Netradičnou a mierne adrenalínovou atrakciou na krajnom juhovýchode Slovenska je lanový most cez rieku Latorica. Nachádza sa severne od mestečka Čierna nad Tisou, medzi obcami Ptrukša a Boťany. Most leží zhruba 2 kilometre od ukrajinských hraníc. Výlet sem si môžete spraviť z vyššie spomínaných obcí. Odmenou za výlet sem vám bude mierne zvýšený tlak počas pohybu na húpajúcom sa moste, ale i pobyt v peknom prírodnom prostredí rieky Latorica. Pohyb po moste je však na vaše riziko a na vašom zvážení.

Lanový most cez Latoricu

Ako sa dostať k lanovému mostu cez Latoricu

Most je dostupný z obce Ptrukša, alebo Boťany. Výlet sem je obľúbený medzi cyklistami, no prísť sem môžete aj pešo. Len bude to o niečo dlhšie trvať. Most cez Latoricu je dostupnejší z Ptrukše. My sme sa sem však vybrali od Boťan, keďže v tom čase sme výletovali práve v tejto oblasti.

Ak chcete ušetriť nejaký čas a ste autom, zaparkujte pred závorou na mierne rozbitej asfaltke, ktorá vedie od Boťan smerom na sever k Latorici. Za závorou si všimnete i smerovník s označením „vysunutý most“. Trasa vás privedie až na hrádzu. Následne sa treba vybrať smerom na východ a zhruba po 500 metroch natrafíte na zjazd k rieke Latorica.

Po zjazde z hrádze sa dostanete do lesa a po chvíli k samotnému mostu. Mosty sú tu mimochodom dva. Jeden je vyššie spomínaný lanový most, druhý most je potom kovovej konštrukcie, ktorým je vedené i nejaké potrubie. Výlet sem od spomínanej závory nám trval zhruba 30 minút. Trasa je nenáročná, po rovine. Akurát nás tu hmyz mierne otravoval.

Na moste

Visutý lanový most má konštrukciu tvorenú oceľovými lanami a prechodová lávka je osadená drevenými doskami, ktoré sporadický chýbajú. Most môže mať dĺžku odhadom 50 – 60 metrov a vďaka nemu prekonáte koryto rieky Latorica. Široký je tak, že vedľa seba prejdú akurát dvaja ľudia. Most bol postavený v roku 1968.

Začiatok a koniec mosta začína v lese, takže vstup na neho pripomína ako by ste išli na most v nejakej riadnej divočine. Pocit divočiny umocňujú i vytrhané dosky na vstupnej lávke. Prechod mosta je okorenený kývaním konštrukcie. Intenzita kývania je podľa množstva ľudí, ktorí po ňom chodia. Našťastie, keď sme tu boli tak nefúkalo, čo môže kývanie zvýrazniť. Zo stredu mosta sú potom fajn výhľady na tok rieky Latorica a okolitý lužný les.

Z mosta si všimnete potom susedný most, ktorý tiež odporúčame si prejsť. Môžete si tu spraviť taký menší okruh. Daný most má oveľa stabilnejšiu konštrukciu, takže tam si toľko adrenalínu neužijete.

Lanový most cez Latoricu

Stav mosta

Visutý lanový most cez Latoricu vás zaujme najmä svojim stavom a prvé čo vás pri ňom napadne je, že či sa živý a zdravý dokážete dostať na druhú stranu mosta. Potešujúca správa je, že pravdepodobne áno :). Je to síce mierny adrenalín, ale pokiaľ po moste nebudete vyslovene behať a skákať, tak mali by ste ho bez problémov prejsť. My sme ho po prvotnej opatrnosti viac krát prechodili. Človek, čo tade chodí pravidelne ho zrejme prejde bez štipky stresu.

Treba však zdôrazniť, že most nie je v najlepšej kondícii, takže sa pripravte na to, že jednak to na ňom húpe a tak isto nie všetky drevené laty na moste držia na 100%. Je preto dobre si dávať pozor kam stúpate. Občas nejaká doska na moste chýba, takže obozretnosť je určite na mieste. Ak cez neho pôjdete na bicykli, je lepšie pred prechodom zosadnúť.

Lanový most cez Latoricu

Otváracie hodiny a vstupné

Most cez rieku Latorica je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Kto vie však, či ho raz kvôli svojmu stavu nezavrú.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lanový most cez rieku Latorica
 • Obec / Mesto: Boťany
 • Ulica / Lokalita: CHKO Latorica
 • Okres: Trebišov
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.47418,22.11974
 • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Mosty