Zaujímavým výhľadovým miestom v oblasti Kvetnice pri Poprade, v katastri obce Spišské Bystré je vyhliadka nad Horárňou. Môžete na ňu podstúpiť krátky a nenáročný výlet. Odmenou zaň budú veľmi dobré výhľady smerom na Nízke Tatry, Spišsko-gemerský kras a Hornádsku kotlinu.

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Poloha

Vyhliadka nad Horárňou sa nachádza vo východnej časti pohoria Kozie chrbty. Svojou polohou spadá miesto do katastra obce Spišské Bystré. Vyhliadka sa rozprestiera na okraji juhovýchodného svahu masívu vrcholu Krížová v národnej prírodnej rezervácii Hranovnícka dubina. Vyhliadku nájdeme južne od rázcestníka s názvom Horáreň, čo je miesto na okraji Kvetnice, z kade sa dá vyjsť napríklad aj na neďaleký vrchol Zámčisko. Do Kvetnice, čo je jedna z mestských častí Popradu sa poľahky dostanete autom a zaparkovať môžete priamo v Kvetnici na parkovisku, alebo v oblasti Horárne.

Ako sa dostať na vyhliadku

Výlet na vyhliadku nad Horárňou môžete začať napríklad z centra Kvetnice, kde je parkovisko a vedľa neho menšie jazierko, prípadne priamo od Horárne. Cez obe miesta prechádza žltá turistická značka. Odporúčame si trocha výlet predĺžiť a spraviť si okruh cez Kaplnku vzkriesenia pod vrchom Krížová a do Kvetnice sa tak vrátiť opačným smerom.

Čo sa týka trasy na vyhliadku, tak z Kvetnice, od parkoviska sa najprv treba vybrať k rázcestníku Horáreň. Prejdete okolo jazierka a tiež miniete menší kostolík a o chvíľu ste pri Horárni. Z tade sa následne vydáte do kopca po žltej značke až sa dostanete na samotnú vyhliadku. Výlet je pomerne krátky. Z centra Kvetnice zaberie tak do pol hodiny. Z oblasti Horárne to zvládnete aj za 15 minút.

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Náročnosť

Výstup k vyhliadke nad Horárňou nie je náročný, keďže nezaberie veľa času. Od Horárne síce pôjdete neustále do kopca, avšak netrvá to dlho. Trasa je po dobre schodnom chodníku, bez technických pasáží. Vyhliadku môžete bez problémov navštíviť aj s deťmi.

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Na vyhliadke

Vyhliadka nad Horárňou je typická drevenou sochou orla a posedením v podobe drevených lavičiek a stolíka. Na vyhliadke sa potom nič ďalšie nenachádza. Nenájdete tu ani smerovník, či nejakú infotabuľu. Miesto žiadne oficiálne označenie nemá, resp. o ňom nevieme, takže to že ste na mieste, spoznáte práve podľa posedenia a drevenej sochy.

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Výhľady

Výhľady z vyhliadky sú veľmi zaujímavé a dá sa povedať že i neopozerané. Ponúkajú polkruhový výhľad smerom do západného výbežku Hornádskej kotliny a priľahlé pohoria Nízke Tatry a vedľajší Spišsko-gemerský kras (časť Slovenský raj). Z miesta uvidíte na viacero obcí, akými sú napríklad Kravany, Spišské Bystré, neďalekú Hranovnicu, teoreticky i na Spišský Štiavnik, či Vikartovce. Z miesta je vidno i na vrchol Kráľovej hole s typickým vysielačom. Pre lepší zážitok z výhľadov, odporúčame si so sebou pribaliť ďalekohľad.

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadka nad Horárňou je prístupná počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie na Kvetnici, či v oblasti Horárne.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadka nad Horárňou
 • Obec / Mesto: Spišské Bystré
 • Ulica / Lokalita: Hranovnícka dubina
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.00901,20.28067
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady