Stratený budzogáň, niekde uvádzaný aj ako Zbyňovský budzogáň je nevšedný prírodný výtvor v podobe skaly, ktorá pripomína budzogáň (kyjak), či zovretú päsť. Lokalitu nájdeme v Súľovských vrchoch, neďaleko obce Zbyňov pri Rajeckých Tepliciach. Z týchto miest si sem môžete spraviť pekný výlet, pokojne i pre celú rodinu.
Poloha
Stratený budzogáň sa nachádza v Žilinskom kraji v okrese Bytča, medzi obcami Zbyňov a Súľov-Hradná. Geomorfologicky leží Súľovských vrchoch, konkrétne v podcelku Súľovské skaly. Neďaleko sa nachádzajú mestá ako Rajec a Rajecké Teplice, severnejšie je to potom mesto Žilina. Prísť sem preto z oblasti severného Považia nie je až taký problém. Zo Žiliny sa napríklad do Zbyňova dá dopraviť autom za zhruba 30 minút, čo je fajn, ak tade napríklad prechádzate po diaľnici.
Z kade sa vybrať k Stratenému budzogáňu
Výlet k Stratenému budzogáňu môžete zahájiť z rôznych lokalít. Núkajú sa miesta ako Rajec, Rajecké Teplice, či z opačnej strany pohoria obce Súľov-Hradná. Najbližšie k budzogáňu je to však z obce Zbyňov. V ostatných prípadoch je totiž trasa dlhšia minimálne o 20 – 30 minút. My sme výlet k Stratenému budzogáňu absolvovali z okraja obce Zbyňov a tak sa budeme primárne venovať tejto trase.
Trasa z obce Zbyňov k Stratenému budzogáňu
K Stratenému budzogáňu sa zo Zbyňova môžete vybrať po kombinácii žltej turistickej značky a náučného chodníka. Výlet môžete zahájiť priamo v obci, prípadne z jej okraja. My sme zaparkovali auto na konci dediny za poslednými budovami, pri okraji užšieho pása lesa. Tu sme sa napojili na žltú turistickú značku, ktorá nás neskôr po okraji lúky priviedla opäť do lesa, kde sme sa už narazili na náučný chodník, ktorým sme sa dostali až k Stratenému budzogáňu. Žltá trasa na Stratený budzogáň nevedie a preto je dôležité nasledovať náučný chodník, hneď ako to bude možné.
Trasa náučným chodníkom bola doplnená o niekoľko tabúľ s rozprávkovými textami. Navigáciu k budzogáňu uľahčovali i nápisy na stromoch. Miesto sme preto našli bez väčších ťažkostí. Trasa prechádzala zväčša po lesnom chodníku, ktorý bol v spodných častiach širší, no ako sme sa približovali k budzogáňu tak sa postupne zužoval. Stále však bol dobre priechodný.
Náročnosť
Výlet k Stratenému budzogáňu z obce Zbyňov nám zabral približne hodinu. Ak sa však neponáhľate, prípadne vyrážate z centra obce, počítajte so zhruba 1,5 hodinovým výstupom. Technicky trasa nie je náročná. Cesty sú tu dobre schodné, možno azda po daždi môžu byť viac rozblatené. Výšľap je zväčša do kopca. Najstrmší je potom úsek v závere trasy. Zo Zbyňova nastúpate zhruba 350 výškových metrov. Výlet je vhodný aj pre akčnejšie deti, keďže nejaké „nástrahy“ sme si po ceste nevšimli. Maximálne ich tak môže potrápiť záverečný strmejší úsek. Je však dobré, aby mali aspoň akú-takú kondíciu, na zhruba 2,5 – 3 hodinový výlet tam i späť.
Pri Stratenom budzogáni
Stratený budzogáň predstavuje bizarne tvarovanú skalu, ktorá je v spodnej časti výrazne úzka, naopak vrchná časť je značne objemná. Skala tak pripomína kyjak, hríb, alebo zovretú päsť. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Vrchol budzogáňa je čiastočne porastený vegetáciou machmi.
Pri budzogáni sme našli nanosené drevo a jedno ohnisko. Nachádza sa tu i smerovník. Ak si chcete obzrieť budzogáň z výšky, vybehnite si na protiľahlú skalu, z ktorej sú na budzogáň výborné výhľady. Skvelé výhľady sú aj na jeho okolie a okolité kopce.
Zaujímavosti o budzogáni
Výška budzogáňa je okolo 14, resp. 12 metrov (v závislosti od zdroja). Skalný útvar vznikol v dôsledku erózie vody a vetra. Samotná skala je budovaná nerovnorodými horninami – zlepencami a brekciami. Menej súdržný materiál zo stmelených veľkých okruhliakov v spodnej časti skaly zvetráva rýchlejšie ako nadložná pevnejšia skala. Na úzkej nožičke preto leží obrovský kompaktný guľovitý balvan.
Otváracie hodiny a vstupné
Stratený budzogáň je prístupný počas celého roka bez obmedzení, za vstup sa neplatí.