Fajn výhľady v oblasti Turca predstavuje Vyhliadka na Kríži, ktorú nájdeme južne od obce Turčianska Štiavnička. Miesto leží neďaleko obľúbenej atrakcie – Teplické serpentíny a tak sa vyslovene žiada spojiť návštevu oboch miest do jedného výletu. Túra sem nie je extrémne náročná, no nejaké to stúpanie si aspoň na chvíľu užijete. Z vyhliadky sa vám potom naskytnú pekné pohľady na severnú časť Turca a vrcholky Malej Fatry.

Vyhliadka Na kríži - Veľká Fatra

Ako sa dostať na Vyhliadku na Kríži

Vyhliadka sa nachádza na rozhraní Turčianskej kotliny a pohoria Veľká Fatra na severe Turca. Východiskovým bodom na výlet sem je obec Turčianska Štiavnička, kde sa dá vcelku rýchlo prísť z diaľnice, smerom z Martina.

Na Vyhliadku na Kríži sa môžete vydať priamo z obce Turčianska Štiavnička, prípadne od prameňa, ktorý sa nachádza pri ceste za obcou v smere na Sklabinský Podzmámok. V oboch prípadoch neznačená trasa vedie cez Teplické serpentíny. Jedná sa o sústavu jazierok, prepojených úzkym umelým potôčikom, ktorý na viacerých miestach zdoláva terén prostredníctvom ostrých zákrut.

Na trase okrem jazierok natrafíte i na menšie vodopádiky. Jedná sa o príjemné spestrenie v prvej polovici trasy. Za Teplickými serpentínami ďalej trasa vedie už len do prudšieho kopca. Stúpanie však nie je príliš dlhé a tak sa čochvíľa ocitnete na vyhliadke.

Výstup na Vyhliadku na Kríži z Turčianskej Štiavničky sa dá absolvovať zhruba do 1 hodiny. Prevýšenie je okolo 180 výškových metrov. Ak by ste sa sem vydali od prameňa za obcou, tak ušetríte pár minút času. Výlet je vhodný aj pre deti, ktoré nemajú problémy s kratšími strmejšími úsekmi.

Vyhliadka Na kríži - Veľká Fatra

Na vyhliadke

Vyhliadka na Kríži nie je príliš veľká. Jedná sa o menší, menej zalesnený priestor, na okraji strmého svahu. Miestu z ľavej strany dominuje menšia skala, na ktorej sa nachádza kríž. Okolie vyhliadky je potom porastené zmiešaným lesom. Pod vyhliadkou vyrastajú mladšie ihličnany, takže je možné, že s pribúdajúcimi rokmi budú vo výhľadoch brániť rastúce stromy.

Vyhliadka na Kríži je osadená dreveným výhľadovým panelom. Ten je netradičný tým, že pohoria aj popisy na ňom sú vyrezávané. Miesto má mimochodom vďačnú orientáciu – smerom na sever a tak vám tu cez deň určite nebude vadiť protisvetlo.

Vyhliadka ponúka pekné výhľady na severovýchodnú časť Turčianskej kotliny vrátane viacerých dediniek a na priľahlé kopce Malej Fatry, najmä oblasti Krivánskej Malej Fatry.

Vyhliadka Na kríži - Veľká Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadka na Kríži je prístupná bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadka na Kríži
 • Obec / Mesto: Turčianska Štiavnička
 • Ulica / Lokalita: Vyhliadka na Kríži
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.07122,19.02357
 • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady