Hrad Šebeš je menej známy hrad, nachádzajúci sa neďaleko Prešova, rozprestierajúci sa na kopci nad obcou Podhradík. Výhodou návštevy hradu je jeho ľahká prístupnosť z obce. Spraviť si sem krátku prechádzku isto stojí za to. Bonusom návštevy môžu byť i zaujímavé výhľady na okolité kopce a pahorky Slanských vrchov a Košickej kotliny.

Hrad Šebeš

Hrad Šebeš v minulosti predstavoval takmer neznámu ruinu hradu, ktorá navyše v priebehu času výrazne zarástla stromami a krovinami. Hrad Šebeš sa začal obnovovať v roku 2012. Najprv boli odstránené náletové dreviny a následne sa začal realizovať podrobný archeologický výskum. Zaujímavosťou je, že do roku 2012 nebol areál hradu Šebeš niky archeologický skúmaný. Počas výskumu v roku 2012-2014 tu boli odkryté základy obytnej veže a priečnym rezom bola preskúmaná centrálna časť nádvoria. Našlo sa tu tiež viacero archeologických nálezov v podobe keramiky, kovových či bronzových predmetov.

V súčasnosti je hrad Šebeš dobre priechodnou ruinou, ku ktorej vás privedie nenáročný chodník z obce Podhradík. Ešte pred vstupom na hrad narazíte na oddychový areál. Nachádza sa tu väčší krytý prístrešok a menšie pódium. Narazíte tu tak isto na ohnisko s posedením. Obec Podhradík v týchto miestach od roku 2016 každoročne, počas druhej augustovej nedele organizuje kultúrne podujatie, ktoré spája históriu a miestnu tradíciu. Jedná sa o najväčšie podujatie obce. Ak sa v tom čase nachádzate niekde okolo, určite sa tu zastavte. Hrad Šebeš sa potom nachádza povyše tohto oddychového areálu. Dostanete sa k nemu buď strmším kopcom, na ktorého zdolanie však môžete využiť vybudovanú cestičku, ktoré vedie okolo prístrešku.

Areál samotného hradu sa rozkladá na neveľkom skalnom brale. Dochovali sa z neho prevažne základy a zvyšky niektorých múrov. V tomto smere patrí Hrad Šebeš medzi menej zachované slovenské hrady, čo vás však nemusí odrádzať od jeho návštevy. Z hradu sú totiž dobré výhľady smerom na severný výbežok Košickej kotliny a Slanských vrchov. Drobnou zaujímavosťou, tesne pred vstupom na hrad, je nápis na skale – súbor číslic s menom L.CSEH a dátumom 24.august 1896. Jedná sa o údaje o portáli štôlne na „živé striebro“, teda rumelku (cinabarit), ktorá sa používa na výrobu ortuti. Ďalším spestrením, na ktoré môžete na hrade naraziť je menšie stádo pasúcich sa kôz. My sme na ne narazili priamo na hrade a potom keď sme sa z neho vracali. Kozičky sú očividne na ľudí zvyknuté, nás si vôbec nevšímali.

Hrad Šebeš

Trasa z Podhradíka na hrad Šebeš

Na hrad Šebeš sa najrýchlejšie dostanete z obce Podhradík. V závislosti od toho, kde sa v obci nachádzate, prechádzka sem zaberie zhruba 10-15 minút. Ak ste sem došli autom, odparkovať ho môžete na konci obce, kde je väčšie parkovisko. Parkovisko leží priamo na výstupovej trase. Narazíte tu na infotabuľu so šípkou smerujúcou na hrad. S navigáciou by preto nemal byť problém. Následne sa po širšej lesnej ceste dostanete na rázcestie dvoch ciest, kde je opäť smerovník k hradu. Po pár minútach vychádzkovým tempom do mierneho kopčeka, prídete pod areál hradu. Z tade sa treba na hrad vybrať chodníkom poza prístrešok, ktorý vás privedie až k hradnému bralu, na ktoré môžete vybehnúť buď po skalách alebo ich obísť po okraji, kde je vyšľapaný chodník chránený dreveným zábradlím.

Náročnosť

Návšteva hradu Šebeš je vhodná pre celú rodinu. Výlet na hrad predstavuje nenáročnú prechádzku, ktorú aj s deťmi zvládnete absolvovať za zhruba 10-15 minút (od parkoviska pre autá). Možno „najnáročnejšia“ časť výstupu na hrad je až v samotnom závere, kde budete musieť vybehnúť na hradné bralo. Vedie naň našťastie prechodený chodník, v exponovanejších častiach čiastočne chránený provizórnym zábradlím. Výstup by mali zvládnuť aj menšie deti. Na tie je dobré dávať pozor najmä v záverečnej časti výstupu, keď budete prechádzať po okraji hradného brala.

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Šebeš je verejnosti prístupný celoročne. Neplatili sme tu žiadne poplatky a to ani v prípade parkovania pod hradom. Tak isto sme si tu nevšimli nejaké informácie o zákazoch či obmedzeniach.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Šebeš
  • Obec / Mesto: Podhradík
  • Okres: Prešov
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 49.0016, 21.35626
  • Geomorfologický celok: Slanské vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Voľnočasové lokality, Výhľady