Bralová skala je vrchol v pohorí Kremnické vrchy, ktorý sa vyznačuje veľmi peknou skalnou vyhliadkou. Bralová skala je okrem svojich výhľadov atraktívna aj vďaka dobrej dostupnosti z neďalekého rekreačného strediska Remata či zo obce Sklené. Je preto ideálnym cieľom na kratšiu turistiku, čo sa zíde ak nemáte príliš veľa času nazvyš. Treba však pripomenúť, že pri výstupe sa i trochu zapotíte, takže to nebude celkom „zadarmo“. Lokalita je tiež atraktívna pre lezcov, keďže sa tu nachádza viacero lezeckých ciest.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Poloha

Bralová skala sa nachádza medzi obcami Ráztočno a Sklenné, len kúsok od mesta Handlová. Prísť sem preto môžete či už smerom z Hornej Nitry, alebo Turca. Bralová skala v podstate leží na hranici týchto regiónov. Tak isto sa v tejto oblasti stretávajú 4 geomorfologické celky – pohoria Kremnické vrchy a Žiar s Hornonitrianskou a Turčianskou kotlinou. Samotný vrchol Bralovej skaly leží v severozápadnej, okrajovej časti Kremnických vrchov.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Východiskové miesta na túru na Bralovú skalu

Najlepší východiskovýbod na túru na Bralovú skalu smerom z Hornej Nitry predstavuje Remata (alebo Remäta), čo je menšie rekreačné stredisko, kde sa okrem chatiek a ďalších ubytovacích zariadení nachádza i lyžiarsky vlek. Miesto zároveň slúži ako lyžiarske stredisko pre telesne postihnutých športovcov. Do strediska sa dá veľmi rýchlo dostať od hlavnej cesty medzi Ráztočnom a Handlovou. Alternatívne sa na Bralovú skalu dostanete i z Ráztočna, túra je však o niečo dlhšia.

V prípade, že sa na Bralovú skalu chcete vybrať z Turca, pravdepodobne budete vyrážať z obce Sklené. Obec sa nachádza v najjužnejšej časti Turčianskej kotliny. Výhodou tejto trasy, v porovnaní s tou z Rematy, je o niečo menšie prevýšenie a všeobecne pozvolnejšie stúpanie.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Na Bralovej skale

Vrchol Bralovej skaly sa nachádza neďaleko vysielača, okolo ktorého budete určite počas výletu prechádzať. Pre turistov je však najatraktívnejšie skalné bralo s vyhliadkou, ktoré sa nachádza poniže vysielača. Dostanete sa k nemu vychodeným turistickým chodníkom.

Hlavná vyhliadka Bralovej skaly predstavuje niekoľko metrov široké skalné plató, ktoré ponúka zhruba polkruhové výhľady. Vedľa hlavnej vyhliadky je ešte jedna menšia výhľadová plošina, takže ak sa nebojíte, skalu môžete preskúmať aj v týchto miestach. Treba však byť opatrný, keďže terén tu nie je úplne najideálnejší a zletieť zo skaly, prípadne zo strmých zrázov môžete na viacerých miestach.

Skalné bralo Bralovej skaly je sčasti odlesnené. Les zaberá prevažne severnú časť brala. Na plošinách sa sporadicky vyskytujú trávy či menšie stromy. Hlavná vyhliadková plošina je pomerne široká a teda vojde sa na ňu i viacero ľudí. Na skale sme okrem označenia vrcholu nenašli nič ďalšie. Maximálne môžeme spomenúť množstvo otravného hmyzu, ktorého tu bolo neúrekom. Boli to také tie lietajúce mravce, ktoré sa vo veľkom zhromažidli na skalnej plošine.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Výhľady

Výhľady zo skalného brala Bralovej skaly sú mimoriadne atraktívne. Sú síce zhruba polkruhové, kvôli lesu zo severnej strany, no to neuberá na ich čare. Výhľady smerujú prevažne do Hornonitrianskej kotliny do oblasti okolo Handlovej. Dobre však vidno i na priľahlé kopce Kremnických vrchov a pohoria Vtáčnik. Uvidíte napríklad na populárne vrcholy Veľký Grič a Malý Grič nad Handlovou. Miernou nevýhodou výhľadov zo skaly je orientácia prevažne južným smerom a tak vám tu počas poludnia a popoludnia bude svietiť slnko priamo do očí.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Trasa na Bralovú skalu z Rematy

Túra na Bralovú skalu z Rematy je vďaka prítomnosti rekreačného strediska vcelku populárna. Dá sa sem dostať po odbočení z hlavnej cesty medzi Handlovou a Ráztočnom. Zaparkované auto môžete nechať na zákrute pod Horským hotelom Remata. Je tu širšia odstavná plocha. Ďalšie parkovisko sme si všimli priamo pri hoteli, no keď sme tam boli, bolo úplne obsadené.

Prvé kroky na vrchol vás povedú cez chatkovú oblasť. Boli sme mierne prekvapení z dobrého stavu samotných chatiek. Za chatkovou oblasťou už je les, kde treba nasledovať žltú turistickú značku. Chodník je tu zväčša dobre vyšľapaný a aj značenie nájdete na stromoch, čiže orientácia by nemala predstavovať veľký problém.

Vo vyšších častiach výstupu nám však cestu skrížilo viacero popadaných stromov, ktoré bolo potrebné buď obchádzať alebo preliezať. Vzhľadom na to, že sme tu boli po daždi a dosť sa šmýkalo, bolo to dosť „nepohodlné“. Dokonca pri zostupe sme sa raz zošmykli pár metrov zo svahu. Terén je tu na viacerých miestach dosť strmý.

Na záver výstupu vyjdete z lesa a dostanete sa k vysielaču. Z tade je to na vyhliadku Bralovej skaly už len pár minút pešo, cez menší lesík. Výstup z Rematy od horského hotelu nám zabral zhruba 45 minút času. Výstup je je na viacerých miestach dosť strmý. Prekonáte pri ňom približne 270 výškových metrov.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Náročnosť

Výstup na Bralovú skalu z Rematy (ostatné varianty sme zatiaľ neskúšali) pre klasického turistu predstavuje ľahší typ výletu, keďže sa jedná o nie príliš dlhú trasu. Výlet je však neustále do strmejšieho kopca, čo nemusí vyhovovať každému. Pre pravidelných turistov by to nemal byť žiadny problém. Tí čo neobľubujú kopce a s horšou kondíciou sa dozaista zapotia. Výlet je vhodný i pre deti, čo nemajú problém zdolávať kopce. Skalná vyhliadka Bralovej skaly je však nezabezpečená a hrozí tu riziko pádu. Ak ste tu preto s deťmi, treba na nich dávať veľmi veľký pozor.

Ešte by sme chceli upozorniť na to, že na výstupovej trase z Rematy sa môžu nachádzať na niektorých miestach popadané stromy (ak ich už neodstránili). Po daždi sa tu navyše dosť šmýka a to hlavne pri zostupe. Pribaliť si preto paličky za takýchto podmienok je dobrý nápad.

Bralová skala - Kremnické vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Bralová skala je prístupná po celý rok, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup. Tak isto sme nič neplatili za parkovanie pod Horským hotelom Remata (odstavná plocha v zákrute pod hotelom).

Bralová skala - Kremnické vrchy

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Bralová skala
 • Obec / Mesto: Ráztočno
 • Ulica / Lokalita: Bralová skala
 • Okres: Prievidza
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.76169,18.81141
 • Geomorfologický celok: Kremnické vrchy
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Lezecké lokality, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady