Velestúr je vrchol v Kremnických vrchoch, nachádzajúci sa na jednom z hrebeňov v oblasti lyžiarskeho strediska Skalka pri Kremnici. Na Velestúre sa nachádza mýtmi opradená skala, kde si možno všimnúť nápis o ktorom sa vedú rôzne polemiky. Vrchol je dobre dostupný z lyžiarskeho strediska a tak si sem môžete spraviť ľahký turistický výlet, prípadne výlet na bežkách v zime.

Velestúr - Kremnické vrchy

Poloha

Vrch Velestúr nájdeme vo východnej časti Kremnických vrchov na hrebeni, ktorý prepája viacero zaujímavých vrcholov. Neďaleko Velestúra sa nachádzajú 2 lyžiarske strediska – Skalka, smerom od Kremnice a Králiky, smerom z Banskej Bystrice. Z obidvoch lokalít je možné sem podstúpiť výlet.

V rámci Slovenska je lokalita nie až tak zle situovaná, keďže z diaľnice sa do východiskových bodov dostanete relatívne rýchlo. Ak by ste išli zo Skalky, tak je to zhruba 30 minút jazdy autom od diaľnice pri meste Žiar nad Hronom. Z Banskej Bystrice sa zas do lyžiarskeho strediska Králiky dostanete za cca 15-20 minút.

Velestúr - Kremnické vrchy

Z kade vyraziť na Velestúr

Možností ako sa na Velestúr dostať je viacero, keďže okolo miesta prechádza množstvo turistických chodníkov, či už smerom z Kremnice alebo Banskej Bystrice. Najrýchlejší variant je od lyžiarskeho strediska Skalka, kde sa skoro až na hrebeň, vedúci k Velestúru dostanete autom. Nebudete musieť tak prekonávať príliš veľké prevýšenie. Výlet sa dá zvládnuť za zhruba 1,5 hodiny.

Na Velestúr môžete vyraziť aj z lyžiarskeho strediska Králiky. Budete však musieť podstúpiť 50 – 60 minútový strmý výstup na hlavný hrebeň, do Bystrického resp. Králického sedla. Počítajte preto so zhruba 2 hodinovým výstupom.

Ostatné trasy vedúce z Kremnice, Banskej Bystrice, prípadne z Malachova a Horných Pršan sú o dosť dlhšie a preto predstavujú turistiku minimálne na pol dňa, ak nie na celý deň. My sa v článku budeme venovať výstupu zo Skalky, keďže sa jedná o najjednoduchší výstupový variant.

Velestúr - Kremnické vrchy

Trasa zo Skalky pri Kremnici na Velestúr

Výstup na Velestúr zo Skalky môžete zahájiť z miestneho rozsiahlejšieho parkoviska, ktoré počas zimy môže byť značne preplnené. Z parkoviska sa potrebujete dostať na hrebeň, po ktorom sa dostanete na Velestúr. Ideálne je sa vybrať okolo vysokého vysielača po modrej turistickej značke, hoci viete si spraviť aj menšiu zachádzku a na hrebeň vyjsť po červenej značke cez vrchol Skalka, ktorý predstavuje zároveň konečnú časť lyžiarskeho strediska a miestnej zjazdovky.

Ak už budete na hrebeni, stačí sa držať červenej značky, ktorá vás privedie až na Velestúr. Možností, kde by ste náhodou zle odbočili nie je veľa. Turistické trasy totiž križujú hrebeň len v oblasti Bystrického sedla a Králického sedla. Do týchto miest sa napríklad dostanete z lyžiarskeho strediska Králiky.

Chodník je na hrebeni dobre schodný, budete prechádzať po zvlnitejšom teréne a tak pôjdete raz hore a raz dole. Stúpania tu našťastie nie sú extrémne dlhé. Po ceste narazíte na niekoľko prístreškov. Bájna skala na Velestúre sa potom nachádza priamo pri turistickej značke. Výstup z parkoviska na Skalke na Velestúr sa dá zvládnuť za zhruba 1,5 – 2 hodiny (ak by ste si robili viacero prestávok po ceste). Nastúpate pri tom približne 270 výškových metrov.

Velestúr - Kremnické vrchy

Náročnosť výstupu zo Skalky na Velestúr

Náročnosť výstupu zo Skalky na Velestúr nie je veľká. Pre bežného turistu bude predstavovať ľahšiu formu výletu. Ak nemáte kondíciu, tak sa možno zapotíte v kratších stúpaniach, ktoré sa na trase vyskytujú. Trasa je technicky nenáročná. Chodník je dobre priechodný. Výlet je vhodný aj pre deti. Trasa tam aj späť zaberie cca 3-4 hodiny, takže je dobré na to deti pripraviť. Tu ešte treba podotknúť, že trasa je zvlnená a tak nie je príliš veľký výškový rozdiel v tom či na Velestúr vychádzate, alebo z neho zostupujete.

Velestúr - Kremnické vrchy

Na Velestúre

Vrchol Velestúra je celý zalesnený. Výhľady tu teda neočakávajte. Ľudia sem však kvôli výhľadom nechodia a jednoznačne najväčším lákadlom sú nápisy na miestnej skale. Tá sa nachádza priamo pri turistickom chodníku a tak by ste ju nemali minúť. Nápisy na skale by ste mali nájsť vcelku rýchlo, my sme ich našli hneď.

Skala sama o sebe je vcelku pozoruhodná. Pôsobí ako by pozostávala z mnohých kamenných blokov, ktoré majú zaujímavú štruktúru. Bloky sú horizontálne vrstvené s viacerými puklinami. Dosť nám to pripomínalo skaly v pohorí Vtáčnik. Skalu si potom môžete obísť z viacerých strán. Dá sa na ňu dokonca vyjsť, keďže nie je príliš vysoká. Výhľady z nej si však neužijete.

Velestúr - Kremnické vrchy

Tajomný nápis

Na skale Velestúra je vyrytý tajomný nápis a viacero dohadov o tom, ako vznikol. Spomenúť môžeme napríklad teórie o tom, že ide o runové písmo. Zrejme sú však nepravdivé, keďže neboli ničím podložené. Ďalšia teória je, že písmo nie sú runy, ale staroslovanské znaky nájdené napríklad aj na Morave a Balkáne. Nápis na Velestúre mal znieť takto: „Prichádzajúci Silian od severu zbúral Kremnicu a Turiec a všetky hradiská v roku dvestoosemdesiat po Turícach.“ Nápis preložil moravský historik Antonín Horák. Pre lepšiu analýzu písma a ukončenie dohadov o jeho vzniku by však bol potrebný vykonať na tomto mieste archeologický výskum.

Velestúr - Kremnické vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Velestúr je celoročne prístupný bez obmedzení a bez poplatkov za vstup. Parkovisko na Skalke je však spoplatnené (4€ na celý deň).

Velestúr - Kremnické vrchy

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Velestúr
 • Obec / Mesto: Kremnica
 • Ulica / Lokalita: Velestúr
 • Okres: Žiar nad Hronom
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.70867,19.00371
 • Geomorfologický celok: Kremnické vrchy
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, História
 • Kategórie: Kuriozity, Skaly, Vrchy a kopce