Rozhľadňa na Brotnici je menšia drevená rozhľadňa pri obci Necpaly v Turčianskej kotline, ktorá svojim návštevníkom ponúka pekné výhľady na okolitú krajinu. Prítomnosť rozhľadne ocenia najmä cyklisti, ktorý tade s obľubou prechádzajú po cykloceste. Prídete sem však i bez väčších ťažkostí autom.

Rozhľadňa na Brotnici

Ako sa dostať k rozhľadni na Brotnici

Rozhľadňa na Brotnici leží vo východnej časti Turčianskej kotliny na úpätí pohoria Veľká Fatra. Rozkladá sa na menšom kopci nad obcou Necpaly v smere na Folkušovú. Rozhľadňa je vcelku ľahko dostupná z miest ako Martin, či Turčianske Teplice.

Rozhľadňa neleží priamo na hlavnom dopravnom ťahu, ktorý vedie naprieč Turčianskom kotlinou, ale na okrajovejšej ceste. Tá je našťastie vcelku kvalitná, akurát je tu väčší výskyt cyklistov, takže tade treba prechádzať opatrnejšie, ak sa sem vyberiete autom. Parkovať môžete pred, alebo za rozhľadňou, kde sú zjazdy z cesty.

Rozhľadňa je obľúbenou zastávkou na cyklotúrach v tejto časti Turca. Prísť sem preto na bicykli je určite dobrý nápad. Prechádza tade populárna cyklotrasa spájajúca všetky podhorské obce Veľkej Fatry – od Turčianskych Teplíc, cez Blatnicu, Necpaly, až po Sklabiňu a Turčiansku Štiavničku. Jedinou nevýhodou tejto trasy je, že tade občas prechádzajú autá. Cesta je však o dosť menej vyťažená, ako tá, ktorá vedie stredom Turčianskej kotliny.

Pri rozhľadni

Rozhľadňa na Brotnici leží vedľa hlavnej cesty v upravenom areále. Okrem samotnej rozhľadne tu bol postavený i dvojkríž a najnovšie i hojdačka a výhľadový rám, pred ktorým si môžete spraviť fotografiu. Samozrejmosťou sú lavičky i stolík, drevený stojan na bicykle, odpadkové koše a tiež zopár informačných panelov. Z nich sa dozviete o viacerých zaujímavostiach v tejto oblasti a tiež nejaké povesti o turčianskych hradoch.

Okolie rozhľadne má kopčekový charakter, povrch je zväčša trávnatý. Keď sú trávy nižšie tak sa dá vďačne pohybovať v širšom okolí, čo odporúčame, keďže miesto je vďačne na pekné výhľady smerom do Turčianskej kotliny a na priľahlé kopce.

Rozhľadňa na Brotnici

Na rozhľadni

Rozhľadňa na Brotnici nie je príliš veľká, meria len 8 metrov. Má jedno poschodie, ktoré zároveň predstavuje vyhliadku. Dostanete sa na ňu po rebríkových schodoch, zabezpečených z jednej strany zábradlím. Výstup po nich je vhodný aj pre deti.

Napriek tomu, že rozhľadňa je vcelku malá, jej vyhliadka je priestorná a zmestí sa tu viacero ľudí. Vyhliadka je krytá strieškou, čo poteší najmä ak prší, prípadne „praží“ slnko.

Rozhľadňa na Brotnici

Výhľady z rozhľadne

Rozhľadňa na Brotnici ponúka naozaj pekné výhľady. Tie sú povedzme o pár percent lepšie, ako keby že stojíte na zemi. Predsa len aj tých pár výškových metrov navyše tu spraví svoje. Výhľady sú kruhové. Najviac zaujme pohľad do Turčianskej kotliny a k obci Necpaly.

V diali potom dobre vidno na veľkú časť Lúčanskej Malej Fatry a na pohorie Žiar. Z opačnej strany zas uvidíte kopce Veľkej Fatry, no keďže sa nachádzate v jej podhorí, dobrý výhľad je len na niekoľko najbližších kopcov.

Rozhľadňa na Brotnici

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa na Brotnici je prístupná po celý rok bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa na Brotnici
 • Obec / Mesto: Necpaly
 • Ulica / Lokalita: Rozhľadňa na Brotnici
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.97994,18.96466
 • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady