Vďačný tip na výlet v oblasti Kvetnice pri Poprade je vrch Zámčisko, kde sa v minulosti údajne nachádzal Popradský hrad. Vrch sa rozkladá vo východnej časti pohoria Kozie chrbty. Z miesta sú dobré výhľady smerom k Vysokým Tatrám, ale i opačným smerom na Nízke Tatry. Zaujímavosťou Zámčiska je to, že sa tu nachádza kameňolom a v minulosti sa tu nachádzalo hradisko a stredoveký hrad. Vrch je ľahko prístupný z Kvetnice a jeho návšteva nezaberie príliš veľa času.

Zámčisko - Kozie chrbty

Poloha

Vrch Zámčisko leží južne od Popradu nad oblasťou zvanou Kvetnica. Kvetnica predstavuje jednu z časti mesta a v súčasnosti slúži ako menšia rekreačná oblasť. Boli tu zriadené klimatické kúpele s liečebným ústavom, ktorý je však v súčasnosti nefunkčný. Vrch Zámčisko je spolu s náprotivným vrchom Krížová, hlavnou „výškovou“ dominantou tejto oblasti. Medzi nimi prechádza hlavná cesta spájajúca Poprad s obcou Hranovnica. Prístup autom sem je preto bezproblémový.

Zámčisko - Kozie chrbty

Popradský hrad

Lokalita Zámčiska má pomerne bohatú históriu, keďže sa tu našli črepy patriace do tzv. bádenskej kultúry z obdobia približne 2500 rokov pred Kristom. Objavila sa tu i strieborná minca – denár Márie z rokov 1384 – 1395.

V minulosti sa tu nachádzalo opevnenie, ktoré sa stotožňuje s tzv. „Popradským hradom“. Miesto malo byť opevnené ešte v roku 1462 jiskrovcami. Stredoveká výstavba sa tu predpokladá v dobe po tatárskom vpáde, keď údajne vzniklo okrem Spišského hradu aj viacero ďalších pevností.

Z historických prameňov vieme, že keď zaujal v r. 1443 Ján Jiskra Spišský hrad, celý Spiš sa dostal do jeho područia. Zdá sa, že vtedy Jiskrovi kapitáni postavili pevnôstku nad Kvetnicou, ktorá mala strážiť starú cestu z Popradskej kotliny na Gemer. Tieto skutočnosti potvrdzujú aj historické pramene, ktoré tvrdia, že v roku 1431 sa husiti opevnili na Zámčisku a prítomnosť bratríkov sa spomína do roku 1462.

Zámčisko - Kozie chrbty

Z kade vyraziť na Zámčisko?

Na vrch Zámčisko sa pohodlne dostanete z Kvetnice, napríklad od menšieho jazierka, vedľa ktorého sa nachádza i parkovisko (miesto ma názov Kvetnica, lesopark). Ďalším východiskovým bodom je lokalita Horárne (nachádza sa nad ňou pekná vyhliadka), ktorá sa nachádza pár sto metrov južnejšie. Výstup z tade je azda najkratší zo všetkých výstupových variantov.

Naopak, ak neviete čo s časom, vyraziť na Zámčisko môžete i z bývalého lomu Kvetnica, ktorý sa nachádza severnejšie. Vyraziť na Zámčisko sa dá i z chatovej osady severne na Hranovnicou. Možností na výlet je teda viacero. Ako zaujímavý sa javí okruh z Kvetnica – Zámčisko – Horáreň – Kvetnica. Prejdete sa totiž viacerými zaujímavými miestami a navyše sa nebudete musieť vracať po rovnakej ceste.

Zámčisko - Kozie chrbty

Na vrchole Zámčiska

Vrch Zámčisko zaberá južnú časť, východnej strany Kozích chrbtov. Hneď pod ním sa z južnej strany rozkladá kameňolom Dubina, ktorý zaberá značnú časť kopca. Okolo kameňolomu, resp. nad ním budete prechádzať, ak sa sem vyberiete z oblasti Horárne. Z vrcholu kameňolomu sú potom pekné výhľady k Nízkym Tatrám.

