Studený hrad predstavuje menší skalný výbežok, nachádzajúci sa neďaleko hradu Gýmeš nad obcou Jelenec. Jedná sa o tzv. kremencovú hôrku, ktorých je v tejto časti Tribča viacero. Skala je vďačným tipom na výlet, vďaka skvelým výhľadom, ktoré ponúka. Je to tiež obľúbené miesto pre lezcov, či predstavuje vhodnú medzizastávku počas výstupu na hrad Gýmeš. Zaujímavosťou miesta je i to, že sa tu v minulosti pravdepodobne nachádzalo hradisko.
Kremencová hôrka Studený hrad je pomerne ľahko dostupnou atraktivitou, ktorá sa rozprestiera v južnejšej časti Tribča nad rekreačným strediskom Remitáž (časť obce Jelenec). Lokalita je menej známa a je tak trochu v úzadí neďalekého hradu Gýmeš, kam sa zväčša turisti vyberajú, ak prechádzajú okolo. Miesto si často krát ani nevšimnú a tak ani netušia aký prírodný skvost sa tu nachádza.
Návštevu Studeného hradu preto vrelo odporúčame ak sa vyberiete na hrad Gýmeš. Nejedná sa dokonca ani o príliš veľkú zachádzku, keďže lokalita leží hneď vedľa trasy na hrad. Poznáte to podľa smerovníka s označením „Pod Studeným hradom“ Z tade sa stačí len nebáť a vybrať sa ďalej po skalnom hrebeni. Ten je spočiatku skrytý pod porastom zakrpatených stromov a aj preto nie je úplne zrejmé, že sa tu môže niečo nachádzať.
Hradisko
V oblasti lokality Studeného hradu sa zhruba v 11. storočí zrejme rozkladalo drevené hradisko. Veľa informácií o hradisku nie je. Z internetu sa akurát dá dočítať že sa tu možno nachádzal hrad, či pevnosť, ktorá zanikla v 13. storočí. Nejaké pozostatky hradu, či hradiska sme si na Studenom hrade nevšimli.
Na Studenom hrade
Skaly studeného hradu spoznáte hneď od trasy z Jelenca na Gýmeš. Nachádzajú sa po pravej strane, zhruba v polovici trasy. Z týchto miest sa môžu ozývať i hlasy lezcov, na ktorých tu občas narazíte. Skaly si môžete pozrieť odspodu, alebo ideálne z vrchu, keďže až vtedy sa ukážu v plnej kráse.
Hrebeň Studeného hradu je formovaný akýmisi šikmými skalnými platňami, ktoré pozostávajú z kremencových, na seba nalepených väčších, či menších blokov. Ťažko sa to vysvetľuje, no treba to vidieť na vlastné oči. Hrebeň je v severnejšej časti zarastený menším lesíkom, tvorený zakrpatenými stromami. Neskôr stromov ubudne a odhalia sa tu šikmé skalné plošiny po ktorých sa dá s trochou opatrnosti dobre pohybovať (ak nie je mokro).
Stredom hrebeňa prechádza vyšľapaný chodník, ktorý uľahčuje pohyb. Vďaka nemu si prejdete väčšiu časť lokality. Studený hrad má viacero pekných vyhliadok. Z nich sú i skvelé pohľady na samotné skaly Studeného hradu. Stopy po niekdajšom hradisku sme tu nenašli. Na vrchole je okrem cedule s označením miesta a provizórneho ohniska s posedením, ešte akýsi hraničný kameň.
Výhľady zo Studeného hradu
Studený hrad je skvelým vyhliadkovým miestom. Ponúka totiž skvelé výhľady na predhorie a časť kopcov pohoria Tribeč. Uvidíte do doliny v oblasti Jelenca a čiastočne smerom do Podunajskej pahorkatiny. Veľmi pekný je tiež pohľad na protiľahlý kopec Dúň, na vrcholku ktorého badať vyššie časti hradu Gýmeš. Z miesta si môžete užiť pekné západy slnka. Je to taká menšia skalná romantika :).
Trasa z Jelenca (Remitáž) na Studený hrad
Azda najpraktickejším východzím bodom na Studený hrad je rekreačná oblasť Remitáž, hoci pomerne dobre sa sem dostanete i z Kostolian pod Tribčom. Remitáž predstavuje severnú časť obce Jelenec, kde nájdete autocamping, nejaké tie chatky, rybník a menšiu vodnú nádrž, okolo ktorej sa dá spraviť prechádzka. Je z nej mimochodom dobre vidieť i na samotný Studený hrad. Pri autocampingu sa dá odparkovať auto. Tu začína i žltá turistická trasa, ktorá vás dovedie až k samotnému Studenému hradu. Trasa je totožná s výstupovou trasou na hrad Gýmeš, akurát o niečo kratšia.
Hneď za kempom sa nachádza les, do ktorého sa po pár minútach chôdze dostanete. Tu začína i stúpanie, ktoré je až po Studený hrad. Výstup je našťastie vedený po širokom chodníku bez technických pasáží. Stratiť by ste sa tu nemali, keďže trasa je priamočiara bez odbočiek, ktoré by vás mohli zmiasť.
Zhruba po 30-40 minútach stúpania si po pravej strane dozaista všimnete rozložitejšiu skalnú stenu. Tá predstavuje severnú časť skalného masívu a na ňu sa potrebujete dostať. Výstup na hrebeň je našťastie jednoduchý. Pri smerovníku s označením „Pod Studeným hradom“ sa treba vybrať doprava. Koniec koncov vás týmto smerom bude navádzať i šípka, či označenie na strome. Následne sa po strmejšom chodníku dostanete až na samotný vrchol. Najkrajšie časti hrebeňa sa nachádzajú až po opustení lesíka a viac južnejšie. Niektorí ľudia sa totiž zastavia pri vrcholovej tabuli pribitej na strome, kde je i provizórne ohnisko s posedením a už ďalej nejdu.
Náročnosť
Výlet na Studený hrad nie je príliš náročný a je vhodný i pre deti. Technické časti počas výstupu nie sú. Samotný hrebeň Studeného hradu však mierne technický je. Ak ste tu s deťmi, určite tu na nich poriadne dohliadnite. Dá sa tu totiž zletieť na viacerých miestach. Našťastie hrebeň Studeného hradu je prijateľne široký a tak vyslovene ak nechcete nebudete musieť chodiť až k samotným okrajom skaly. Ešte treba upozorniť, že za zhoršeného počasia, najmä po daždi sa tu môže viac šmýkať. Tak isto tu môže nepríjemne fúkať.
Otváracie hodiny a vstupné
Studený hrad je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup a neplatí sa ani na parkovisku v Remitáži.