Vrchol Devínskej Kobyly patrí medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta v rámci Bratislavy. Lokalita vrcholu a jeho blízkeho okolia je nabitá množstvom zaujímavostí, vrátane populárnej vyhliadkovej veže, či zabudnutej raketovej základne. Prísť na Devínsku Kobylu je jednoducho povinná jazda v rámci turistických výletov v oblasti Bratislavy.
Ako sa dostať na Devínsku Kobylu
Na vrchol Devínskej Kobyly vedie viacero turistických značiek. Výstup sem si tak môžete naplánovať z viacerých okolitých mestských častí Bratislavy – z Devína, Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, prípadne aj z Karlovej Vsi (jedná sa však o najdlhší výstupový variant).
Vzhľadom na to, že je miesto popretkávané množstvom turistických značiek, budeme sa primárne venovať najmä výstupovej trase z Dúbravskej hlavice z okraja Dúbravky. Výstup z tohto miesta je totiž najrýchlejší a najjednoduchší, keďže je vedený po asfaltke. Je preto vhodný aj pre malé deti.
Ak si však chcete užiť v danej oblasti náročnejšiu turistiku, odporúčame prísť sem z Devínskej Novej Vsi z oblasti Sandbergu. Po ceste si tak užijete viacero prírodných atraktivít, vrátane niekoľkých výhľadových miest. Dobrou alternatívou je tiež výlet z Devína v prípade, že chcete návštevu Devínskej Kobyly spojiť s prehliadkou hradu Devín.
Trasa z Dúbravskej hlavice na Devínsku Kobylu
Tento výstupový variant je najpraktickejší pre všetkých, čo nemajú veľa času na poriadnu turistiku, prípadne majú malé deti, alebo majú horšiu kondíciou. Dopredu vás však chceme upozorniť, že napriek tomu, že samotná trasa z Dúbravskej hlavice na Devínsku Kobylu je technicky nenáročná, je vedená do kopca s prevýšením cca 170 výškových metrov.
Výlet z Dúbravskej hlavice na Devínsku Kobylu môžete absolvovať pohodlne na bicykli, či dokonca s detským kočiarom (ak vám nevadí jeho tlačenie do kopca). V zime sme si tu všimli viacero bežkárov. Populárny je tiež zjazd na boboch, či sánkach z Devínskej Kobyly. Môže to však byť i menší „masaker“, najmä ak sa nevyhnete nejakému turistovi.
Na Dúbravskú hlavicu potom viete prísť autom z Dúbravky po strmejšej ceste, napríklad od miestneho kostola pri ktorom sa nachádza Lidl. Parkovanie na Dúbravskej hlavici funguje tak, že auto sa zvykne nechať odparkované na okraji cesty. Parkovať sa dá až po závoru so zákazom vstupu.
Výstupová trasa z Dúbravskej hlavice na vrchol Devínskej Kobyly je potom jednoduchá stačí ísť rovno po asfaltke (žltá turistická značka), ktorá vás v podstate privedie až priamo na vrchol. Akurát v oblasti raketovej základne si budete môcť zvoliť, či na vrchol prídete zo západnej, alebo východnej strany. Samotný vrchol sa potom nachádza v miestach, kde bola vybudovaná rozhľadňa. Výstup na Devínsku Kobylu z Dúbravskej hlavice sa dá absolvovať za približne 30 – 40 minút.
Vrchol Devínskej Kobyly
Samotný vrchol Devínskej Kobyly predstavuje odlesnenú plošinu, na ktorej bola vybudovaná dizajnovo atraktívna vyhliadková veža. V jej okolí sa nachádza i niekoľko posedení a stolíkov. Poniže vyhliadkovej veže je potom vysielač. Počas záverečného výstupu ste si dozaista všimli viacero schátraných budov niekdajšej raketovej základne.
Kúsok pod vrcholom sa potom nachádza ešte je jedno vyhliadkové miesto, ktoré v súčasnosti už mierne zarastá a tak výhľady z tade nie sú až také zaujímavé, ako tomu bolo povedzme pred 10 -15 rokmi. Miesto poznáte podľa vybudovaného altánku.
Pod vrcholom Devínskej Kobyly okrem vyššie spomínaných miest môžete navštíviť miesto s názvom Biele skaly. Jedná sa o trampskú lokalitu s možnosťami na opekanie. Nachádza sa tu viacero totemov, či tváre vyryté do skaly.
Vyhliadková veža Devínska Kobyla
V súčasnosti sa jedná azda o najvýraznejšiu dominantu vrcholu Devínskej Kobyly. Rozhľadňa sa svojim vzhľadom odlišuje od ostatných rozhľadní na Slovensku. Táto pomerne masívna rozhľadňa ponúka mimoriadne atraktívne výhľady na okolie. Spoznáte z tade netradičnú, kopcovitejšiu a zalesnenejšiu tvár Bratislavy. Výhľady sú tiež smerom do Rakúska, na oblasť v okolí sútoku Dunaja a Moravy. Zaujme i pohľad do Borskej nížiny.
Protilietadlová raketová základňa
Raketová základňa na Devínskej Kobyle bola postavená medzi roku 1979 a 1983. Od roku 1983 tu sídlil 6. protilietadlový raketový oddiel. Slúžil tu až do roku 1997, keď základňa stratila svoje opodstatnenie. Od vtedy miesto a najmä jej budovy chátrajú. Ešte nedávno sa dalo do väčšiny budov a objektov vojsť. Bol v nich však zväčša len neporiadok a odpadky. Podobne je tomu aj teraz, hoci do niektorých objektov sa už vojsť nedá. Základňa je pomerne rozsiahla, takže dá sa po nej ponevierať istý čas. Kedysi bola súčasťou raketovej základne i menšia vyhliadková veža, ktorá však bola zbúraná a nahradená súčasnou rozhľadňou.
Bývalá turistická chata na Devínskej Kobyle
V minulosti sa neďaleko vrcholu nachádzala turistická chata z roku 1919, ktorá slúžila bratislavským turistom. V roku 1947 bola na rovnakom mieste postavená nová turistická chata, ktorá však neskôr vyhorela. V súčasnosti po nej ostali len základy. Miesto bolo kedysi atraktívne i svojimi výhľadmi, no kvôli pribúdajúcej vegetácii si z tade výhľadov až tak veľa neužijete. Bol tu však aspoň vybudovaný prístrešok so stolíkom a posedením.
Otváracie hodiny a vstupné
Vrch Devínska Kobyla je prístupný bez obmedzení a poplatkov.