa sem dostať

Dostať sa k rozhľadni Radošinka je jednoduché, ak máte auto. Stačí len odbočiť na poľnú cestu z asfaltky, ktorá spája obec Nové Sady a Šurianky. Odbočka je zhruba v polovici. Za odbočkou, pod stromami môžete nechať odparkované auto. Parkovať sa dá aj pri rozhľadni, keďže je tu menšia vyjazdená plocha pre niekoľko áut. V úvode poľnej cesty je viacero väčších dier a ak nemáte terénnejšie auto, môžete si tu nepríjemne naraziť podvozok. Od križovatky po poľnej ceste je to sem zhruba 5 minút chôdze. Podobne ako autom, môžete sem prísť na bicykli, alebo pešo rovnakou cestou. Cesta medzi Šuriankami a Novými Sadmi nemá príliš veľkú premávku. Pešo sa sem dá prísť tiež po poľných cestách z obce Čab, ideálne v zime alebo na jeseň, keď je už úroda pozberaná a polia prázdne.

Náročnosť

Návšteva rozhľadne Radošinka je vhodná pre všetky vekové kategórie. Ak si však chcete vybehnúť na vyhliadkovú plošinu rozhľadne, budete musieť zdolať niekoľko „rebríkov“, po ktorých sa nie úplne prakticky chodí. Stupačky sú našťastie pevné a rebrík je osadený zábradlím. Vďaka zábradliu je tu však o niečo menej miesta, s čím môžu mať problém širší ľudia, alebo keď máte na chrbte väčší batoh. Nič však hrozné, čo by sa nedalo prežiť. Ak ste sem prišli s menšími deťmi, pravdepodobne ich asi budete musieť trocha istiť zospodu. Rozhľadňa ináč pôsobí pevným dojmom. Nemali sme pocit, že by sa príliš kývala.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Radošinka
  • Obec / Mesto: Čab
  • Okres: Nitra
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 48.41419, 18.009
  • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas
  • Kategórie: Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady