Studnička je pútnické miesto, ležiace na okraji obce Nová Ves nad Žitavou. Pokojné miesto, schované v tieni stromov je zasvätené úcte Panny Márii Kráľovnej. Súčasťou areálu je vybudovaná krížová cesta, nachádza sa tu prameň, klenbová jaskyňa so sochou Panny Márie a neďaleko ďalšia socha Panny Márie Kráľovnej na vyššom podstavci. Zaujímavosťou je prítomnosť Tureckého mosta – národnej kultúrnej pamiatky z 15. až 16. storočia.

Pútnické miesto Studnička - Nová Ves nad Žitavou

Pútnické miesto Studnička, napriek tomu, že leží uprostred polí, je schované pod korunami stromov. Dá sa tu preto dobre ukryť pred slnkom, v prípade teplých letných dní. Naprieč areálom vedú paralelné chodníky, ohraničené z oboch strán stromoradím. Medzi nimi preteká korytom drobný potôčik. Pri chodníku, ktorý leží viac uprostred lesa vedie krížová cesta so zastaveniami. Tie sú zaujímavo vyhotovené, vo forme kamenných múrov s krížom na vrchu. Počas potuliek areálom dozaista narazíte na pozlátenú Sochu Panny Márie Kráľovnej, ktorá bola zakúpená zo zbierok veriacich a návštevníkov. Je umiestnená ná na vysokom kamennom podstavci v odlesnenej časti areálu. Jej autorom je majster Jozef Šíma zo Žiliny. Po areáli sú rozmiestnené lavičky, natrafili sme dokonca na ohnisko.

Centrom pútnického miesta Studnička je prameň, nachádzajúci sa v južnejšej časti areálu. Nad ním, medzi majestátnymi stromami bol vybudovaný kamenný oltár s menšou klenbovou jaskynkou, ukrytou pod drobnou drevenou strieškou. Nachádza sa v nej socha Panny Márie. Pôvodná socha z jaskynky bola v januári 1991 odcudzená, preto bolo potrebné zakúpiť novú. Požehnal ju Mons. Vladimír Filo, pomocný biskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. K jaskynke vedie zámková dlažba, kde z oboch strán je množstvo lavičiek, ktoré slúžia okrem posedenia aj počas omší. Tie sa tu mimochodom konajú pravidelne počas leta.

Na okraji pútnického miesta leží starý kamenný most, pravdepodobne z 15. až 16. storočia. Prehradzuje riečku Drevenica, ktorá ohraničuje pútnický areál z východnej strany. Jedná sa o trojklenbový kamenný most, ktorý kedysi slúžil ako mýtny most a rozdeľoval Nitriansku a Tekovskú župu. Miestni obyvatelia ho nazývajú Turecký most. Pomenovanie pravdepodobne pochádza z obdobia tureckých nájazdov, kedy turecké vojská museli prekonávať rieku Drevenicu.

Pútnické miesto Studnička - Nová Ves nad Žitavou

Trasa

Pútnické miesto Studnička sa nachádza v západnej časti katastra obce Nová Ves nad Žitavou. Leží pri hlavnej ceste, ktorá vedie z obce smerom na Veľké Chyndice. Studnička leží zhruba 1km za obecným cintorínom. O jej prítomnosti vás bude informovať navigačná tabuľa, vybudovaná po oboch stranách cesty. Pred vstupom do areálu sa rozkladá parkovisko, ktoré pojme niekoľko desiatok áut.

Pútnické miesto Studnička - Nová Ves nad Žitavou

Otváracie hodiny a omše

Pútnický areál Studnička je otvorený celoročne, bez obmedzení. Rozjímať tu môžete podľa potreby. V prípade, že sa sem chcete vybrať na niektorú z omší, tak tie sa tu konajú pravidelne počas leta. Každoročne sa tu tiež počas víkendu, okolo sviatku Panny Márie Kráľovnej (22. augusta) koná púť, najmä v sobotu večer a v nedeľu dopoludnia. Aktuálne informácie o omšiach môžete nájsť na stránke nitrianskeho biskupstva, prípadne na stránke farnosti Nová Ves nad Žitavou.

Pútnické miesto Studnička - Nová Ves nad Žitavou

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Studnička
 • Obec / Mesto: Nová Ves nad Žitavou
 • PSČ: 95151
 • Okres: Nitra
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.28955, 18.30792
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Kalvárie, Náboženské pamiatky, Voľnočasové lokality