Atraktívny tip na výlet neďaleko Nitry predstavuje Vyhliadková veža na Hôrke nad obcou Podhorany. Rozhľadňa ponúka zaujímavé výhľady, navyše je dobre dostupná z obce. V jej tesnej blízkosti sa nachádza altánok, hojdačky a gril. V tomto smere je Vyhliadková veža na Hôrke vďačným miestom, kde môžete vziať i deti a stráviť tu s nimi pekné chvíle. Rozhľadňa bola postavená na mieste, kde medzi rokmi 1940 – 1960 stála iná vyhliadková veža. Ta súčasná bola do užívania daná dňa 24.9.2011 a posvätená miestnym farárom.

Vyhliadková veža na Hôrke - Podhorany

K rozhľadni na Hôrke vás privedie modrá turistická značka priamo z obce Podhorany, kde môžete nechať zaparkované auto, ak ste prišli ním. V závislosti od toho z ktorej časti obce sa sem vyberiete, by mal výstup trvať približne 15-30 minút. Väčšina trasy, ak nerátame samotnú obec vedie pomedzi nevysoké stromy a kriaky. Chodník je tu však dobre vychodený. Výstup je prevažne do kopca, netrvá však dlho. Čím viac sa budete blížiť k rozhľadni, tým viac sa budú odkrývať aj nejaké tie výhľady. Kúsok pod rozhľadňou je odlesnená lúka so zaujímavými pohľadmi na časť Zoborských vrchov v pohorí Tribeč. V týchto miestach si dozaista všimnete poľovnícky posed. Z tade je to potom k rozhľadni už len pár minút pešo.

Vyhliadková veža na Hôrke sa nachádza na rovnakomennom vrchole. Ten predstavuje prevažne odlesnenú, trávnatú plošinu, ktorá je pomerne široká. Okrem rozhľadne tu narazíte na kryté posedenie a tiež niekoľko stolíkov a stoličiek. Tie však prekryté nie sú a tak sú už mierne zhrdzavené. Svoj účel však dokážu splniť. Vybudovaný tu bol i gril, takže pokojne si sem môžete prísť opekať. Rošt grilu je pokrivený no zrejme použiteľný. Na vrchole Hôrky tiež nájdete hojdačky pre deti a drevený totem.

Samotná rozhľadňa v tvare ihlanu je drevenej konštrukcie s kovovým rebríkom a zábradlím. Prekvapivo sa ani moc nekýve ak je tu menej ľudí. Jej vyhliadková plošina je neveľká, pre maximálne 5 ľudí. Ak si však nechcete zavadzať a mať pohodlie, tak je dobre počet osôb na vrchole obmedziť na 3. Pri výstupe sme sa buchli o kovovú konštrukciu, ktorá vedie cez miesto, kde sa vychádza z rebríka. Niečo také sme tu neočakávali. Na druhej strane to však o niečo zvyšuje bezpečnosť na vyhliadkovej plošine. Na vyhliadkovej plošine bola osadená lavička, takže sa tu dá i posediačky vychutnávať výhľady.

Čo sa týka výhľadov, tak tie sú 360 stupňové. Máte tu veľmi dobrý výhľad na Zoborské vrchy, ktoré predstavujú juhozápadnú časť pohoria Tribeč. Tak isto tu máte ako na dlani severnú časť Podunajskej pahorkatiny vrátane obce Podhorany. Ak nie je príliš sparno, dovidíte i na východnú časť Považského Inovca. Výhľady si mimochodom môžete vychutnať i z lavičky, ktorá je neďaleko rozhľadne. Je orientovaná smerom na obec a výhľady sú tu naozaj vzdušné. Oplatí sa tu chvíľu posedieť. Istým spôsobom je to dobrá romantika :).

Vyhliadková veža na Hôrke - Podhorany

Náročnosť

Vyhliadková veža Hôrka je atraktivita vhodná pre všetky vekové kategórie, azda s výnimkou ľudí čo trpia pohybovými problémami. Pokojne sem môžete zobrať i menšie deti. Trasa je nenáročná. Mali by ju bez ťažkostí zvládnuť ľudia, či deti, čo na turistiku nechodia. Výstup totiž trvá len pár desiatok minút z obce. Samotná vyhliadka je pomerne dobre zabezpečená i keď je neveľká. Výstup na rozhľadňu je po rebríku so zábradlím, ktorý ma vcelku široké stupačky, čo je fajn pre menšie deti. Treba však dávať pozor aby v týchto miestach neprepadli cez zábradlie, keďže trubková konštrukcia zábradlia rebríka má široké medzery. Inak je pohyb po rozhľadni a jej okolí bezproblémový. V prípade že sa sem vydáte po daždi, môže byť výstupový chodník mierne zablatený.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadková veža na Hôrke
 • Obec / Mesto: Podhorany
 • Ulica / Lokalita: Hôrka
 • Okres: Nitra
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.37101, 18.1225
 • Geomorfologický celok: Tribeč
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Voľnočasové lokality, Výhľady