Rozhľadňa na Tŕní je nevysoká rozhľadňa v Turčianskej kotline medzi obcami Turčianske Jaseno a a Horný Kalník. Z miesta sú dobré výhľady do okolia a môžete sa tu poľahky zastaviť autom prípadne na bicykli.

Rozhľadňa na Tŕní

Ako sa dostať k rozhľadní na Tŕní

Rozhľadňa na Tŕní sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny, západne od obce Turčianske Jaseno v smere na Horný Kalník na menšom kopci. Rozhľadňa má dobrú dostupnosť z neďalekého mesta Martin. Prísť sem viete pešo, autom, prípadne na bicykli.

Obľúbený spôsob dopravy v tejto oblasti je bicykel, keďže oblasťou prechádza niekoľko cyklotrás. Na bicykli sem preto viete prísť smerom z Martina, prípadne z cyklotrasy, ktorá prechádza východnou časťou Turčianskej kotliny, až do Turčianskych Teplíc. Po cyklotrasách síce prechádzajú aj autá, no premávka zväčša nie je príliš veľká.

Autom sa dostanete priamo pod rozhľadňu. Tá leží hneď vedľa cesty. Ak by ste sa sem vybrali pešo, tak najideálnejšie je to po asfaltke z obce Turčianske Jaseno. Dá sa to zvládnuť za zhruba 10-15 minút.

Pri rozhľadni

Rozhľadňa na Tŕní leží pri križovatke ciest, ktoré prepájajú obce Turčianske Jaseno, Horný Kalník a Záborie. Je zasadená do agrárnej krajiny v obkolesení rozsiahlych plôch polí s kopcovitejším reliéfom. Najbližšie okolie rozhľadne je vysypané štrkom.

Pri rozhľadni je menšie posedenie, infopanel s mapou regiónu a tiež drevený stojan na bicykle. Pred rozhľadňou je menšia odstavná plocha pre autá, hoci vyslovene parkovisko sa tu nenachádza. Bez problémov sa tu potom viete poprechádzať v okolí rozhľadne, prípadne po okraji miestnych políčok.

Rozhľadňa na Tŕní

Na rozhľadni

Rozhľadňa na Tŕní bola postavená v roku 2012. Dizajnovo pripomína ostatné rozhľadne, vybudované na cyklotrasách v oblasti Turčianskej kotliny. Rozhľadňa je drevená, má jedno poschodie, ktoré zároveň slúži ako vyhliadka. Rozhľadňa je krytá, čo poteší najmä počas dažďa.

Schody na vyhliadku sú z jednej strany zabezpečené zábradlím. Výstup zvládnu aj deti. Len je dobré pred tým skontrolovať jednotlivé stupačky, či nie sú rozhegané. Na zabezpečenú vyhliadku sa zmestí viacero ľudí.

Rozhľadňa na Tŕní

Výhľady

Výhľady z rozhľadne na Tŕní sú asi najväčším lákadlom rozhľadne, aj keď pekné výhľady sú i z miest pod rozhľadňou. Výhľady sú kruhové. Najkrajšie sú najmä smerom do Turčianskej kotliny, na rozsiahle plochy políčok a viacero dediniek v oblasti. Dobre vidno i na vrcholky Lúčanskej Malej Fatry. Čiastočne vidno i na viacero vyčnievajúcich kopcov vo Veľkej Fatre.

Rozhľadňa na Tŕní

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa na Tŕní je prístupná bez obmedzení a poplatkov po celý rok.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa na Tŕní
 • Obec / Mesto: Turčianske Jaseno
 • Ulica / Lokalita: Rozhľadňa na Tŕní
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.03134,18.98194
 • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady