Chránená prírodná pamiatka Zapikan je malebná roklina v Slanských vrchoch, do ktorej sa vcelku rýchlo dostanete z neďalekej obce Davidov. Roklina ponúka viacero prírodných zaujímavostí v podobe menších vodopádov, resp. kaskád, či skalných previsov. Lákadlom je i drevená lávka vedúca ponad roklinu. Výlet do rokliny Zapikan nie je príliš náročný a tak ho môžete pokojne absolvovať aj s deťmi.

Zapikan - Slanské vrchy

Poloha

Zapikan nájdeme na východnom okraji strednej časti Slanských vrchov, medzi obcami Davidov a Banské. Turistické chodníky sem však vedú zatiaľ len z obce Davidov. Keďže Zapikan leží vo východnejšej časti Slovenska, v rámci krajiny je jeho dostupnosť o niečo horšia. Ak ste však na východnom Slovensku v oblasti Vranova nad Topľou, či Michaloviec, prísť sem nebude až tak náročné. Za „relatívne“ rozumný čas sa sem dá dopraviť aj z Košíc, či Prešova.

Ako sa dostať na Zapikan

Do rokliny Zapikan sa najpraktickejšie dostanete z obce Davidov, ktorá leží ani nie 3 km východným smerom. Alternatívne sa sem dostanete aj z obce Banské po neznačených chodníkoch, túto variantu sme však zatiaľ ešte neskúšali.

Zapikan - Slanské vrchy

Trasa z obce Davidov na Zapikan

Výlet na Zapikan môžete zahájiť z centra obce Davidov, napríklad o miestneho parčíku, kde natrafíte na tank s pamätníkom venovaným hrdinom sovietskej armády. Ak si chcete cestu skrátiť, vyraziť môžete z okraja obce, kde je ihrisko, vedľa ktorého je menší prístrešok s lavičkami a ohniskom. Môžete tu nechať i zaparkované auto.

Z obce Davidov vedie na Zapikan modrý turistický chodník. Na značku narazíte aj tesne za obcou, ktorá vás odnaviguje na cestu cez miestnu lúku, ktorá hraničí s úzkym pásom lesa. Ak máte dobrý zrak tak na okraji lúky si všimnete aj sporadické drevené smerovníky. S navigáciou by preto nemal byť problém.

Po prekonaní lúky sa následne prídete k okraju lesa, kde je prístrešok s lavičkami a ohniskom. Po vstupe do lesa sa na k Zapikanu dostanete vyšľapaným lesným chodníkom. Prechádza tade i žltá turistická značka, no k samotnému Zapikanu úplne nevedie a tak sa treba držať modrého značenia. K rokline sa potom dostanete zostupom po schodoch, osadených zábradlím.

Zapikan - Slanské vrchy

Náročnosť výletu

Výlet do rokliny Zapikan predstavuje ľahký typ výletu. Absolvovať sa dá z Davidova za zhruba 35-45 minút pohodovou chôdzou. Trasa má mierne prevýšenie, no nie je až tak výrazné, že by ste sa z toho zapotili. Výlet je preto vhodný aj pre menšie deti.

Zapikan - Slanské vrchy

Roklina Zapikan

Zapikan predstavuje kaňonovitú roklinu, ktorou prechádza potok, na ktorom sa nachádza niekoľko kaskád a drobných vodopádov. Tie sú však zreteľné najmä ak sem prídete po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu. My sme bohužiaľ na to šťastie nemali a počas našej návštevy tu bolo sucho a vodopády sme nevideli.

Prvé čo si na mieste všimnete bude drevená lávka, ktorá bola vybudovaná ponad roklinu. Lávka bola počas našej návštevy mierne nestabilná. Prejsť sa však po nej dalo. Lávka vás privedie k akejsi jaskynke, resp. skalnému previsu, kde nájdete niekoľko lavičiek. Zopár lavičiek sme potom našli aj v areáli Zapikanu. Nachádza sa tu aj infopanel s informáciami o mieste.

Najkrajší pohľad na roklinu je z vybudovanej lávky, no nič vám nebráni v tom, aby ste si roklinu prešli aj po vlastných. My sme tu mali dosť sucho, takže pohyb bol vcelku bezproblémový. Je tu však viacero popadaného kamenia a zvyšky konárov, takže pri pohybe to občas chce trocha opatrnosti. Po dažďoch tu tiež môže byť pôda podmáčaná a povrch klzký, čo zrejme bude sťažovať pohyb roklinou.

Zapikan - Slanské vrchy

Zaujímavosti o rokline Zapikan

Zapikan predstavuje roklinu kaňonovitého typu s bralnými formami, podomletými prevismi a vodopádom na trojmetrovom terénnom stupni. Roklina je budovaná pyroklastikami andezitového vulkanizmu stratovulkánu Strechový vrch. Počas tisícročí erozívneho pôsobenia tu Komorský potok, ktorý miestom preteká, vytvoril rôzne terénne zárezy so strmými svahmi a stenami. Zapikan bol v roku 1993 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku.

Zapikan - Slanské vrchy

Legenda o zbojníkovi

Zapikan dostal svoj názov údajne po zbojníkovi, ktorý sa tu podľa povesti ukrýval na prelome 19. a 20. storočia pred žandármi. Slovo „Zapikan“ totiž v zemplínskom nárečí znamená slovo „zbojník“. Aj preto sa toto miesto zvyklo nazývať Zapikanova chyža. Vzhľadom na to, že okolité lesy roklinu dobre maskovali, spomínaného zbojníka sa údajne nikdy nepodarilo nájsť.

Zapikan - Slanské vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Zapikan je prístupný počas celého roka. Neplatí sa za vstup. Neplatí sa ani za parkovanie v obci Davidov.

Zapikan - Slanské vrchy

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Zapikan
 • Obec / Mesto: Davidov
 • Ulica / Lokalita: Zapikan
 • Okres: Vranov nad Topľou
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 48.82055,21.59953
 • Geomorfologický celok: Slanské vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Kaňony a tiesňavy, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Vodopády