Jánošíkove diery v pohorí Malá Fatra predstavujú sústavu tiesňav s viacerými vodopádmi s úžasnou kaňonovitou trasou o dĺžke približne 7 km. Tiesňavy sa nachádzajú v oblasti Krivánskej Malej Fatry, neďaleko Terchovej.

Jánošíkove diery

Ako sa dostať k Jánošíkovým dieram

Turistická trasa sa začína v obci Terchová v časti Biely potok, kde môžete zaparkovať na parkovisku v blízkosti hotela Diery. Po odchode z parkoviska sa dostanete na miesto, kde začína oficiálna trasa a kde sa nachádza aj informačná tabuľa s mapou trasy. Táto tabuľa obsahuje všetky potrebné informácie o trase, vrátane dĺžky a náročnosti. Po niekoľkých minútach prídete k turistickému chodníku, ktorý vedie do údolia. Následne vedie cesta pozdĺž potoka, kde môžete vidieť krásne vodopády a rôzne skalné útvary.

Dolné Diery

Najväčšou atrakciou trasy Jánošíkových dier sú kaňonovité údolia a tiesňavy s viacerými vodopádmi a kaskádami, ktoré vytvárajú pôsobivú prírodnú scenériu. Prvú časť Jánošíkových dier predstavujú Dolné Diery, ktoré sú najmenej náročné na prechod. Na mieste sa nachádza viacero drevených a kovových lávok, ktoré vám uľahčia prechod, ktorý je možný aj v zime. Dolné Diery sú vhodné na prechod aj pre deti.

Jánošíkove diery

Nové Diery

Z Dolných Dier sa môžete odpojiť a prejsť sa Novými Dierami, ktoré však už vyžadujú viac zručnosti a výdrže, ale určite sa to za podstúpenú námahu oplatí. Odporúčame spraviť si okruh cez Nové Diery, Podžiar a Dolné Diery. Trasa Novými Dierami je jednosmerná.

Jánošíkove diery

Horné Diery

Najnáročnejšie na prechod, no o to viac krajšie sú Horné Diery, ktoré sa nachádzajú za sedlom Podžiar. Nachádza sa tu viacero rebríkov, nejaké tie stupačky a reťaze. Po ich prekonaní, ak máte času nazvyš, môžete navštíviť tiesňavu Tesná Rizňa a prejsť do Sedla Medzirozstutce, prípadne sa vrátiť naspäť na Podžiar po zelenom turistickom chodníku cez les.

Jánošíkove diery

Záver

Po prechode Jánošíkových dier v oblasti Pod Pálenicou sa cesta stáča do kopca, kde budete musieť prekonať niekoľko strmších úsekov, ktoré si vyžadujú trochu fyzickej námahy. Cesta však vedie po krásnych lesných cestách, kde je možné obdivovať rôzne druhy rastlín a zvierat. Celá túra trvá naprieč Jánošikovými dierami približne 4 hodiny v závislosti od vašej rýchlosti a kondície. Trasa je stredne náročná, preto odporúčame mať dobrú turistickú obuv a dostatok vody na pitie. Nezabudnite si zobrať fotoaparát, aby ste mohli zachytiť tieto krásne miesta ako peknú spomienku na výlet.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jánošíkove diery
 • Obec / Mesto: Terchová
 • Ulica / Lokalita: Jánošíkove diery
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.2488,19.0734
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 5 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Kaňony a tiesňavy, Náučné chodníky, Prírodné zaujímavosti, Rieky a vodné toky, Vodopády