Veľká Rača je najvyšší vrchol v pohorí Kysucké Beskydy, ktorý nájdeme neďaleko lyžiarskeho strediska Snowparadise Veľká Rača pri Oščadnici. Vrchol zároveň predstavuje hraničný bod s Poľskom. Z Poľskej strany tu bola vybudovaná menšia vyhliadka a tak si tu budete môcť vychutnať aj nejaké tie výhľady. Výlet sem navyše nie je náročný, ak na výstup použijete lanovku z Oščadnice.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Poloha

Veľkú Raču nájdeme na Kysuciach, v severnej časti Slovenska, juhovýchodne od obce Oščadnica v okrese Čadca. Poloha z hľadiska dostupnosti v rámci Slovenska nie je úplne ideálna, keďže okolo neprechádzajú žiadne najhlavnejšie dopravné ťahy. Navyše miesto leží v okrajovejšej časti Slovenska. Do Oščadnice sa však za relatívne rozumný čas dostanete zo Žiliny. Z diaľnice je to sem zhruba 30-40 minút jazdy autom (ak nie sú zápchy).

Neďaleko Oščadnice potom prechádza cesta spájajúca Oravu s Kysucami. Prísť sem preto z Kysúc, resp. západnej Oravy nemusí byť až taký problém. Z ostatných regiónov Slovenska je to bohužiaľ zložitejšie a tak výlet na Veľkú Raču väčšina ľudí absolvuje buď vtedy, ak tu trávia dovolenku, prídu na lyžovačku, alebo prípadne prechádzajú okolo.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Z kade vyraziť na Veľkú Raču

Východiskových miest na výstup na Veľkú Raču nie je mnoho. Ten najrýchlejší je z Oščadnice z miestneho lyžiarskeho strediska. Túru môžete začať buď z parkoviska pri lanovke v oblasti Lalik, alebo Oščadnica – Dedovka. Ak využijete na výstup lanovku, tak potom budete vyrážať z jej koncovej stanice. Počas našej návštevy fungovala lanovka Oščadnica-Dedovka.

Dlhšie výlety na Veľkú Raču ďalej môžete podstúpiť z obcí Stará Bystrica a Nová Bystrica. Tieto varianty výstupu sú však o dosť náročnejšie a s väčším prevýšením ako ten z Oščadnice a sú skôr určene pre skúsenejších turistov.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Trasa z Oščadnice-Dedovka na Veľkú Raču

Trasu z Oščadnice-Dedovka sme zvolili kvôli tomu, že tu fungovala lanovka a mali sme so sebou malé deti. Chceli sme ich tak ušetriť pred strmejším výstupom v úvode. Zostup sme potom absolvovali po lyžiarskej trati (dokonca aj s detským kočiarom).

Výlet z Oščadnice-Dedovka na Veľkú Raču môžete zahájiť pod zjazdovkou kde je i väčšie parkovisko. Ak si chcete výlet skrátiť, prípadne chcete ísť na vrchol s deťmi, využiť môžete lanovku, ktorá vám o polovicu skráti trasu a hlavne výškové metre. Lanovka premáva aj mimo lyžiarskej sezóny. Nie však stále, ale v rôznych intervaloch.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Výstup z Oščadnice-Dedovka na hrebeň Veľkej Rače vedie po zjazdovke. Nachádza sa tu i viacero chodníkov. Počas našej návštevy bola zjazdovka pekne pokosená a chodiť po nej nebol problém. Tak isto nebol problém s navigáciou, keďže sa stačilo držať zjazdovky. V spodnej časti odporúčame ísť po zjazdovke zo západnej strany, resp po širšej vychodenej ceste z východnej strany a nie popod lanovku, keďže v týchto miestach je strmejšie stúpanie.

Po výstupe na hrebeň sa dostanete na zeleno značený turistický chodník, ktorý začína v mieste s názvom Chaty na Rači. Ten vás privedie na samotný vrchol Veľkej Rače. Táto hrebeňová časť trasy už nie je moc náročná, keďže stúpanie je o dosť prijateľnejšie, ako v oblasti lyžiarskeho svahu.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Na Veľkej Rači

Vrchol Veľkej Rače je vcelku rozložitý, porastený trávou, čučoriedkami a vyrastajúcimi nižšími stromami. Na vrchole nájdete rozsiahle plochy čučoriedok, ktoré vás mimochodom budú sprevádzať aj počas výstupu po hrebeni za lyžiarskym strediskom.

Na vrchole je viacero zaujímavostí, prevažne z poľskej strany. Narazíte tu na drevenú vyhliadku a poniže vrchola i na nedávno zrekonštruovanú chatu s vonkajším posedením a možnosťou turistického ubytovania a občerstvenia (mali by brať aj EURá). Pri chate sa nachádza i ohnisko.

Vrchol je potom osadený krížom. Nachádza sa tu ešte smerovník, lavička a nejaká opustená búdka. Pri vstupe na vrchol je infopanel, kde sa podozvedáte rôzne informácie o miestnom regióne. Ďalšie infopanely čo sme si tu všimli boli potom v poľskom jazyku.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Výhľady z Veľkej Rače

Výhľady z vrcholu sú vcelku fajn, najlepšie asi z vybudovanej drevenej vyhliadky. Tá síce nie je príliš vysoká, no vo výhľadoch trocha pomôže. Výhľady sú totiž čiastočne tienené samotným vrcholom a skupinkami stromov. Pre lepšiu orientáciu v priestore, vyhliadka na Veľkej Rači bola osadená i panelom s popisom vrcholov a pohorí na ktoré sa z tade pozeráte. Z miesta potom dobre vidno smerom k Nízkym a Vysokým Tatrám, či Malej Fatre. Za dobrého počasia by ste mali vidieť i Moravsko-sliezske Beskydy, či vrchy ako Pilsko a Babia hora v Oravských Beskydách.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Zaujímavosti na hrebeni Veľkej Rače

Ak sa na Veľkú Raču vyberiete z Oščadnice, na hrebeni isto narazíte na vrcholové stanice lanoviek lyžiarskeho strediska Snowparadise Veľká Rača. Pri jednej z nich, v lokalite Chaty na Rači, je i viacero atraktivít, napríklad v podobe bobovej dráhy, či lezeckej steny. Je tu tiež viacero spestrení pre deti a tiež množstvo lavičiek a stolíkov. Zaujímavá je i drobná drevená Kaplnka sv. Tadeáša postavená v roku 2012. Výlet na Veľkú Raču tak môžete spojiť i s ďalšími aktivitami. Je tu tiež niekoľko chát s možnosťou ubytovania a samozrejme možnosť občerstvenia. Počas výletu na vrchol Veľkej Rače by ste mali ešte naraziť na menšiu jaskynku.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Otváracie hodiny a vstupné

Veľká Rača je prístupná počas celého roka, bez obmedzení a poplatkov. Za parkovanie v Oščadnici-Dedovke sme neplatili.

Veľká Rača - Kysucké Beskydy

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Veľká Rača
 • Obec / Mesto: Klubina
 • Ulica / Lokalita: Veľká Rača
 • Okres: Čadca
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.4133,18.9687
 • Geomorfologický celok: Kysucké Beskydy
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Chaty a útulne, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady