Skvelý tip na výlet pri obci Hlboké nad Váhom, v podmanivej prírode Súľovských vrchov, predstavuje Hlbocký vodopád. Vedie k nemu nie príliš náročná trasa z obce, ktorú môžete absolvovať aj s deťmi. Tešiť sa môžete na zhruba 14-15 metrov vysoký vodopád, ktorý steká po stenách skalného prahu, uprostred neveľkej tiesňavy.

Hlbocký vodopád 

Ako sa dostať k Hlbockému vodopádu

Výlet k Hlbockému vodopádu je najlepšie začať z obce Hlboké nad Váhom. Na konci obce v jej južnej časti, pred zákazom vjazdu, môžete nechať odparkované auto popri hlavnej ceste. Tu si už všimnete zelenú turistickú značku, ktorá mimochodom prechádza naprieč celou obcou. Ňou sa potom dostanete k samotnému vodopádu.

Správny smer v mieste, kde parkujú autá vám ukáže aj ceduľa pri zákaze vjazdu so šípkou a označením vodopádu. Následne prejdete po štrkovej ceste, okolo zopár domčekov a dostanete sa do lesa. Po chvíli prídete na menšiu lúčku, obkolesenú lesom, kde je kríž a lavička. Za ňou opäť vstúpite do lesa, kde po chvíli začne pribúdať skál v lese a dostanete sa k rázcestiu s názvom Hlbocký vodopád. Na ten narazíte ak zvolíte cestu vľavo.

Trasa z obce Hlboké nad Váhom k Hlbockému vodopádu je nenáročná, vhodná aj pre menšie deti. Chodník k vodopádu je technicky nenáročný, vedie však neustále do mierneho kopca. Výlet z konca obce trvá zhruba 15-20 minút. Prevýšenie je približne 130 metrov. Výlet môže byť nepríjemnejší po výdatnejších dažďoch, keď terén zvykne byť rozmočenejší a je tu viac blatisto. Tak isto sa pred vodopádom a v oblasti potoka okolo ktorého pôjdete môže v zime šmýkať, ak zamrzne. Nie je to však nič hrozné a dá sa to bez problémov zvládnuť aj bez použitia návlekov s hrotmi.

Hlbocký vodopád

Pri Hlbockom vodopáde

Hlbocký vodopád je situovaný v atraktívnom prostredí Súľovských vrchov, konkrétne v časti Súľovské skaly. Nachádza sa tu menšia tiesňava, kde vodopád steká zo skalného prahu z výšky 14 metrov (niekde sa uvádza aj 15 metrov). Vodopád je obkolesený fotogenickými skalnými bralami, ktoré majú na viacerých miestach zaujímavé oranžovo-červené zafarbenie. Pred vodopádom je naskladaných viacero balvanov, ktoré pekne dotvárajú prírodné prostredie v okolí vodopádu.

Vodopád nepadá z vrchu priamo, ale odráža sa od niekoľkých skál. Jeho prietok nie je enormný, no keď sem prídete v správny čas, ideálne po výdatných dažďoch, alebo po topení snehu, tak je vcelku obstojný. Veľmi atraktívny je Hlbocký vodopád v zime, keď vytvára pekný ľadopád. V suchších obdobiach je prietok vodopádu dosť nevýrazný. V podstate sa jedná len o menší pramienok. Aj potok, ktorý z neho vyteká môže v tom čase pôsobiť vyschnuto. Nám sa však zatiaľ ešte nestalo, že by bol vodopád samotný úplne vyschnutý, takže ak sem prídete počas suchšieho leta, tak pravdepodobne by ste mali vidieť aspoň niečo. Minimálne je tu príjemný chládok, čo je fajn počas horúcich letných dní.

Ak máte času nazvyš môžete preskúmať blízke okolie vodopádu. Po ľavej strane si dozaista všimnete pokrivený rebrík a povyše naťahanú reťaz. Dostanete sa nimi nad samotný vodopád, neodporúčame tu však loziť deťom, keďže zabezpečenie tu nie je bohvie aké a terén tiež nie je moc praktický na prechod.

Hlbocký vodopád

Otváracie hodiny a vstupné

Hlbocký vodopád je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí, neplatí sa ani za parkovanie na konci obce Hlboké nad Váhom.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hlbocký vodopád
 • Obec / Mesto: Hlboké nad Váhom
 • Ulica / Lokalita: Hlbocký vodopád
 • Okres: Bytča
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.19686,18.59794
 • Geomorfologický celok: Súľovské vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády