Hrad Sivý Kameň je menšia ruina hradu, rozkladajúca sa na sopečnom brale pri obci Podhradie. Z hradu sa dochovali len roztrúsené zvyšky niektorých jeho častí. Výlet sem preto skôr poteší hľadačov neopozeraných výhľadov. Trasa z obce na Sivý Kameň je krátka a tak návšteva hradu je vhodná aj pre malé deti.

Hrad Sivý Kameň

Ako sa dostať na hrad Sivý Kameň

Hrad Sivý Kameň sa nachádza na okraji východnej časti obce Podhradie, na západnom úpätí pohoria Vtáčnik. Lokalita je dobre dostupná z Hornonitrianskej kotliny z miest ako sú Prievidza, Bojnice, Handlová, či Nováky. Nie až tak ďaleko je to sem tiež z Partizánskeho, či Topoľčian.

Žiadne diaľnice sa na blízku nenachádzajú a tak si z tých najhlavnejších dopravných ťahov budete musieť k hradu trocha „pocestovať“. Najbližší diaľničný ťah je pri Žiari nad Hronom, kade prechádza rýchlostná cesta. Samotná obec Podhradie sa nachádza východne od Novák, z ktorých sem vedie hlavná príjazdová cesta, cez Lehotu pod Vtáčnikom.

Na Sivý Kameň sa bez problémov dostanete pešo z centra obce za zhruba 10 – 15 minút. Krátky výlet môžete začať od autobusovej zastávky v strede obce. Tu keď sa poriadne rozhliadnete smerom na východ, tak dozaista uvidíte ruinu hradu a hradný kopec. Priamo týmto smerom vedie cesta. Ak nerátame zopár menších zákrut tak v princípe pôjdete stále rovno, až sa dostanete pod južný okraj hradného brala. Prísť sem sa dá aj autom, keďže je tu menšia odstavná plocha. Záverečné kroky potom povedú na hradné bralo vyšľapaným chodníkom, ktorý je v niektorých častiach zabezpečený pre lepšiu schodnosť.

Na hradnom brale

Sivý Kameň sa rozkladá na brale vulkanického pôvodu. Bralo je vizuálne zaujímavé, v podstate predstavuje taký skalný kopček, ktorý je na viacerých miestach, najmä v spodnej časti zarastený trávou. Vo vrcholových častiach brala tu vystupujú pekné skalné steny a skalné výbežky rôznych tvarov.

Vrcholová plošina je skôr členitejšia, porastená trávou a sporadicky vyrastajúcimi stromami a krovinami. Naprieč vrcholom vedie chodník, ktorý vás prevedie tými najzaujímavejšími časťami hradného brala. Na najvyššom bode sa nachádza menšia vyhliadka. Areál hradu je potom doplnený o niekoľko provizórnych lavičiek.

Hrad Sivý Kameň

Prehliadka hradu Sivý Kameň

Hrad Sivý Kameň v súčasnosti predstavuje už len klasickú zrúcaninu z ktorej sa toho až tak veľa nezachovalo. Nájdete tu roztrúsené pozostatky hradných múrov a zvyšky hranolovej veže. V čase našej návštevy tu prebiehali nejaké drobné stavebné „úpravy“ a časti hradu boli chránené sieťovinou.

Vzhľadom na aktuálny stav hradu, tak z historického hľadiska tu toho nie je až tak veľa na obdivovanie. Každopádne miesto samo o sebe je veľmi pekné, zasadené do atraktívneho prírodného prostredia. Z miesta sú navyše veľmi pekné výhľady, takže návšteva hradu Sivý Kameň sa určite oplatí.

Hrad Sivý Kameň

Vyhliadka

Hrad Sivý Kameň poskytuje atraktívne výhľady na okolitú krajinu. Slúži na to vyhliadka, ktorú nájdete uprostred hradu. Zaujímavé výhľady sú však aj z ostatných častí hradu a dokonca je i zopár pekných výhľadov počas výstupu na hrad.

Z vyhliadky pekne uvidíte na zvyšky hradnej veže a niekoľko ďalších pozostatkov hradu. Pekne je vidieť smerom do južnej časti Hornonitrianskej kotliny, kde v pozadí vidno na kopce Strážovských vrchov. Z opačnej strany potom vidno na severozápadnú časť pohoria Vtáčnik. Z vyhliadky tu budete mať ako na dlani obec Podhradie, dobre však vidno i na priľahlé obce. Výhľady sú z tade kruhové a smerom do Hornonitrianskej kotliny aj vcelku ďaleké.

Hrad Sivý Kameň

O hrade Sivý Kameň

Počiatky Sivého Kameňa siahajú do polovice 14. storočia, keď bol postavený ako kráľovský hrad. Predstavoval miestne administratívne centrum a centrum správy kráľovských majetkov na ľavom brehu rieky Nitra.

Medzi najvýznamnejších majiteľov hradu patril šľachtický rod Majténi, ktorý hrad vlastnil až do novoveku. V roku 1524 hrad poznačil požiar. Poznačili ho i protihabsburské povstania Gabriela Betlena v roku 1626 a Františka II. Rákociho v roku 1703. Hrad od tohto obdobia pustol a stala sa z neho ruina.

Hrad Sivý Kameň bol v roku 1973 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2013 je predmetom pamiatkovej obnovy. Hrad je tiež súčasťou prírodnej pamiatky Sivý Kameň so 4. stupňom ochrany. Vyskytujú sa tu viaceré chránené druhy rastlín.

Hrad Sivý Kameň

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Sivý Kameň je prístupný bez obmedzení počas celého roka. Za vstup na hrad sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Sivý Kameň
 • Obec / Mesto: Podhradie
 • Ulica / Lokalita: Sivý Kameň
 • Okres: Prievidza
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.68585,18.63901
 • Geomorfologický celok: Vtáčnik
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Prírodné pamiatky, Výhľady