Vyhliadková veža Zákamenné je dobre dostupná rozhľadňa na Orave, nachádzajúca sa na rozložitom trávnatom kopci s názvom Mravčiakov vrch pri obci Zákamenné. Predstavuje skvelý tip na krátky peší výlet pre celú rodinu, prípadne sa tu môžete zastaviť na bicykli, alebo v zime na bežkách.

Vyhliadková veža Zákamenné

Poloha

Vyhliadková veža Zákamenné sa nachádza severozápadne od obce Zákamenné na Mravčiakovom vrchu v Podbeskydskej vrchovine v nadmorskej výške približne 835 metrov . Z obce je rozhľadňa ľahko dostupná, no samotná obec Zákamenné je v rámci Slovenska nie príliš ideálne situovaná. Nenachádzajú sa tu žiadne hlavné dopravné ťahy, cez obec Zákamenné však prechádza cesta, ktorá spája Oravu s Kysucami, takže prísť sem z týchto regiónov je o niečo jednoduchšie.

Trasa zo Zákamenného k vyhliadkovej veži

K rozhľadni sa najrýchlejšie dostanete z obce Zákamenné, napríklad od miestneho kostola (Kostol nanebovzatia Panny Márie), prípadne od neďalekej kalvárie. Ideálne je však začať od kostola, keďže je tu viacero parkovacích miest, či už pred ním, alebo za ním, pri cintoríne. Samozrejme nie je problém sa k rozhľadni vydať i z centra obce, budete však musieť zdolať strmejšie uličky.

Od kostola vedie k rozhľadni náučný chodník, prípadne zelená turistická trasa, ktorá prechádza poniže kostola. Počas výstupu narazíte na menšiu kalváriu, situovanú v drobnom lesíku. Okrem kaplniek, kostolíka s vonkajším oltárom tu môžete obdivovať i pekné výhľady smerom k obci z rozľahlej lúky.

Na konci kalvárie je smerovník s názvom „Kalvária“, ktorý vás nasmeruje k rozhľadni. Je to z tade zhruba 1 km. Krátkou prechádzkou po piesčitej, prašnej ceste sa po chvíli dostanete na rozľahlý odlesnený kopček na ktorom sa týči samotná rozhľadňa. Výlet zo Zákamenného k rozhľadni netrvá dlho. Zvládnuť by ste to mali približne za 30 – 45 minút. Samozrejme, ak sa zdržíte na kalvárii, pripočítajte nejaké tie minúty navyše.

Vyhliadková veža Zákamenné

Náročnosť

Výlet na rozhľadňu Zákamenné z obce predstavuje ľahký typ výletu, vhodný aj pre malé deti, či starších ľudí. Trasa prechádza dobre vyšľapaným, širokým chodníkom, resp. cestou bez technických pasáží. Strmejší úsek je tu len jeden v dĺžke pár desiatok metrov, ináč je výstup pohodový do mierneho kopca.

Vyhliadková veža Zákamenné

Pri vyhliadkovej veži

Vyhliadková veža sa rozkladá opustená na šírej lúke Mravčiakovho vrchu. Súčasťou rozhľadne je menší drevený altánok so strieškou a hojdačkou. Pri rozhľadni vlaje vlajka obce Zákamenné a prekvapila nás tu prítomnosť kompresora na bicykle, napájaného solárnym panelom. Je to fajn vychytávka najmä pre všetkých okoloidúcich cyklistov, čo majú mäkké kolesá. Či však kompresor funguje sme neskúšali, keďže sme došli pešo.

Pred rozhľadňou Zákamenné ešte natrafíte na infopanel s mapou, kde sa dočítate niečo o obci Zákamenné. Je tu tiež lavička s akýmsi vyrezávaným stĺpom. Našli sme tu tiež ohnisko a smetný kôš.

Vyhliadková veža Zákamenné

Vyhliadková veža

Rozhľadňa samotná je drevenej konštrukcie s výškou približne 15 – 16 metrov. Postavená bola v roku 2017 v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Poľska a Slovenska. Rozhľadňa ma 4 poschodia, kde najvrchnejšie je kryté drevenou strechou. Na prízemí rozhľadne sa nachádza drevená lavička so stolíkom.

Vyhliadka na vrchnom poschodí je osadená dreveným zábradlím a ponúka výhľady na všetky svetové strany. Výstup na ňu vedie po drevených schodoch rebríkovitého typu. Výstup po nich je bezproblémový.

Vyhliadková veža Zákamenné

Výhľady

Výhľady z rozhľadne sú panoramatické, avšak mierne „vzdialené“. Pre čo najlepší zážitok z nich si odporúčame so sebou pribaliť ďalekohľad, prípadne teleobjektív. Zväčša totiž uvidíte na okolitú rozsiahlu lúku a to najzaujímavejšie sa odohráva až v diali.

Z rozhľadne uvidíte pomerne rozsiahlu časť miestneho regiónu. Dovidíte na viacero pahorkov Podbeskydskej vrchoviny, vzdialenejšie potom smerom k Západným Tatrám, či v vrcholom ako sú Babia hora, či Pilsko v Oravských Beskydoch. Pri pohľade smerom na juh uvidíte tiež na severnú časť Oravskej Magury.

Vyhliadková veža Zákamenné

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadková veža Zákamenné je prístupná po celý rok, bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie v obci.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadková veža Zákamenné
 • Obec / Mesto: Zákamenné
 • Ulica / Lokalita: Mravčiakov vrch
 • Okres: Námestovo
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.39915,19.27971
 • Geomorfologický celok: Podbeskydská vrchovina
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady