Teplické serpentíny predstavujú sústavu viacerých jazierok, prepojených potôčikom, ktorý na viacerých miestach vedie prudkými zákrutami (serpentínami). Celý tento unikátny systém je doplnený o drobné mostíky a drevené žľaby, ktorými preteká voda. Súčasťou je i niekoľko menších vodopádov a travertínových útvarov. Lokalita je dobre dostupná z Turčianskej Štiavničky, prípadne od prameňa, ktorý nájdeme na južnom okraji miestneho parku.

Teplické serpentíny

Ako sa dostať k Teplickým serpentínam

Teplické serpentíny nájdeme južne od obce Turčianska Štiavnička, ktorá leží v severovýchodnej časti Turčianskej kotliny. Do obce sa dá vcelku rýchlo prísť z diaľnice, ktorá neďaleko prechádza, prípadne z miest ako Martin, či Vrútky. O niečo ďalej je to potom z Turčianskych Teplíc.

Ak máte auto, tak východiskovým bodom na krátku túru k Teplickým serpentínam bude prameň – medokýš, ktorý sa nachádza kúsok za Turčianskou Štiavničkou v smere na Sklabinský Podzámok. Nájdete tu i menší prístrešok s posedením. Dá sa tu zaparkovať auto popri ceste, áut sa tu však príliš veľa nezmestí. Na lesný chodník vedúci k Teplickým serpentínam vás z tade odnavigujú smerové tabule, ktoré si všimnete pri prameni.

Ak nemáte auto, tak k Teplickým serpentínam môžete vyraziť pešo z Turčianskej Štiavničky, kam sa dá dopraviť autobusom. Za obcou sa od hlavnej cesty odpája lesný chodník, ktorý v princípe vedie paralelne nad cestou. Cesta nie je turisticky značená. Stačí sa však držať smeru popri hlavnej ceste a zhruba po 15 minútach sa ocitnete pri spodnom jazierku Teplických serpentín. Na túto trasu sa napája aj chodník od prameňa o ktorom sme písali vyššie.

Výlet k Teplickým serpentínam z Turčianskej Štiavničky, prípadne od prameňa za obcou je nenáročný vhodný aj pre deti. Jediné o čosi náročnejšie miesto je v krátkom úseku, keď sa budete napájať na lesný chodník od prameňa. Je tu viac strmejší terén v úseku možno 100 metrov. Môže sa tu šmýkať v zime, alebo po daždi.

Teplické serpentíny

Pri Teplických serpentínach

Lokalitu môžeme rozdeliť na tri časti. V tej najspodnejšej sa nachádza jazierko, okolo ktorého si viete spraviť prechádzku. Je tu i niekoľko lavičiek. Do jazierka ústí voda z celého tohto vodného systému. Natrafíte tu na dva vodopádiky, ktoré tu vytvorili menšie travertínové kopy. Natrafíte tu aj na infopanel, kde sa dočítate základné informácie o Teplických serpentínach.

Stredný úsek je tvorený najmä cik-cakovitým potôčikom. Ten tu na pomerne krátkom úseku prekonáva vďaka ostrým zákrutám väčšie prevýšenie. Potôčik je usmernený korytom, cez ktoré budete na viacerých miestach prechádzať po drevených mostíkoch.

V najvyššej časti potom je niekoľko jazierok, rôznej veľkosti. Ak sa dobre zahľadíte, môžete si v nich všimnúť plávajúce ryby. V tejto časti sme našli i miesto s posedením a ohniskom. Z týchto miest sa potom môžete ďalej vybrať do prudšieho kopca na Vyhliadku na kríži. Od jazierok sa tam dostanete za zhruba 10-15 minút.

Teplické serpentíny

O Teplických serpentínach

Teplické serpentíny predstavujú komplex jazierok, ktoré sú prepojené potokom, resp. kanálom. Ten steká svahovitejším terénom a prekonáva viacero prudkých zákrut. Voda je usmernená i niekoľkými drevenými žľabmi. Na niektorých úsekoch stekajúca voda vytvára menšie vodopády. Vďaka prúdiacej vode sa tu vytvorili rôzne travertínové útvary (kopy, kaskády, terasy).

Teplické serpentíny dal pôvodne vybudovať gróf Révay v rokoch 1870 – 1875. Systém fungoval približne do roku 1955. Až obecný úrad v Turčianskej Štiavničke v roku 1999 inicioval obnovu tohto unikátneho miesta.

Obnova miesta sa realizovala za pomoci viacerých organizácií: Program obnovy dediny, Strom života, Klub mladých, či pracovníkov VPP a ďalších ľudí z obce. Obnova bola ukončená v roku 2002.

Vďaka revitalizácií miesta sa do jazierok a pretekajúceho potoka vrátili viaceré vodné živočíchy: kôrovce, krivák obyčajný, skokan hnedý, ropucha, rosnička zelená, rak riečny, pstruh jazerný či salamandra škvrnitá. Teplické serpentíny boli v roku 2008 zaradené medzi Sedem divov Turca.

Teplické serpentíny

Otváracie hodiny a vstupné

Teplické serpentíny sú prístupné po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Teplické serpentíny
 • Obec / Mesto: Turčianska Štiavnička
 • Ulica / Lokalita: Teplické serpentíny
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.07297,19.02194
 • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Jazerá, Kuriozity, Rieky a vodné toky, Vodopády