Samotný vrchol Zámčiska je čiastočne odlesnený. Vrch často pokrývajú vyššie trávy, menšie stromčeky či kroviny. To mierne znepríjemňuje pohyb po vrchole, keďže sa nedostanete do všetkých miest a tiež to čiastočne cloní vo výhľadoch. Vrchol je však rozložitejší a tak je tu priestoru pomerne dosť. Dávnejšie sme tu strávili silvestrovskú noc, spolu s ďalšími desiatkami ľudí a miesta tu bolo dostatok.

Na Zámčisku narazíte na menší prístrešok, informačnú tabuľu a smerovník, krytý strieškou. Stopy po niekdajšom hrade sme tu nenašli. Lokalita Zámčiska je však na viacerých miestach zarastená a tak sa tu možno ešte nájdu nejaké zvyšky opevnenia.

Zámčisko - Kozie chrbty

Výhľady

Zámčisko je vďačný výhľadový kopec. Dobre uvidíte smerom na sever k Vysokým Tatrám a do Popradskej kotliny. Ako na dlani tu budete mať mesto Poprad a okolité dedinky. V diali si tiež možno všimnúť kopce Spišskej Magury a Levočských vrchov.

Ak zídete poniže vrcholu, smerom ku kameňolomu, uvidíte z týchto miest veľmi dobre na východnú časť Nízkych Tatier, vrátane Kráľovej hole. Vidno i na pahorky priľahlých kopcov Spišsko-gemerského krasu, či smerom do Hornádskej kotliny. Do týchto výhľadov zasahuje i východný hrebeň Kozích chrbtov.

Zámčisko - Kozie chrbty

Trasa z Horárne na Zámčisko

Najrýchlejšia trasa na Zámčisko vedie z Horárne, ktorá sa nachádza južne od centra Kvetnice. Prísť sem môžete autom (dá sa tu parkovať), alebo pešo z Kvetnice za zhruba 10 minút. Z tade na vrch Zámčiska vedie zelený náučný chodník.

Sprvoti, neďaleko kameňolomu prejdete cez cestu a následne sa dostanete do lesa. Mierne strmým, no dobre schodným chodníkom sa po chvíli dostanete na okraj kameňolomu. Z týchto miest sú výborné výhľady južným smerom. Oblasť okolo kameňolomu je kvôli väčšej bezpečnosti oplotená, aby ste náhodou nezleteli dole. Po okraji kameňolomu sa po pár minútach dostanete na vrchol Zámčiska.

Výstupová trasa z Horárne na Zámčisko nám trvala zhruba 35 minút. Prevýšenie je približne 180 metrov. Trasa nám prišla bezproblémová, bez technických pasáží. Dobre bola schodná aj počas zimy. Niektoré miesta však boli mierne namrznuté kvôli odmäku cez deň.

Zámčisko - Kozie chrbty

Náročnosť

Výlet na Zámčisko je vhodný pre celú rodinu aj s menšími deťmi, ktorým nevadí šľapať vyše pol hodinku do kopca. Prevýšenie našťastie nie je príliš výrazné a trasa nie je technicky náročná. Vrchol Zámčiska je bezpečný a dostatočne rozložitý. Deťom tu teda nehrozí pád zo svahu, alebo niečo podobné.

Zámčisko - Kozie chrbty

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Zámčiska je prístupný po celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí, podobne sa neplatí ani za parkovanie v oblasti Kvetnice, Horárne, či bývalom lome Kvetnica.

Zámčisko - Kozie chrbty

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Zámčisko
 • Obec / Mesto: Poprad
 • Ulica / Lokalita: Kvetnica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.01162,20.28939
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
 • Kategórie: Hradiská, Hrady a zámky, Vrchy a kopce, Výhľady