Rozhľadňa Trchovnica je vyhliadková veža nad obcou Oravská Polhora, nachádzajúca sa hneď vedľa cesty, ktorá vedie z obce smerom na Slanú Vodu, čo je východiskový bod na turistiku na populárny vrchol Babia hora. Na rozhľadni si môžete spraviť krátku prestávku a pokochať sa výhľadmi na oravský región v najsevernejšej časti Slovenska.

Rozhľadňa Trchovnica

Ako sa dostať k rozhľadni Trchovnica

Rozhľadňa Trchovnica sa týči nad obcou Oravská Polhora zhruba v jej strednej časti, popri ceste, ktorou sa z obce dostanete na Slanú Vodu (nachádza sa tu slaný prameň, chata s ubytovaním a občerstvením). Vzhľadom na to, že Oravská Polhora je najsevernejšia obec na Slovensku, prísť sem nie je úplne jednoduché, keďže v rámci Slovenska má miesto značne okrajovú polohu. Každopádne, ak už napríklad dovolenkujete na Orave, prípadne tade prechádzate, dá sa sem vcelku pohodlne prísť autom smerom z Námestova.

K rozhľadni sa najpraktickejšie dostanete priamo autom. Pri rozhľadni je menšia odstavná plocha pre niekoľko áut. Samozrejme, dá sa sem prísť aj pešo z Oravskej Polhory po červenej turistickej značke. Cesta je po asfaltke, po ktorej sporadicky jazdia autá. Nie je to nič hrozné, no ani nie úplný ideál.

Z obce by ste sa sem mali dostať za 15-30 minút, v závislosti z ktorej časti sa sem vyberiete. Výstup je do kopca, netrvá však extrémne dlho, takže sa až tak veľa „nenamakáte“. V prípade, že sem prídete autom, tak o obtiažnosti nie je ani reč.

Rozhľadňa Trchovnica

Pri rozhľadni

Pri rozhľadni Trchovnica sa nachádza drevený stolík s dvoma lavičkami. Pozitívne hodnotíme prítomnosť smetného koša. Okrem odstavnej plochy pre autá sa už potom v blízkom okolí rozhľadne nič ďalšie zaujímavé nenachádza.

Rozhľadňa Trchovnica

Rozhľadňa

Samotná rozhľadňa má kamennú spodnú časť, vrchná časť je potom drevená. Okrem prízemia, má rozhľadňa 3 poschodia, kde na najvyššom sa nachádza vyhliadka. Medzi prízemím a prvým poschodím sa po obvode nachádza zabezpečená plošina po ktorej sa môžete prejsť.

Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete po schodisku, ktoré je v spodnej časti kamenné a neskôr drevené. Schody sú dobre zabezpečené, takže s výstupom, či zostupom nebude problém. Vyhliadka ponúka panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Je dobre krytá a do značnej miery sa tu dá prebývať aj počas nepriazne počasia.

Rozhľadňa Trchovnica

Výhľady

Výhľady z rozhľadne sú na všetky strany no najviac zaujmú najmä smerom k Babej hore – najvyššiemu vrcholu Oravských Beskýd, čo je mimochodom tretie najvyššie pohorie na Slovensku. Pekný pohľad je však i smerom k Oravskej Polhore a na jej okolie, s majestátnym vrcholom Pilsko v pozadí. Dovidieť je možné aj k Západným Tatrám a Oravskej priehrade, hoci v tomto prípade je dobré si so sebou pribaliť ďalekohľad, prípadne objektív s dobrým zoomom.

Rozhľadňa Trchovnica

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Trchovnica je otvorená po celý rok, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup a ani za parkovanie pod rozhľadňou.

Fotografie

 

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Trchovnica
  • Obec / Mesto: Oravská Polhora
  • Okres: Námestovo
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.51224,19.47012
  • Geomorfologický celok: Podbeskydská brázda
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady