Veľký Grič je výhľadový skalný vrch sopečného pôvodu, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Handlová v severnom výbežku pohoria Vtáčnik. Masív Veľkého Griča je ľahko rozpoznateľný, keďže tvorí významnú dominantu tejto oblasti. Miesto predstavuje vďačný tip na pohodovú poldňovú turistiku pre všetkých turistov, čo majú radi neopozerané miesta s čerešničkou na torte v podobe skvelých výhľadov.

Veľký Grič - Vtáčnik

Poloha

V rámci pohoria Vtáčnik leží Veľký Grič v jeho severnej časti a predstavuje výbežok na východnej strane. Neďaleko neho sa nachádza jeho menší brat – Malý Grič, čo je tiež výborný výhľadový vrch.

Skalný vrch Veľkého Griča sa rozprestiera juhozápadne od mesta Handlová. Cez Handlovú prechádza významná cesta, ktorá spája Žiar nad Hronom s Prievidzou. Aj vďaka tomu je Veľký Grič pomerne dobre dostupnou lokalitou v tejto časti Slovenska. Vcelku rýchlo sa sem dostanete nielen z Hornej Nitry, ale i z oblasti južného Turca, či Žiarskej Kotliny.

Z kade sa vybrať na Veľký Grič

Výlet na Veľký Grič môžete začať v Handlovej, napríklad z centra mesta. Môžete sa sem vybrať priamo po červenej značke, alebo si spraviť okružnú trasu cez Tri studničky a Malý Grič. Okružnú trasu vrelo odporúčame, keďže prejdete viacerými zaujímavými miestami a hlavne sa nebudete musieť vracať po tej istej trase. Jedná sa však o slušný poldňový, až celodenný výlet.

Na Veľký Grič sa dá dostať aj zo západu, konkrétne z obce Cigeľ. Trasa má podobné parametre, ako tá z Handlovej. Predstavuje vhodnú alternatívu, ak sa na výlet chcete vybrať z oblasti Novák a Prievidze. Túto variantu sme zatiaľ nevyskúšali a preto sa v článku budeme venovať primárne výletu z Handlovej na Veľký Grič.

Veľký Grič - Vtáčnik

Vrchol Veľkého Griča

Veľký Grič predstavuje značne masívne skalné bralo, ktoré sa vypína do výšky 971 m n. m. Východná časť vrcholu je strmá a z turistického hľadiska veľmi atraktívna, keďže z tejto časti si užijete i výhľady (v minulosti tade viedla i neoficiálna ferrata). Naopak západná časť je miernejšia a vedú tade turistické trasy. Vrchol je z veľkej časti zalesnený, no vo východnej časti nájdeme plošinu, ktorá dobre poslúži ako výborné výhľadové miesto. Na okraji brala môžeme spozorovať viacero skalných výbežkov s interesantnými tvarmi.

Čo sa týka vyhliadky, tak tá sa nachádza vo východnej časti vrcholu. Tvorí ju skalná plošina, ktorá má zaujímavú štruktúru. Nájdete tu ružicu s názvami vrcholov, ktoré z vyhliadky „teoreticky“ môžete vidieť. Keďže tu nenájdete lavičky, usalašiť sa budete musieť priamo na skale. Nie je to však veľký problém, keďže na vyhliadke je viacero skalných „schodov“, ktoré dobre poslúžia ako posedenie.

Veľký Grič - Vtáčnik

Výhľady z Veľkého Griča

Veľký Grič je výborný výhľadový vrch. Ponúka zhruba polkruhové výhľady najmä smerom na východ. Dominuje im pohľad do Hornonitrianskej kotliny v oblasti Handlovej a na okolité kopce pohorí Žiar a Kremnických vrchov, či na severné predhorie Vtáčnika. Na vzdialenom horizonte nám tiež prišli badateľné vrcholky z pohoria Veľká a Malá Fatra, či Štiavnických vrchov.

Pre lepšiu orientácu je na vrchole inštalovaná výhľadová ružica. Budete mať tak dobrý prehľad na aké vrcholy sa pozeráte a ako sú od vrcholu vzdialené. Vidieť by ste mali napríklad na neďaleký Malý Grič, či protiľahlú Bralovú Skalu. Za dobrej viditeľnosti by dokonca mali byť badateľné vrchy ako Tlstá, Ostredok, či Krížna vo Veľkej Fatre, Kľak v Malej Fatre, alebo Sitno v Štiavnických vrchoch.

Veľký Grič - Vtáčnik

Trasa z Handlovej na Veľký Grič

Na Veľký Grič sa dostanete najrýchlejšie z Handlovej po červenej turistickej značke, ktorá vás privedie z mesta až priamo na vrchol. Trasa začína na Námestí baníkov a ďalej pokračuje okolo železnice na západný okraj mesta. V tejto časti mesta je viac rodinných domov. Naraziť by ste tu mali i na nejaký ten infopanel náučného chodníka, ktorý vás bude sprevádzať časť cesty.

Za Handlovou prejdete okolo niekdajšieho povrchového lomu Konštantín, ktorý je v súčasnosti zaplavený a môžete tu stretnúť rybárov. Okolo lomu sa dá spraviť krátka prechádzka. Kúsok za lomom sa dostanete na miesto s názvom Zbojnícke, kde sa v minulosti nachádzala Stará vetracia jama.

Za týmto miestom pôjdete už len lesom, po širokej štrkovej ceste, až sa dostanete na úpätie Veľkého Griča. Tu sa od trasy odpojí náučný chodník, ktorý pokračuje ďalej smerom na Malý Grič. Vy však budete pokračovať ďalej po červenej značke. Trasa sa postupne zostrmí a vás už čaká len záverečný výstup. Tesne po vrcholom ubudne lesa. Je tu menšia čistinka, ktorú križuje viacero ciest. Povyše nej už narazíte na vrcholový smerovník. Vyhliadka sa nachádza kúsok za ním.

Výstupová trasa z Handlovej na Veľký Grič zaberie zhruba 2 hodiny času. Všetko však závisí od vašej kondície, prípadne od toho či so sebou budete brať deti. Výlet je bez obtiažnejších technických pasáží. Pri tomto výlete prekonáte zhruba 550 výškových metrov.

Veľký Grič - Vtáčnik

Trasa z Handlovej cez Malý Grič na Veľký Grič.

Pekný okružný výlet si môžete spraviť, ak sa na Veľký Grič vyberiete po banskom náučnom chodníku z Handlovej a po ceste sa zastavíte na Malom Griči. Okružná trasa začína na námestí v centre mesta a pokračuje cez železnicu, podobne ako v klasickej trase, avšak za železnicou sa vyberiete viac severným smerom. Za mestom sa vyberiete smerom k lokalite s názvom Tri studničky (buď po zelenej turistickej značke, alebo po banskom náučnom chodníku). Z tohto miesta pôjdete po žltej turistickej značke na Malý Grič. V závere sa jedná o výživné stúpanie, ktoré našťastie netrvá až tak dlho.

Po návšteve Malého Griča treba zísť po žltej značke na jeho úpätie, kde sa opäť dostanete na banský náučný chodník. Ak však máte so sebou GPS, prípadne mapu, zhruba v polovici tejto trasy je menší chodníček, ktorým sa rovnako dostanete na náučný chodník, avšak nebude to až taká zachádzka. Náučný chodník vás následne privedie na červenú značku s ktorou sa spojí pred záverečným výstupom na Veľký Grič. Z Veľkého Griča sa potom do Handlovej dostanete po červenom turistickom chodníku o ktorom sme písali vyššie.

Okružný výlet z Handlovej na Veľký Grič cez Malý Grič s návratom do Handlovej trvá približne 5 – 6 hodín. Závistí to však od toho, ako dlho sa zdržíte na jednotlivých miestach. Pri výstupe prekonáte zhruba 800 výškových metrov. Trasa je dlhá cca 16 – 18 km, podľa toho akými „chodníčkami“ sa vyberiete.

Veľký Grič - Vtáčnik

Náročnosť

Výlet na Veľký Grič z Handlovej patrí medzi menej, až stredne náročné výlety. Pre turistu, čo má už niečo odchodené bude výlet pohodovou záležitosťou. Menej zdatní turisti sa kvôli prevýšeniu môžu viac zapotiť pri záverečnom výstupe. Technické pasáže pri výstupe nie sú Časť trasy navyše vedie po širšej asfaltovej / štrkovej ceste. Výstup je v tomto smere priaznivý aj pre deti.

Čo sa týka okruhu cez Veľký a Malý Grič z Handlovej, tak ten patrí už medzi stredne náročné výlety, pre niekoho možno i náročnejšie výlety – a to najmä vďaka dĺžke a tiež z hľadiska výškového profilu. Tento výlet je vhodnejší skôr pre skúsenejších turistov, prípadne pre deti, ktorým nerobí problém dlhšie chodenie a s kopcami tiež nemajú problém. Dobrou správou je, že drvivá časť tohto okruhu nie je technicky náročná. Jediný technickejší úsek je len pred vrcholom Malého Griča, kde je reťaz a možno trocha skalnatejší terén.

Veľký Grič - Vtáčnik

Otváracie hodiny a vstupné

Veľký Grič je prístupný počas celého roka, bez časových obmedzení. Za vstup sa neplatí. Treba však pripomentúť, že sa nachádzate v Prírodnej rezervácii Pralesy Slovenska – Veľký Grič a tak by ste tu mali dodržiavať isté zásady, ako napríklad nechodiť mimo turistických chodníkov, zakladať oheň, prespávať tu a pod.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Veľký Grič
 • Obec / Mesto: Handlová
 • Ulica / Lokalita: Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska – Veľký Grič
 • Okres: Prievidza
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.7125,18.7154
 • Geomorfologický celok: Vtáčnik
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady