Jedno z najlepších výhľadových miest v Bratislave je bezpochyby vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, vybudovaná na vrchole bývalej raketovej základne. Vďaka prítomnosti rozhľadne sa z miesta stala jedna z najpopulárnejších turistických atraktívít v rámci Bratislavy. Niet sa čo čudovať, keďže výhľady z rozhľadne skutočne stoja za to.

K rozhľadni Devínska Kobyla je dobrý prístup z Dúbravskej hlavice nad Dúbravkou. Dá sa sem prísť autom a z tade to je potom už len 30-45 min. peši po asfaltke. Dokáže tu však byť riadny nátresk, keďže tu nebolo vybudované parkovisko a tak autá parkujú po oboch stranách prístupovej cesty. Na rozhľadňu si môžete vybehnúť i v zime a dole potom zjazdiť na sánkach, či boboch. Je to obľúbená aktivita rodín s deťmi, teda ak je sneh. Stretnúť sa tu dá i množstvo bežkárov. K rozhľadni sa tak isto dá prísť na bicykli. Dole je potom fantastický zjazd. Akurát si treba dávať pozor na ľudí, najmä deti, keďže pri zjazde sa dajú nabrať fakt vysoké rýchlosti.

Samotná rozhľadňa na Devínskej Kobyle zaujme svojim špecifickým tvarom, ktorý pripomína modlivku. Rozhľadňa je mohutnej, kovovej konštrukcie a aj počas väčšieho náporu turistov je relatívne stabilná. Má viacero poschodí, z ktorých sú panoramatické výhľady na južnú čas Malých Karpát a Záhorskej nížiny. Dobre vidno i smerom do Rakúska, na rieku Moravu, prípadne smerom do centra Bratislavy. Ideálne je priniesť si sem ďalekohľad.

Pod rozhľadňou sa nachádza niekoľko lavičiek, takže v prípade núdze si tu môžete po výstupe posedieť. Počas voľných dní sa tu zvykne kumulovať vysoký počet turistov. Je dobre s tým počítať, aby ste potom neboli prekvapení, že je problém dostať sa na jednotlivé vyhliadkové plošiny rozhľadne. Za ostatných okolností tu však býva vcelku pokoj. Okrem vyhliadkovej veže odporúčame popozerať si niektoré časti raketovej základne, prípadne neďalekú vyhliadku kúsok pod rozhľadňou. Bol tu vybudovaný altánok. Počas výstupu, či zostupu ešte môžete navštíviť lokalitu Biele skaly, kde sú zaujímavé totemy a niekoľko ohnísk.

vyhliadkova veza devinska kobyla 200725 19 57 P2870587

Náročnosť

Výstup k rozhľadni na Devínskej Kobyle dá trocha zabrať, keďže leží na najvyššom vrchole Bratislavy. Platí to najmä ak vyrážate z Devína, prípadne Devínskej Novej Vsi. V prípade, že sa sem vyberiete z Dúbravskej hlavice, výstup si o niečo zjednodušíte. Avšak stále budete šľapať do kopca. Trasa našťastie vedie celý čas po asfaltke, takže v tomto smere je výstup jednoduchší. Na rozhľadňu chodia bežne rodiny s malými deťmi, no niektoré môžu mať z rozhľadne rešpekt. Pod nohami máte mrežovanú konštrukciu, cez ktorú vidno až na zem. Nie je to pohľad pre každého. V lete si tak isto dávajte pozor na komáre, dokážu tu byť mimoriadne otravné.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadková veža Devínska Kobyla
 • Obec / Mesto: Bratislava
 • Ulica / Lokalita: Devín
 • PSČ: 84110
 • Okres: Bratislava
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.1893, 16.9955
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady