Dominantou mesta Stará Ľubovňa na severovýchode Slovenska je bezpochyby Ľubovniansky hrad. Vypína sa na vápencovom návrší nad mestom, ktoré sa priam núka na strategické umiestnenie hradu, chrániaceho túto pohraničnú oblasť a zároveň ponúka krásne výhľady do širokého okolia. Ľubovniansky hrad bol dlhých 360 rokov v poľskom zálohu, vďaka čomu sa mesto pod ním rýchlo rozvíjalo a naberalo na význame. Na hrade sa vystriedalo na návšteve niekoľko významných uhorských a poľských kráľov a vo väzení tu strávil nejaký čas svetoznámy gróf Móric Beňovský.

Ľubovniansky hrad

Čarovná hradná cesta vedúca od miestneho skanzenu, lemovaná starými stromami vás zavedenie pod mohutné hradné opevnenie, ktoré je perfektne zachované. Celkovo Ľubovniansky hrad pôsobí ako mohutná zachovaná pevnosť, kde sa prenesiete v čase do dôb stredovekých rytierov a princezien.

Hrad bol založený koncom 13.storočia na obranu severnej hranice Uhorska. V roku 1553 bol zničený vážnym požiarom a následne bol prestavaný a dostal novú podobu. Pribudol renesančný palác, nové vonkajšie opevnenie ale dominantou hradu naďalej ostala mohutná 7-poschodová strážna veža „Nebojsa“. Počas 17. storočia tu ukrývali Poliaci svoje korunovačné klenoty. V tomto storočí dostal hrad barokový palác s kaplnkou a pribudlo ďalšie opevnenie.

Zlaté časy Ľubovnianskeho hradu skončili so skončením poľského zálohu. Hrad potom už len chátral, kým ho v roku 1883 nekúpil rod Zamoyských, ktorý hrad opravil a zriadil si tu rodinné múzeum. Hrad je momentálne na 90 % krásne zrekonštruovaný a jeho prehliadka je naozajstným zážitkom. Okrem bohatých interiérov si užijete aj prehliadku exteriérov spojenú s túlaním sa po opevnení a výstupom na strážnu vežu z ktorej sú výborné výhľady. Veľkým lákadlom je bohatý kultúrny a historický program, ktorý nie je len počas hlavnej letnej sezóny, ale tešiť sa na rôzne výstavy a koncerty môžete počas celého roka. Kompletný program všetkých podujatí nájdete na stránke hradu https://www.hradlubovna.sk .

Ďalšie zaujímavosti v okolí Ľubovnianskeho hradu

V tesnej blízkosti hradu sa nachádza ďalšia časť ľubovnianskeho múzea - skanzen v prírode. Odporúčame kúpiť si kombinovanú vstupenku na hrad a skanzen v jednom. Pri hrade sa nachádza ďalšia atrakcia - stredoveký vojenský tábor. Prenesiete sa v ňom do 16.storočia do života vo vojenskom tábore. Ale pozor, tu nie ste v múzeu, tu si všetko môžete vyskúšať na vlastnej koži. Či už jazdenie na koni, strieľanie z luku a kuše, obed v dobovej krčme alebo sa tu dá stráviť noc vo vojenských stanoch. Počas letnej sezóny sú v tábore šermiarske skupiny, ktoré pravidelne pripravujú vystúpenia pre návšetvníkov.

Ľubovniansky hrad

Trasa

K Ľubovnianskemu hradu sa viete dostať autom priamo až na platené hradné parkovisko alebo pešo po červenej turistickej značke z centra mesta. Parkovisko má slušnú kapacitu áut, tak by nemal byť problém tu zaparkovať v čase zvýšenej návštevnosti. Pod hradom nájdete niekoľko možností, ako sa občerstviť či dobre najesť. Od parkoviska je to k hradu už len kúsok - maximálne 10 minút pešo pomalým tempom.

Ľubovniansky hrad

Otváracie hodiny a prehliadka hradu

Hrad aj skanzen sú otvorené celoročne, avšak otváracie hodiny sa počas mesiacov líšia, preto si vždy skontrolujte dopredu ako je to v čase vašej návštevy. Odporúčame navštíviť oficiálnu stránku hradu. Hrad aj skanzen sú sprístupnené aj nevidiacim a autistom. Prehliadku je možné absolvovať so sprievodcom alebo individuálne so sprievodným textom vo viacerých jazykoch. Návšteva hradu je nenáročná, zaberie však hodinu až dve. 

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Ľubovniansky hrad
 • Obec / Mesto: Stará Ľubovňa
 • Ulica / Lokalita: Zámocká
 • PSČ: 06401
 • Okres: Stará Ľubovňa
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.31532, 20.6995
 • Geomorfologický celok: Spišsko-šarišské medzihorie
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Výhľady