Vhodný tip na výlet v južnej časti Slanských vrchov predstavuje hrad Slanec, ktorý sa rozkladá nad obcou Slanec, z ktorej si sem môžete spraviť kratší výlet. Na hrade prebieha rekonštrukcia, no je voľne prístupný. Okrem zvyškov ruín hradu, ktorým dominuje veža a časť hradných múrov sú najväčším lákadlom výborné výhľady. Hrad v súčasnosti patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

Hrad Slanec

Ako sa dostať na hrad Slanec

Hrad Slanec je ľahko dostupný z obce Slanec po turistickom chodníku. Výstup na hrad môžete začať z miestneho parku po červenej turistickej značke. Značky sú zväčša na stromoch so symbolom hradu. Vďaka tomu je orientácia pomerne jednoduchá.

Výstup je po lesnej ceste, ktorá vedie do kopca. V závere je stúpanie výraznejšie. Zhruba v polovici trasy narazíte na altánok. Ďalší prístrešok je potom tesne pod hradom. Výstup na hrad Slanec z parku nám zabral okolo 30 minút času. Prevýšenie je 140 metrov.

Výlet je vhodný aj pre deti, akurát počítajte aj s trochou stúpania. Technické úseky po ceste nie sú, maximálne sa tu môže šmýkať po daždi v úsekoch so strmejším terénom v záverečnej časti výstupu. Ak ste tu s deťmi, tak je potom dobré na ne dohliadnuť počas pohybu na hrade, keďže tu prebieha rekonštrukcia a nie všetky časti sú zabezpečené, napríklad pred pádom z kopca.

Prehliadka hradu Slanec

Hrad Slanec nie je príliš rozsiahly a tak sa dá prejsť pomerné rýchlo. Najväčším lákadlom hradu je jeho valcovitá veža, na ktorej prebiehajú rekonštrukčné práce. Je možné, že sa vám do nej podarí nazrieť, ak tu natrafíte na robotníkov, no počas našej návštevy bola zatvorená. Veža má mimochodom názov „Nebojsa“ a mala by slúžiť ako turistická vyhliadka.

Ďalšou, no nie až tak zachovanou časťou hradu Slanec sú zvyšky hradného múra gotického paláca. Na múre si môžete všimnúť zachovalé gotické okno a gotické nosníky klenby. Pod múrom si z vyhliadky užijete pekné výhľady do okolia. Na hrade potom ešte nájdete zvyšky obranného predhradia s cisternou a pivnicami, ktoré sa nachádzajú neďaleko veže.

Hrad Slanec

Výhľady

Momentálne sú výhľady z hradu najmä smerom na juh z vyhliadky pod hradným múrom. Ak však bude v budúcnosti fungovať i vyhliadka z veže, výhľady si zrejme užijete aj iným smerom. Momentálne môžete obdivovať vzdušné výhľady na južnú časť Slanských vrchov a do západnej časti Východoslovenskej pahorkatiny. Z miesta je pekný výhľad na obec Slanec a jej okolie.

Hrad Slanec

Z histórie hradu

Hrad z druhej polovice 13. storočia bol pravdepodobne postavený príslušníkmi slaneckej vetvy rodu Aba. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z listiny datovanej 9. augustom 1281 od uhorského kráľa Ladislava IV., ktorý v tej dobe hrad dobýjal od zradného palatína Fintu (syna Dávida z rodu Aba). Hrad bol síce dobitý a palatín Finta porazený, avšak hrad ostal ďalších 50 rokov vo vlastníctve Abovcov.

Hrad Slanec v roku 1330 získal Magister Villiam Drugeth, ktorý hrad zanechal svojmu bratovi Mikulášovi. Rod Drugethobcov hrad spravoval len niekoľko rokov a následne prešiel do vlastníctva kráľovskej koruny. V roku 1386 bol hrad Slanec darovaný šľachtickej rodine Lossonczyovcov. Počas pôsobenia bratríckych vojsk na tomto území bol hrad poškodený a následne opravený koncom 15. storočia. V roku 1601 sa stali majiteľmi hradu Forgáchovci, ktorí hrad opevnili.

Počas rákociovsko-tököliovských povstaní hrad spravovalo viacero majiteľov a bol značne poškodený. V roku 1678 bol hrad obsadený thökölyho vojskami, po roku ho však opäť dobyli cisárske vojská. Tesne pred tým, však ustupujúce kurucké vojská hrad vypálili. Krátko na to bol hrad na pokyn cisára Leopolda zničený. Hrad následne pustol. Až v roku 1815 dal majiteľ panstva Jozef Forgách zrekonštruovať centrálnu hradnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum.

Po smrti Štefana Forgácha (posledného člena rodu sídliaceho pri obci Slanec) v roku 1916, múzeum ešte krátky čas fungovalo. Počas druhej svetovej vojny začala hradná veža chátrať a v roku 1945 úplne vyhorela. Od vtedy bol hrad Slanec vystavený napospas živlom. V súčasnosti sa o jeho zachovanie snaží občianske združenie Zachráňme hrad Slanec.

Hrad Slanec

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Slanec je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v obci Slanec.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Slanec
  • Obec / Mesto: Slanec
  • Okres: Košice-okolie
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.63734,21.47085
  • Geomorfologický celok: Slanské vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady