Kultúrna pamiatka Dražovský kostolík (Kostol svätého Michala archanjela) je jeden z najstarších kostolov na Slovensku. Pochádza z prvej polovice 11. storočia. Nachádza sa nad obcou Dražovce, čo je jedna z mestských častí Nitry. Kostolík okrem svojej historickej hodnoty a spirituálnej funkcie tiež poteší turistov, vzhľadom na to, že z jeho okolia sú veľmi dobré výhľady. Návštevu Dražovského kostolíka tiež uľahčuje pomerne dobrá dostupnosť.

Dražovský kostolík - Kostol svätého Michala archanjela

Dražovský kostolík, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi bol postavený z lomového kameňa, pravdepodobne v prvej polovici 11. storočia, s následnými úpravami v 12. a 13. storočí. Románska stavba zaujme najmä svojim jednoduchým tvarom. Kostol má obdĺžnikovú loď, polkruhovú apsidu a malé románske okienka. V minulosti sa tu našlo 55 hrobov, v ktorých boli rôzne mince, ozdoby a súčasti odevu. Kostol bol v 90. rokoch opäť rekonštruovaný. V súčasnosti je kostol najmä turistickou atrakciou. Omše sa tu konajú výnimočne, zväčša iba na sviatok sv. Michala (29.9.). Príležitostne tu bývajú sobášne sv. omše.

Kostol sa nachádza na rozľahlejšej odlesnenej plošine v najzápadnejšej časti pohoria Tribeč v Zoborských vrchoch. Dražovský kostolík vidno z viacerých smerov, ak prechádzate okolo Dražoviec. Pod ním je niekoľko desiatok metrov vysoký skalný zráz. Aj vďaka tomu celá lokalita pôsobí veľmi fotogenickým dojmom. Areál okolo kostola je dobre priechodný. Často tu nájdete ľudí len tak posedávať na nevysokej trávičke, prípadne na okraji zrázu. Škoda len, že tu nebolo vybudovaných aspoň zopár lavičiek, že by na nich mohli zrelaxovať i starší ľudia.

Okolie Dražovského kostolíka ponúka viacero vyhliadkových miest s viac ako polkruhovými výhľadmi. Nedovidieť akurát na sever, kde vo výhľadoch bráni les, nachádzajúci sa kúsok za kostolom. Najlepšie výhľady sú z okrajov skalného zrázu. Výhľady sú prevažne na rovinatý terén Podunajskej pahorkatiny. Dobre vidno severozápadnú časť Nitry. Nie je však problém dovidieť i ďalej do mesta. Je však dobré si pribaliť ďalekohľad. Tak isto si možno severozápadným smerom všimnúť kontúry pohoria Považský Inovec. Ak máte šťastie na počasie a čistý vzduch, vidieť až do Malých Karpát. Orientácia miesta prevažne na juh spôsobuje počas sparných dní nepríjemný opar, ktoré výhľady mierne znepríjemňujú. Na druhej strane, si tu však môžete užiť veľmi pekné západy slnka.

Dražovský kostolík - Kostol svätého Michala archanjela

Trasa

Dražovský kosotlík je ľahko dostupný z Dražoviec, kde na jej konci bolo vybudované menšie parkovisko pre návštevníkov kostola. Z tade už je to potom nenáročným chodníkom len pár minút pešo ku kostolu. Trasa vedie po zelenej turistickej značke. Výstup trvá zhruba 10 minút. Mnohí návštevníci si však trasu skracujú a parkujú o niečo vyššie uprostred lesa pri závore. Miest na parkovanie tu je však limitovaný a dokáže tu byť vcelku chaos, najmä ak je voľný deň a pekné počasie. V takom prípade, ak ste sem prišli autom, je lepšie nechať auto v obci.

Zaujímavým tipom na výlet je trasa k Dražovskému kostolíku od Liečebného ústavu cez Meškov Vrch, Pliešku a miestne vinice, ktoré sa nad Dražovcami rozprestierajú. Dá sa tu spraviť veľmi pekný okruh. Jedná sa však o 3-4 hodinový výlet, ktorý našťastie nie je technicky náročný a je vhodný i pre menej zdatných turistov.

Dražovský kostolík - Kostol svätého Michala archanjela

Náročnosť

Dražovský kostolík je ľahko dostupný. Prísť sem z obce Dražovce zvládne každý, vrátane starších ľudí a menších detí. Najmä ak si výstup skrátite parkovaním v lese neďaleko kostola. Okolie kostola predstavuje trávnatú lúku, takže tu môžete nechať pobehovať deti. Pozor si treba akurát dávať na okraji zrázu, kde sa terén zvažuje prudko dole.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kostol svätého Michala archanjela
 • Obec / Mesto: Nitra
 • Ulica / Lokalita: Dražovce
 • Okres: Nitra
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.35674, 18.05539
 • Geomorfologický celok: Tribeč
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky, Výhľady