Rozhľadňa Nolčovo je jedna z novších rozhľadní, ktoré boli vybudované v posledných rokoch naprieč Turčianskou kotlinou. Nájdeme ju priamo nad obcou Nolčovo na jednom z priľahlých kopcov, neďaleko miestneho cintorína. Lokalita je vcelku vďačná na výhľady. Prísť sem z obce pešo, na bicykli, prípadne autom je pomerne jednoduché a tak miesto vhodne poslúži na krátku zastávku, prípadne medzizastávku, ak prechádzate okolo.

Rozhľadňa Nolčovo

Ako sa dostať k rozhľadni Nolčovo

Rozhľadňa Nolčovo leží na západnom okraji obce Nolčovo. Obec je dobre dostupná zo severu Turca. Okolo prechádza diaľničný úsek smerom na Martin a Vrútky. Prísť sem autom je preto vcelku jednoduché. Obcou prechádza i viacero cyklotrás.

Rozhľadňa samotná je situovaná na kopci za obcou v smere na Konské. Za Nolčovom sa nachádza cintorín, oproti ktorému sa dá zaparkovať auto, keďže je tu väčšia odstavná plocha. Je tu dokonca autobusová zastávka, avšak len s jedným spojom, ktorý chodí raz za deň.

Od cintorína sa potom treba vybrať k vodárenskej budove, ktorú by ste mali vidno už od cesty (je lepšie viditeľná ako rozhľadňa). Rozhľadňa Nolčovo sa nachádza za ňou. Až k rozhľadni sa dostanete po širšej, resp. neskôr vyjazdenej ceste. Okolie môže byť zarastené trávou, výstupová cesta by však mala byť pokosená, alebo minimálne vyjazdená.

Výstup z obce Nolčovo k rozhľadni je nenáročný. V podstate budete musieť zdolať len kopec, čo je pri obci. Ak ste sem prišli autom a parkujete pri cintoríne, výlet je doslova minútovou záležitosťou.

Rozhľadňa Nolčovo

Pri rozhľadni

Rozhľadňa bola vybudovaná na lúčnom kopci, obkolesenom nižšími stromami. Lúka v čase našej návštevy nebola pokosená a tak tu pohyb nebol úplne praktický. Navyše pred tým pršalo, tráva bola mokrá a tak sme sa aj mierne zamočili. Aspoň že príjazdový chodník k rozhľadni bol prechodený.

Rozhľadňa Nolčovo má 1 poschodie, ktoré zároveň slúži ako vyhliadka. Fajn je, že vyhliadka a aj spodné poschodie je kryté strieškou, takže dá sa tu do istej miery ukryť pred dažďom, nie však pred vetrom. Vyhliadka rozhľadne je zabezpečená a osadená lavičkou.

Pod rozhľadňou nájdete stojan na bicykle a ďalšiu lavičku. Rozhľadňa bola osadená mapou zaujímavostí v oblasti Turčianskej kotliny. Nič ďalšie sa potom v jej blízkom okolí nenachádza. My sme si napriek mokrej tráve okolie aspoň trocha pochodili a najviac nás asi zaujal výhľad na obec a okolie z východného okraja lúky.

Rozhľadňa Nolčovo

Vyhliadka

Vyhliadka rozhľadne Nolčovo poskytuje zaujímavé výhľady do okolia. Škoda len, že sú mierne tienené blízkymi stromami a zeleňou. V tomto smere by rozhľadni možno prospelo nejaké to poschodie, ideálne dve poschodia navyše. Každopádne z rozhľadne budete mať dobrý prehľad o blízkom okolí. Dovidíte z tade na viacero obcí a tiež na niektoré kopce Veľkej Fatry a Malej Fatry.

Z rozhľadne je vidno i na tok Váhu pri Nolčove. Nás tiež zaujalo množstvo elektrického vedenia a stožiarov, ktoré sa v okolí nachádzajú. Možno o niečo lepšie výhľady ako z rozhľadne samotnej sú z východného okraja lúky. V týchto miestach sa terén zvažuje do obce. Nie je tu toľko zelene, čo zlepšuje rozhľadnosť.

Rozhľadňa Nolčovo

Tip na výlet – rozhľadne v oblasti Turčianskej kotliny

V Turčianskej kotline za posledné roky vyrástlo viacero rozhľadní:

Nájdeme ich na východnom úpätí Malej Fatry a západnom podhorí Veľkej Fatry. Predstavujú atraktívny tip na výlet autom, či na bicykli. Rozhľadne sa nachádzajú na cyklotrasách a tak vhodne poslúžia ako miesto na oddych. Zväčša ležia na nejakom kopci alebo vyvýšenine a tak poskytujú i pekné výhľady na oblasť Turca a okolité pohoria.

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Nolčovo je prístupná po celý rok bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Nolčovo
 • Obec / Mesto: Nolčovo
 • Ulica / Lokalita: Hradisko
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.10904,19.07160
 • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady