Rozhľadňa na vrchu Bobovec je vzhľadovo netradičná a vcelku dobre dostupná vyhliadková veža, ktorá sa týči na jednom z kopcov, južne od obce Stará Bystrica. Rozhľadňa zaujme svojím vzhľadom, pripomínajúcim stredovekú, ba až rozprávkovú vežičku. Z jej vyhliadky sú potom dobré výhľady na okolitú krajinu.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Poloha

Rozhľadňu na Bobovci nájdeme na Kysuciach, na hrebeni masívu Nocľahy v strednej časti Kysuckej vrchoviny. Nachádza sa na vrchu Bobovec v nadmorskej výške 723 metrov. Severne od nej sa rozkladá obec Stará Bystrica, známa najmä Slovenským orlojom. V rámci Kysúc má rozhľadňa dobrú polohu, keďže sa nachádza neďaleko hlavnej cesty, ktorá spája mestá ako Čadca a Krásno nad Kysucou spolu s oravským regiónom. V rámci Slovenska je však miesto trocha odľahlejšie, keďže sa nachádza mimo tých najhlavnejších dopravných ťahov. Ak už sa však dostanete do Starej Bystrice, rozhľadňa je dobre dostupná.

Z kade vyraziť na rozhľadňu na vrchu Bobovec

Najrýchlejšie sa na rozhľadňu dostanete buď z obce Stará Bystrica, prípadne z oblasti s názvom Slezákovci. Nachádza sa tu občerstvenie s ihriskom a možnosťou zaparkovať auto na opustenej rozsiahlejšej ploche kúsok od občerstvenia.

Či už sa na rozhľadňu vyberiete z obce, či od spomínanej osady, v oboch prípadoch by vám výstup mal zabrať podobne veľa času (cca 40 – 60 minút). V prípade, že sa vyberiete na rozhľadňu z lokality Slezákovci, budete si môcť vybrať dva varianty výstupu k rozhľadni, prípadne si spraviť okružný výlet.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Trasa z osady Slezákovci na rozhľadňu na vrchu Bobovec

My sme absolvovali výlet na rozhľadňu na Bobovci z lokality Slezákovci, konkrétne od bufetu Slezáčik. Kúsok od bufetu, smerom k hlavnej ceste pri potoku Bystrica sa nachádza rozsiahlejšia štrková plocha, ktorá dobre poslúži ako parkovisko. Z tade sa k rozhľadni treba vybrať po žltej turisticky značke. Najprv prejdete okolo bufetu, kde je mimochodom i možnosť posedenia a detské ihrisko. Za ním sa nachádza prvé rázcestie s názvom Slezákovci, kaplnka. Tu sa budete môcť rozhodnúť, akým výstupovým variantom sa na rozhľadňu na Bobovci vyberiete.

Kratší variant je pokračovať ďalej popri potoku, až sa dostanete k rázcestníku Pod Bobovcom a z tade pôjdete prudším kopcom až priamo k rozhľadni. Výstup je z tade vcelku strmý, chodník je však dobre priechodný. Problémy môže narobiť len keď je mokro a blato. Vtedy môže byť nepríjemný najmä zostup. Výstup touto trasou sa dá zvládnuť zhruba za 40 – 60 minút, v závislosti od toho, ako ste zdatní v zdolávaní kopcov.

Druhý výstupový variant z rázcestia Slezákovci je, že obídete kopec, na ktorom sa rozhľadňa na Bobovci nachádza z južnej strany a k rozhľadni sa dostanete z východnej strany kopca. Výstup je o čosi zhovievavejší z hľadiska strmosti, keďže strmejších miest je na ceste menej ako pri prvom variante. Výstup je však zdĺhavejší, keďže na rozhľadňu sa v podstate dostanete menšou obchádzkou. Spočiatku prejdete okolo osady Fuskovci, následne sa dostanete na rozsiahlejšie lúky a v závere prejdete do lesa a po hrebeni prídete k samotnej rozhľadni. Výlet zaberie približne 60 – 80 minút.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Náročnosť výstupu

Výstup na rozhľadňu Bobovec nie je extrémne náročný. Vedie však strmým terénom, čo nemusí každému vyhovovať. Za dobrého počasie však ide o dobre schodnú trasu. Chodník môže byť horšie priechodný po dažďoch, alebo keď je námraza, či sneh. Vtedy sa tu môže šmýkať, najmä ak idete dole kopcom. V takýchto prípadoch je preto možno lepšie zvážiť zdĺhavejší výstup, keď obídete kopec s rozhľadňou po južnej strane a dostanete sa k nej z východu. Táto trasa má prijateľnejší sklon, je však zhruba o 20 – 30 minút dlhšia. Na rozhľadňu však bežne chodia i rodiny s deťmi. My sme tu stretli napríklad niekoľko takýchto skupiniek.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Rozhľadňa

Rozhľadňa na vrchu Bobovec vás prekvapí svojím netradičným vzhľadom (ak ju porovnáme so vzhľadom ostatných rozhľadní). Vyzerá ako rozprávková kamenná vežička s drevenou strieškou. Pred rozhľadňou sa nachádza posedenie, kryté strieškou. Našli sme tu i ohnisko. Môžete si tu tiež prečítať nejaké zaujímavosti o rozhľadni na mierne vyblednutom informačnom paneli. V okolí sa potom už nič ďalšie nenachádza.

Do rozhľadne a na jej vyhliadku sa dostanete po betónovom točitom schodisku. Samotná vyhliadka je drevená, krytá drevenou strieškou. Miesta je tu pohodlne tak pre 10 - 12ľudí. Trochu nám tu chýbali výhľadové infopanely, aby sme mali lepší prehľad o tom, na čo sa pozeráme. Vyhliadka ponúka výhľady na všetky svetové strany.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Výhľady

Výhľady z rozhľadne na vrchu Bobovec sú kruhové, z viacerých svetových strán sú však čiastočne prekryté vrcholkami korún stromov okolitého lesa. Tie najzaujímavejšie sú najmä smerom k Starej Bystrici a na jej okolie. Výhľady týmto smerom sú naozaj pekné a poteší aj to, že s pozeráte severným smerom a teda cez deň tu nehrozí, že by vám svietilo slnko do očí.

Z rozhľadne je možné vidieť smerom do Kysuckej vrchoviny a vzdialene potom i na kopce Malej Fatry, Javorníkov a teoreticky i Kysuckých Beskýd. Ako sme sa dočítali z infopanela pod rozhľadňou, údajne by malo byť vidno aj na Lysú Horu v Českej Republike.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Zaujímavosti o rozhľadni na vrchu Bobovec

Rozhľadňa bola postavená v rokoch 2010-2011 z prostriedkov Erópskeho fondu regionálneho rozvoja. Rozhľadňa má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov, akými sú kameň a drevo. Bola projektovaná na základe návrhu Ing. arch. Stanislava Mikovčáka. Projekt výstavby rozhľadne bol súčasťou projektu „Rozhľaďme sa“, vďaka ktorému sa realizovala obnova a značenie viacerých turistických a cyklistických trás v poľsko-slovenskom pohraničí. Osadilo sa tiež viacero infopanelov a vybodovalo niekoľko odpočívadiel.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa na vrchu Bobovec je prístupná po celý rok bezplatne, bez obmedzení. Vstup do rozhľadne je síce osadený dverami, no nemáme informácie o ich uzavretí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa na vrchu Bobovec
 • Obec / Mesto: Stará Bystrica
 • Ulica / Lokalita: Boboec
 • Okres: Čadca
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.34054,18.94753
 • Geomorfologický celok: Kysucká vrchovina
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady